hemoroizi sau mai rau?

11-10-2009
oanamaia
Nu este medic/terapeut
oanamaia
buna seara.am si eu o intrebare.astazi am avut scaun cu sange(era destul de rosu si mai mult deasupra), este prima data cand mi s intampla asa ceva.alte simptome nu am.am citit despre hemoroizi dar eu nu prezint durere. am citit si despre cancerul de colon si sunt f speriata.va rog dati-mi un rasp, un sfat...va multumesc
4 comentarii
0
12-10-2009, ora 15:47
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Sfatul meu este sa faceti rapid colonoscopia ca rapid sa va scoateti din cap cancerul de colon- pana nu veti face veti sta cu emotii.
Eu ce pot sa va spun- ca doar 2-3 % din rectoragii sunt produse prin cancer de colon, majoritatea cazurilor sunt produse de fisuri anale si hemoroizi.
Exista insa si hemoroizi santinela(care au in spate un cancer colorectal)- de asta e foarte bine de facut colonoscopie in acest caz.
0
12-10-2009, ora 16:20
oanamaia
Nu este medic/terapeut
oanamaia
va multumesc pentru raspunsul dvs.desi nu ma incanta deloc ideea de colonoscopie va trebui sa imi iau inima in dinti si sa o fac...o zi buna
0
12-03-2012, ora 00:58
declan
Nu este medic/terapeut
declan
buna. de vreo saptamana am o durere ingrozitoare la intrare in anus inspre coloana, simt ceva tare sub piele chiar la intrare in anus, ca un ganglion si ma doare foarte tare cand apas pe el, nu sangerez si nu ma doare prea tare la scaun, doar ca simt mereu o senzatie de contractie parca as avea ceva inauntru.nu stiu ce sa fac sunt foarte ingrijorat va rog sa ma ajutati.multumesc
0
12-03-2012, ora 08:35
vivian
Nu este medic/terapeut
vivian
Este posibil sa fi facut un polip. Incepe sa faci bai de sezut caldute timp de 20 minute cu coaja de stejar, coada-calului, tataneasa, galbenele, marul-lupului, (cate o mana din fiecare intr-o oala de12-15 l) seara de sara si daca poti chiar de 2 ori pe zi. Dupa baie te invelesti si stai la cald.Cauta la plafar unguient de marul-lupului+ galbenele+ tataneasa sau e bun si ceva in amestec cu propolis dupa baie masezi cu blandetecu unguient folosind o manusa chirurgicala, la 2 seri fa si cate o irigatie din 1linura marul-lupului, 1lingura tataneasa, 1 lingura musetel sau galbenele se introduce in anus50-100ml se aseaza 15-20 minute pe partea dreapata si daca nu se mai poate tine se elimina, apoi te ungi usor., Ceaiul il faci astfel :intr-o 1/2 l apa se pun cele 3 linguri de planta si se lasa la macerat de dimineata pana seara, dupa care se srecoara peste plantele ramase se mai pune 1/2 lapa si se fierbe pana lichidul ramane jumatate apoi se amesteca cele 2 extracte si cand e la temperatura corpului se introduce in anus pe care il ungi putin inainte.Inceca sa fii delicat in miscari eventual foloseste o oglinda sa vezi ce faci pentru a nu-ti provoca dureri in plus. Baile vor avea darul sa te linisteasca si sa ajute la dezumflarea ecrescentelor. Acest tratament se face 14-21 zile, daca ai norocul sa scapi mai repede cu atat mai bine.Bine ar fi daca ai timp sa procedezi cu ceaiul pentru baia de sezut dupa aceiasi metoda ca cel pentru irigatii.Daca irigatia te deranjeaza desi e tare buna incearca numai baile de sezut si unguientul daca dupa tot acest timp nu vezi nici o ameliorare cauta un medic bun, bine pregatit in domeniu, care sa aiba si baza materiala necesara pentru consult. Dar daca vezi ca formatiunea se retrage, durerile se opresc, continua pana la totala vindecare, apoi mergi si fa un control pentru a fi pe deplin satisfacut de rezultat si pentru a elimina vreo suspiciune.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dacă stai mult pe toaletă faci hemoroizi?
  • Ce sunt hemoroizii, de ce apar și alte întrebări frecvente despre hemoroizi
  • Hemoroizii se pot vindeca spontan (fără tratament)?
  • Sunt cremele pentru hemoroizi eficiente?
  •