Hepatita A va rog sa ma ajutati cu un raspuns va rog.

17-01-2011
andrei91
Nu este medic/terapeut
andrei91
Am fost diagnosticat cu hepatita A pe data de 15dec 2010 avand transaminazele 2000.pe data de 24 mi s-a dat bilet de voie, transaminazele scazandu-mi la 380.dupa 5 zile am venit la control iar transaminazele scazandu-mi la 180.Dna doctor mi-a spus sa vin dupa o luna la control.Am tinut si tin un regim alimentar riguros.in curand o sa vina o zi mai speciala si va intreb pe dumneavoastra daca se poate face o mica exceptiem, daca pot consuma alcool(dar nu exagerat) si care sunt riscurile consumului o singura data.Va multumesc!
22 comentarii
0
18-01-2011, ora 23:14
egina
Nu este medic/terapeut
egina
risti sa te intorci de unde ai plecat alcoolul pentru ficat este otrava crezi ca merita ?
0
19-01-2011, ora 21:58
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Medicina interna, Galati
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Consumul de alcool este exclus!Hepatocitul(celula hepatica) sufera un proces de scleroza post inflamatorie, ceea ce duce la fibroza ireversibila.Bine ar fi ca, timp de 6 luni sa nu consumati deloc alcool si sa va odihniti mai mult.Multa sanatate!
0
19-01-2011, ora 22:34
andrei91
Nu este medic/terapeut
andrei91
Ok.Am inteles.Va multumesc pentru raspuns si pentru sfat.Cu stima!
0
27-01-2011, ora 21:40
Craciunica
Nu este medic/terapeut
Craciunica
va rog sa ma ajute si pe mine cineva sa inteleg un diagnostic: diagnostic ce mi s-a confirmat in urma unei colonoscopii, satfel:" polip inflamator cu marcatedem in corion si imflamatie limfo-plasmocitara asociata "- as vrea sa stiu mai concret ce inseamna acest diagnostic si ce trebuie sa fac ori sa respect in dieta? multumesc, Maria
0
09-02-2011, ora 15:54
bianca2011
Nu este medic/terapeut
bianca2011
Buna ziua, va rog sa-mi interpretati si mie niste analize facute de sotul meu, fiind suspect de hepatita c.
Alfa2 Macroglobulina 1.72
Haptoglobina 0.84
Apolipoproteina A1 1.38
Bilirubina 5.13
Gamma GT 38
ALAT/TGP 77
ASAT/TGO 38
Glicemia a jeun 4.55
Trigliceride 0.97
Colesterol total 7.47
Viremia 25 299 087 Ui/mL

Astept un raspuns cat mai repede.Va multumesc
0
09-02-2011, ora 22:07
Albastru44a
Nu este medic/terapeut
Albastru44a
Pt Craciunica

Nu trebuie tinuta nici un regim special daca nu aveti si alte patologii asociate. Polip inflamator nu are implicatii patologice deosebite, adica nu are risc a se transforma in tumori maligne ca si alti polipi de genul celor adenomatosi.

Sanatate
0
09-02-2011, ora 22:13
Albastru44a
Nu este medic/terapeut
Albastru44a
Pt Bianca2011

Din nefericire se pare ca nu e doar o suspiciune. Viremia confirma acest lucru, iar restul analizelor ne arata ca este o infectie activa. Primele analize postate se interpreteaza in cadrul unui test numit Fibrotest care arata gradul de fibroza ce arata gradul de afectare al ficatului( calculul se face dupa o formula complexa, rezultatul fiind dat de laboratorul in care se fac analizele).
Sfatul meu este sa mergeti la medicul gastroenterolog care v-a trimis sa faceti analizele si el are sa va explice ce e de facut in continuare.

Sanatate.
0
12-02-2011, ora 16:13
florinvi
Nu este medic/terapeut
florinvi
Pt Bianca 2011

Viremia confirma HC esti doar la inceput, eu o am de 8 ani si pot sa-ti dau mai multe detalii -*


(*modificat de administrator)
0
28-02-2011, ora 20:29
Craciunica
Nu este medic/terapeut
Craciunica
Buna ziua, va rog sa-mi spuneti care este diferenta intre tinctura de propolis cu alcool si fara alcool, mai nou se gaseste in plafare PROPOLIS GLICOLIC as vrea sa stiu daca este la fel de eficient folosit in diverse afectiuni, in cazul meu in afectiuni ale colonului si ficatului : pe colon "polip inflamator cu marcat edem in corion si inflamatie limfo-plasmocitara asociata" iar ficatul cu hepatita virus C, multumesc cu respect, Craciunica
0
05-03-2011, ora 15:43
asolomon583@gmail.com
Nu este medic/terapeut
asolomon583@gmail.com
sfatul meu este sa folositi din plin produse naturiste de exemplu pe baza de ganoderma
0
23-04-2011, ora 13:04
danuta25
Nu este medic/terapeut
danuta25
Fac tratament cu pegintron si ribavirina pentru hcv.LA a12 injectie mi-a iesit nedectabil.Sunt la a 24 injectie de interferon.Acum la analiza mi-a iesit un inceput de hipertiroidie, ca urmare a tratamentului.La analizae am T3=1.99, T4=13, 2, TSH=0, 35 FT3=2, 91Acum iau si Tyrozol 10 mg pe zila sfatul medicului.Sunt disperata si nu stiu ce sa fac.Inainte de tratament nu aveam hipertiroidieOare dupa terminarea tratamentului voi scapa de hipertiroidie?
0
18-07-2011, ora 13:59
danielavitcu
Nu este medic/terapeut
danielavitcu
Buna ziua. Mama mea a fost diagnosticata cu hepatita C, medicii spun ca e mai veche de 10 ani, i s-a recomandat analiza fibroscan in urma careia a reiesit fibroza de gradul 4 F4. Din cate am citit am vazut ca asta inseamna ciroza. Spuneti-mi va rog ce se poate face pentru a trai cat mai mult si care este speranta de viata. Mama mea are 53 de ani.Multumesc!
0
04-08-2011, ora 10:09
Craciunica
Nu este medic/terapeut
Craciunica
buna ziua, sunt in tratament cu interferon si ribavirina, vreau sa stiu daca pot lua ulei de catina care este un tonifiant general antianemic, vitaminizant, imunomodulator (actiune sinergica cu interferonul) protejeaza celula hepatica, dupa cate stiu" sinergic" = a intensifica, deci daca si interferonul este un imunomodulator, sepoate lua ulei de catina ori nu?? va rog din suflet sa-mi raspundeti, multumec mult !
0
05-08-2011, ora 12:21
andreinn
Nu este medic/terapeut
andreinn
mi-au iesit urmatoarele analize Ast / Got 46, 1 si Alt / Gpt 65, 2. ce imi puteti spune ? este grav?
0
09-09-2011, ora 21:20
camytza_68
Nu este medic/terapeut
camytza_68
hepatita C se poate transmite prin saliva?
0
05-11-2011, ora 00:35
ligament21
Nu este medic/terapeut
ligament21
hepatita C nu se transmite prin saliva
0
22-11-2011, ora 16:16
lolita 19
Nu este medic/terapeut
lolita 19
Sotul are 45 de ani si in urma cu 5 ani a fost depistat cu hep b. Anul acesta a facut fibroscanul si are fibroza grad 3, viremia este de 1700, iar transaminazele sunt in limitele normale.Antigenul HBe este negativ cu Anti HBe pozitiv, ceea ce insamna virus mutant. Nu a beneficiat de niciun tratament antiviral, medicul l-a sfatuit sa faca totusi dosar pt entecavir, dar nu i-a fost aprobat.
Are sau nu nevoie de tratament????? Avand AgHBe negativ, viremia atinge greu sau chiar deloc valori mari. Totusi fibroza avanseaza si inteleg ca tratamentul cu entecavir tine evolutia bolii pe loc, este in primul rand benefic pentru fibroza.
Celor cu viremii sub 2000 nu l-i se aproba tratamentul ? Acesti pacienti nu au dreptul la tratament? Chiar daca raspund mai greu la tratament, totusi s-au obtinut si rezultate bune cu ajutorul entecavirului.
0
06-01-2012, ora 11:39
dyde
Nu este medic/terapeut
dyde
buna ziua!am 23de ani si am si eu o intrebare. am fost depistata cu hepatita B, de 2 ani fac tratament cu entecavir 0.5mg... acum transaminazele si viremia 'mi sunt bune.. exista anticonceptionale care sa le pot lua ?..Multumesc
0
24-02-2012, ora 09:32
cypry_k
Nu este medic/terapeut
cypry_k
buna ziua am o problema de vreo 2 ani ma doare usor in partea dreapta si imi vine sa vars pe toata durata zilei am facut toate analizele ce ar putea duce la hepatita pancreattita si asa mai departe nu stiu ce sa mai fac va rog ajutati-ma cu un sfat mentionez ca fumez
0
13-03-2012, ora 10:52
blondan
Nu este medic/terapeut
blondan
Buna ziua ! Doresc de la inceput sa mentionez ca nu am medic de familie( am fost scos din sistemul CAS, ramanand descoperit cu plata in urma cu cativa ani, nefiind angajat...) dar asta nu m-a impiedicat sa merg saptamana trecuta(9 martie.2012) pt.a efectua cateva analize de sange si urina(contra cost-140 Ron, la un cabinet medical din localitate), analize recoltate la noi si trimise la Synevo Laborator CJ).
Am dorit sa-mi fac aceste analize deoarece in luna februarie am fost f.f. racit, am stat in pat 3 saptamani, m-am tratat "dupa ureche", doar cu ce mi-a recomandat farmacista si anume: Ospam 500mg(2 cutii, deci aproape 2 saptamani) si Paxeladine sirop, aveam o tuse care nu se mai rupea+ nas infundat(am terminat un Bixtonim..), durere de cap in momentul tusei, urechi infundate(senzatia ciudata ca umbla lichid in interiorul lor, ce mi le astupau) si totusi...nu aveam febra(maxim 36, 7) !!!
Cu riscul de a plictisi cu "epistola " mea doresc sa va spun toate aceste detalii fiindca in timpul acestui "asa-zis" tratament aveam niste transpiratii reci pe spate...cred ca le am mai de mult..( adica mai simteam si mai demult ca transpir repede pe spate, in jurul umerilor si in fatza, pe piept si in jurul gatului) totusi acum s-au manifestat abundent, fiind nevoit sa-mi schimb lenjeria si de 3-4 ori pe noapte si peste zi la fel, ca si cum o caldura interioara era prea mare..iar in cateva minute transpiram si acele sudori, precum si spatele, deveneau reci, ca gheata...( nici acum nu ma simt prea OK !!!).
In urma acestor simptome( si la insistentele sotiei !) mi-am facut cateva analize( nici macar nu stiam ce sa cer sa mi se faca, nefiind trimis de catre un medic..doar ce m-am documentat eu pe NET..) asa ca mi-am "comandat / platit " analize generale de urina( biochimie + sediment) si cateva analize de hematologie ( hematograma cu formula leucocitara cu Hb, Ht si indici + biochimie).
N-am sa va retin atentia cu toate rezultatele( in principiu sunt bune, adica " in grafic"...; la urina toate mi-au iesit normale). Sunt ingrijorat insa de cateva dintre cele luate din sange ( 5 dintre ele mi-au fost ingrosate si atentionate cum ca ar fi in afara limitelor admise pt. sexul si vasta mea, respectiv 43 ani ).Acestea sunt :

GPT/ALAT/ALT = 81 U/ L... ( dublu peste cat e admis ! ) - mentionez ca TGO/AST sunt in grafic, adica = 34 U/ L
Colesterolul total = 232 mg/dL
Colesterolul VLDL = 31 mg/dL
Trigliceridele = 154 mg/dL
Monocit = 1, 1 mii/yL ( cealalta valoare fiind totusi in limita: Monocit=14, 3 % )

Mi-am permis sa va scriu toate acestea intrucat nu stiu cui sa ma adresez, inspre ce medic (cu plata) sa alerg sau cat de grava este situatia in care ma aflu...cu alte cuvinte nu stiu ce e de facut.
Nu stiu daca valoarea GPT/ALT reprezinta vreo hepatita virala sau doar grasimea la ficat ( am inclus in calcul si viroza asta a mea...sau ce-o fi fost ea... care mi-a dat de cap in februarie.tot de aici e posibil sa fie si monocitele la valori prea mari ?!!??).
Recunosc ca duc o viata (cam)sedentara, sunt lautar, muncesc(cant) doar de noapte, ziua nu am alta activitate, nu am program regulat al mesei si, peste toate, sunt supraponderal... pot spune ca sunt obez, probabil ca v-ati dat seama...( am 128 Kg / 178 cm ). Parintii mei ( care nu mai sunt...) au fost si ei supraponderali si hipertensivi ( tensiunea mea luata recent, odata cu aceste analize, a fost 160 / 90 ).Mentionez ca sunt nefumator dar inghit o gramada de fum in mediile unde imi desfasor activitatea si ma deranjeaza enorm..ma irita si ma inrosesc la gat si la fatza din aceasta cauza.
Doresc din suflet sa ma ajutati cu un sfat, o indrumare sau macar sa ma linistiti spunandu-mi cat este de grav cazul meu..in ce situatie ma aflu si ce e de facut pe viitor. N-am consultat vreun medic cam de prin anii 2002-2003, cand mi-am facut o gramada de analize, ca sa aflu ca sunt sanatos, (doar hiperaciditate mi s-a descoperit...si tensiune mare si-atunci..).
Cu multumiri anticipate astept raspunsul dvs. si va doresc numai bine.
Dan S.
0
16-03-2012, ora 10:23
blondan
Nu este medic/terapeut
blondan
Revin cu cateva completari asupra analizelor ( am inteles ca ele difera de la un laborator la altul...nici nu stii ce sa mai crezi...totul e relativ...). Va rog sa-mi spuneti(sa ma sfatuiti) cat de grava este situatia mea si ce e de facut.:

Biochimie - sange:
1.Acid uric seric = 6, 4 mg/dL -normal.7
2.Alanin..(GPT/ALT) = 81 U/L -normal..41
3.Aspartam..(GOT/AST) = 34 U/L - 38
4.Bilirubina totala = 0, 37 mg/dL.- 1
5.Colesterol total = 232 mg/dL - 200 (conform NCEP, optim)
6.Gama Glutamiltranspeptidaza = 41-61 U/L
7.Glucoza serica = 90 mg/dL-60-99 normal
8.Trigliceride = 154 mg/dL -- 150 ( conform NCEP, optim)
9.Colesterol VLDL = 31 mg/dL - 30
( cam atat mi-am facut din biochimia sangelui...n-am stiut ce mai este important..)
...iar din examenul hematologic, in urma Hemogramei cu formula leucocitara cu Hb, Ht si indici, mi-am facut urmatoarele: Nr leucocite, Nr.eritrocite, Hemogloboina, Hematocrit, Nr.trombocite, Neutrofil, Limfocit, Monocit, Eozinofil, bazofil si VSH.)
Toate acestea mi-au fost in grafice, in limitele admise, in afara de MONOCIT = 1, 1 mii/yL care trebuia sa fie optim intre 0, 3-1. ( monocit = 14, 3% si trebuie sa fie 15%. Aici e OK la mine ).

Cat de grav este ?!?!? Ma poate ajuta cineva cu un raspuns, cu un sfat, eventual cu niste sugestii...ce analize ar mai fi necesar sa-mi fac ?!?!?!?! Mentionez ca nu am medic de familie..si toate acestea trebuie sa le fac la un centru medical CU PLATA !
Cu multumiri anticipate va doresc o zi buna si numai bine ! D.S.
0
15-12-2012, ora 20:47
orzareasa
Nu este medic/terapeut
orzareasa
Buna seara, vreau si eu cateva informatii despre acVHD-igG pozitiv si ac VHD- igG negativ
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: