hernia de disc operata.recidiva

31-03-2010
dany-ela
Nu este medic/terapeut
dany-ela
In 2007 am fost operata de hernie de disc la L4-L5. De vreo 6 luni am o stare de disconfort in zona lombara aproape permanent. Parca ma strange ceva acolo, ca un corset.simt asta si mai sus de operatie vreo 15 cm.Au inceput amortelala si durerile pe piciorul stang cand stau in picioare sau culcata, iar cand stau in sezut ma doare piciorul stang de la genunchi in sus pe exterior. am facut recent un RMN si rezultatul este: hernie de disc la L5. Neurologul mi-a recomandat o noua interventie chirurgicala. Mi-e teama, mai ales ca durerile nu mai sunt asa intense ca inainte de op, ma gandesc ca poate exista alte metode de vindecare. Multumesc pt orice sfat autorizat.
5 comentarii
0
01-04-2010, ora 10:46
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Operatia nu are cum sa ajute la toti pt. ca hernia de disc nu este niciodata numai ceva pur mecanic ci este cauzata si insotita si de o slabiciune la nivelul metabolic si sufletesc care afecetaza cartilagiile, tonusul muscular, pozitia vertebrelor, intregul om.
Mergeti la un medic homeopat cu experienta pt. a ajuta la disparitia slabiciunilor care au dus la aceasta afectiune si asta cu remedii cu adevarat vindecatoare (cand sunt gasite potrivit de medic).

Mancati in plus faina de mei (de la plafar) in iaurt, 2 lingurite zilnic si ciorba din picioare de vitel 1 pe satamana pt. ca aceste contin anumite minerale in forma organica care sunt importante pt. cartilagii.

Cumparati si remediiile homeopate Silicea CH7 si Calcarea phoshorica CH7 din care sugeti alternant cate o granula zilnic, o zi din unul o zi din celalalt. Va ajuta la intararirea si restaurarea cartiligiilor si puterii coloanei
Dupa cum se pare ceva apasa pe un nerv dupa operatia facuta. Si acest lucru s-ar putea rezolva homeopat, dar nu stiu cat de posibil si usor este in cazul dvoastra. Remedii pt. asa ceva exista in orice caz.

Ceea ce afecteaza rau astfel de probleme este dormitul la orizontala pt. ca coloana se destinde pana la 2 cm in timpul noptii dupa care se comprima din nou in timpul zilei si acest joc de acordeon poate prinde nervii, afecteaza cartilagiile. Peste 80% din problemele cu mijlocul ar putea fi evitate evitand sa dormim gresit, la orizontala. (da, din pacate omenirea doarme intr-o pozitie complet gresita)
Inainte oamenii dormeau in sezut pe niste banci mici puse la perete sau pe un fel de scaun, dar s-a pierdut si acest obicei sanatos ca multe altele in numele comfortului.

Ar trebui sa dormiti cu partea din spate a saltelei ridicata la 30-45 de grade fata de orizontala, sau intr.un fotoliu mai comod, astfel ca spatele sa nu se mai poata relaxa si destinde daunand vertrebrelor si nervilor din coloana. ( eu dorm asa de ani de zile)
Acest lucru necesita ceva timp pana va obisnuiti insa multe probleme legate de vertebre si multeprobleme care apar dupa interventii chirugicale pot sa dispara de la sine de la aceasta pozitie santoasa de dormit.
Si infarctele si comotiil celebrale se pot evita prin evitarea dormitului la orizonatala (majoritatea se intampla dupa sculare, dimineata) caci diferenta in circulatia sangelui intre pozitia verticala si oriziontala este extrem de mare si cauzeza organismului multe probleme (de aceea omul cand se scoala este "mahmur")
0
01-04-2010, ora 18:05
dany-ela
Nu este medic/terapeut
dany-ela
pt scarface. Multumesc pt sfat, aveti dreptate toate problemele afecteaza intregul organism. am sa incerc sa dorm cu salteaua ridicata. oricum dupa operatie nu am gasit o pozitie confortabila in care sa dorm.nu stiu daca remediile homeopate m-ar ajuta prea mult, pt ca neurochirurgul zice ca este si un fragment de disc spart pe acolo. multumesc inca odata si SARBATORI FERICITE DE SFINTELE PASTI
0
23-04-2010, ora 14:28
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
nu trebuie cu saltea ridicata. ci mai degraba fara perna, saltea mai tare, pozitia pe spate, cu genunchii ridicati. am cunoscut pe cineva caruia i-a trecut de tot hernia de disc dupa ce a dormit 6 luni asa!- si e pozitia care solicita cel mai putin muschii spatelui si coloana
0
30-04-2010, ora 13:17
dany-ela
Nu este medic/terapeut
dany-ela
N-AM SCAPAT DE A DOUA OPERATIE. AM FACUT-O ACUM 2 SAPTAMANI. A FOST MULT MAI GREA SI MAI DUREROASA. RECUPERAREA E MAI DIFICILA IAR DUREREA SI AMORTELILE PE LICIOARE NU AU MAI DISPARUT COMPLET. PESTE O LUNA INCEP GIMNASTICA. SPER SA FIE TOTUL BINE.SPER!!!!!!!!!!
0
24-06-2010, ora 16:36
racoviceanu
Nu este medic/terapeut
racoviceanu
Am 3 operatii de hernie de disc in 2 ani. Am avut dureri pe piciorul drept pana cand am facut a-treia operatie, acum nu ma mai doare este decat amortit dar ma doare foarte tare spatele.Sunt din c-ta am facut si recuperare dar degeaba.Am o intrebare daca poate sa-mi raspunda cineva? Ce se poate intampla daca tot recidivez si ajung din nou la operatie? va multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: