hernia hiatala

01-04-2009
Mariana29
Nu este medic/terapeut
Mariana29
ce inseamna spasm tranzitoriu la nivelul ordiei aerofolge.
hernie hatala?
hipotrofie de cornete.
Va multumesc mult.
3 comentarii
0
02-04-2009, ora 19:12
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
" Spasm tranzitoriu la nivelul cardiei" reprezinta contractia jonctiunii dintre esofag si stomac; " aerofagie " inseamna aer in stomac; hernia hiatala este hernierea, alunecarea in torace a portiunii superioare a stomacului; 'hipotrofie de cornete" semnifica o involutie in dezvoltarea mucoasei nazale.Numai bine!
0
29-09-2010, ora 11:26
tudort
Nu este medic/terapeut
tudort
Buna ziua.

Am fost diagnosticat cu hernie hiatala prin alunecare de 4 mm, gastrita si esofagita grad 4 cred, si helicobacter pilory. Am luat de 2 ori tratamentul cu nolpaza 40mg, prima data o pastila dimineata timp de o luna, a doua oara o pastila dimineata si una seara timp de 6 sapatamani la care am adaugat si motilium pt ca in urma tratamentului cu antibiotic pt helicobacter m-am ales si cu o constipatie cronica.

Acum stadiul meu este urmatorul:

Nu mai am helicobacter
Hernia banuiesc ca este inca prezenta si din ce am citit fiind asa mica nu se opereaza dar nici nu dispare de la sine
De gastrita nu cred ca am scapat pt ca imediat ce pun un strop de alcool in gura (nu vin) sau mananc dulciuri ma cam doare stomacul si-mi vine sa ragai.

Vreau sa va intreb urmatoarele:
1. Pot sa reiau tratamentul cu nolpaza ? a trecut o luna de la ultimul tratament. Daca da in ce doze si ce mod de administrare?
2. Am citit despre osteopatie si chiar pe youtube am gasit un masaj care zice ca vindeca hernia hiatala fara chirurgie, ce parere aveti? http://www.youtube.com/watch?v=Td_mMidxqDM
3. Cum pot scapa de constipatie cronica? momentan iau un detoxicolon de la daciaplant si nu am pb, dar cand nu-l intrebuintez constipatia revine

Multumesc.
0
13-08-2011, ora 19:51
eugne
Nu este medic/terapeut
eugne
buna seara!
Am o hernie hiatala mica depistata in urma cu cca 3 ani.
Am momente cand am crize de durere in epigastru atunci cand mai beau acidulat si am mese consistente.
Si acum este unul din momente, de obicei iau omez..., dar momentan m-a luat o criza in epgastru de joi seara si nu ma lasa;in genere stiu care sunt alimente permise si interzise, dar am si cateva neclaritati:
1.SUNT PERMISE FRUCTELE SI LEGULMELE CRUDE(CU EXCEPTIA ROSILLOR SI CITRICELOR), PASTELE FAINOASE, OREZ?
2. medicul mai demult mi-a spus ca in caz de durere f mare sa iau MOTILUM? arfi ok si care ar fi posologia?
Mentionez ca in mom. de fata am o stare care din cauza durerii refuz sa mananc si am o stare usoara de greata...
De obicei, crizele le treceam cu omez cateva zile si puterea subconstientului, dar de data aceasta e durerea destul de mare(nu pot sa zic foarte puternica) dar nu este permanenta, apare timp de cateva minute la interval de cca 2-3 ore, si cand incerc sa mananc reapare durerea..
Va multumesc anticipat, va doresc o seara placuta in continuare, si astept cu maxim interes raspunsul dvs...(in contextul in care este weekend prelungit..si durerea persita...)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: