Durere in zona ovarului drept - hernie inghinala?

23-08-2016
rodicadurigon
Nu este medic/terapeut
rodicadurigon
Sunt la menopauzade aproape 16 ani.In decembrie 2015 m-am trezit cu o durere in zona ovarului drept.Durerea a fost insotita si de o singerare de culoare stearsa (s-a produs doar o data).De la aceea data nu s-au mai produs singerarari dar durerea persista mai ales la efort.Am luat-o pe drumul clinicilor si a camerelor de garda din spitale (la Floreasca o doctorita tinerica a fost convinsa ca este vorba despre chisturi care se sparg).Am facut control ginecologic cu eco,.cu transvaginal, cu Papa, apoi gastro inclusiv colono, rmn perineu etc.Concluzia finala in urma unei eco local pentru partile moi :mica hernie inghinala necomplicata, la efort 3 cm.POATE ACEASTA SA DEA ASTFEL DE DURERI?Cum ar trebui sa procedez daca mi-au fost indicate niste analize si anume:CEA, CA 19-9, HLG, VSH, CRP, si un rmn la coloana?Ar trebui sa fac mai intii analizele, rmn si dupa aceea sa consult un medic chirurg?Sau invers adica intii un medic chirurg.Ce medic imi poate da recomandare pentru rmn la coloana?Medicul meu de familie mi-a spus ca nu-mi da trimitere pentru chirurgie decit dupa ce gasesc eu medicul cu care sa fac operatia.

Multumesc anticipat pentru ajutorul oferit.
3 comentarii
0
24-08-2016, ora 11:28
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
In general hernia inghinala se manifesta ca o jena si mai putin ca o durere intensa. Dar intr-adevar poate fi exacerbata de efort, tuse, incordarea abdomenului si are tendinta sa apara in general mai pe seara.
Atunci cand durerea devinde mai intensa exista posibilitatea unei strangulari a herniei, adica bucatica de intestin care iese prin acea gaura/canal nu mai poate intra la loc si incep sa apara semne de strangulare si traumatism cu intensificarea durerii. Hernia strangulata este o urgenta chirurgicala. Neoperata rapid poate duce la peritonita.
Operatia de hernie inghinala este una usoara, orice chirurg o realizeaza, nu trebuie mari cautari si pregatiri.
Intai trebuie sa va vada un chirurg, nu faceti RMN-ul inainte. S-ar putea sa nu fie necesar.
Insa nu mai amanati vizita la medic.
0
24-08-2016, ora 18:21
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
O hernie inghinala poate sa dea astfel de dureri. Daca e vorba de 3 cm, atunci e palpabila. La efortul de tuse sau stranut apare vreo umflatura in zona inghinala ?
Cine v-a recomandat CEA, CA 19-9, HLG, VSH, CRP si RMNul ?
Ar trebui sa va dea trimitere MF, chiar numai pentru consult.
0
15-02-2017, ora 14:34
rodicadurigon
Nu este medic/terapeut
rodicadurigon
Domnule doctor A.Platon, v-am urmat sfatul si m-a consultat un medic chirurg.Surprinzator este ca in urma unei ecografii si control nu a fost de acord cu o hernie.Mi-a propus o laparoscopie explorationala.Ma tem de aceasta mai ales ca, ceea ce stiu eu despre aceasta este limitat imaginindu-mi ca totusi se va face un orificiu pentru introducerea sondei de explorare.Nu stiu ce sa mai fac, durerea persista se accentueaza cind stau pe scaun si cind ma trezesc la inceputul zilei.Analizele de marcari tumorali mi- au fost recomandate de un medic ginecologcare dupa eco.transvaginala a scris"La examinarea strat cu strat, in fosa iliaca dreapta la o profunzime de aproximativ 25.2 mm.se delimiteaza lumen digestiv cu discreta staza, si o adenopatie situata superficial cu dimensiunile de 9.3mm"
Rezultatele sunt:AGcarcinomoembrionar 1.78.CA 19-9 <2.5.CA125 15.9.HE 44.6 (postmenopauza).Roma (postmenopauza) 10.76.
Un alt medic ginecolog a concluzionat:mica formatiune chistica in zona ovariana dreapta aprox.3 cm.
In urma tomografiei:microcalcificari in segmentul 6 (VI) subcapsular., chisturi corticale infracentrimetice bilateral.
Am facut si colonoscopie in doua etape 1)fara anestezie si cit am suportat nu s-au gasit nereguli, cu bariu si s-au constatat diverticulisme.
Nu stiu ce sa mai fac la ce medic sa ma duc.Virsta este destul de inaintata si am si alte boli(Parkinson, Cardiopatie Ischemica, etc)
Multumesc din suflet pentru tot.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: