Hernie inghinală stânga

09-04-2021
Claudiu 82
Nu este medic/terapeut
Claudiu 82
Acum 2 ani am făcut operatie bilaterală pentru varicocel operații clasice cu incizii de 8-9 cm pe ambele părți în zona inghinală.Nu am avut probleme venele din testicule s-au mai micșorat si cel mai important nu mai m-au durut.De vreo două luni mă doare incizia din stânga care e mai mare și e și umflată de mărimea unei prune si testicolul stâng care pare și el umflat mă doare.Oare sa fie o hernie.Vă rog să mă ajutați că îmi este greu să suport o nouă operatie inghinală că m-am recuperat greu după varicocelectomie bilaterală! Vă mulțumesc anticipat pentru sfaturi!
3 comentarii
1
09-04-2021, ora 16:17
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Operatia clasica de varicocel se face pe partea stanga, incizia fiind " in oglinda " fata de cea pentru apendicita.
Acum, daca cea din stanga e umflata asa cum ati precizat, nu e in regula.
Daca tegumentul e colorat normal, e posibil sa fie o eventratie postoperatorie ( hernie ).
0
14-04-2021, ora 14:04
Claudiu 82
Nu este medic/terapeut
Claudiu 82
Mulțumesc mult pentru răspuns ! O să trebuiască să mă operez din nou de data asta pentru hernie! Operatia va fi prin vechea cicatrice de la operația de varicocel sau lângă ea?
1
14-04-2021, ora 16:27
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Daca umflatura e la nivelul vechii cicartrici dupa varicocel, pe acolo se face interventia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul