Hipertensiunea poate provoca infarct?

26-06-2021
Teacher2k17
Nu este medic/terapeut
Teacher2k17
Buna. Pe parcursul sarcinii mai exact la sfârșitul acesteia am făcut hipertensiune. Nu înțeleg de ce. Probleme cu inima n am avut. Toată lumea ma întreabă de ce am pățit acest lucru. Am fost la cardiolog atunci și așa am depistat-o deoarece aveam o bătaie in plus pe care o simțeau de fiecare data. Specific ca am și prolaps de v mitrală din naștere, afecțiune congenitală... întrebarea este: pot face infarct dacă am avut hipertensiune și am și aceasta v mitrală cu prolaps? Ma gândesc ca a deteriorat inima și ma sperie cunoștințele din jur care mi spun sa am grija de faptul asta...
2 comentarii
0
06-12-2023, ora 16:17
annaravcer
Nu este medic/terapeut
annaravcer
Bună ziua! În general, hipertensiunea arterială poate duce la un atac de cord. Prin urmare, vă recomand să consultați un medic și să alegeți un tratament. Doar vă rog să nu faceți auto-medicatie. Eu, recent, am ales produsul Cardio A bazându-se doar pe recenzii bune, însă s-a dovedit a fi complet ineficient((
0
21-02-2024, ora 18:21
Love Forever
Nu este medic/terapeut
Love Forever
Bună ziua. Da, poate. Hipertensiunea este într-adevăr o boală foarte insidioasă, care trebuie controlată. Asigurați-vă că vă adresați unui medic și aveți grijă de boala dumneavoastră. Personal, pot recomanda ---------* - un remediu natural foarte eficient, care poate fi un ajutor decent în cazul hipertensiunii. Datorită acestuia, mi-a dispărut dispneea, durerea de cap, tensiunea s-a normalizat și sare rar.

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: