Histerectomie totala

14-10-2012
gina16
Nu este medic/terapeut
gina16
Buna ziua,
Sunt noua in clubul vostru, sunt operata de 2 luni de histerectomie totala cu pastrarea anexelor in urma unor fibroame mari si a unui uter polifibromatos.Am uitat sa va spun ca am 37 de ani si as vrea sa cunosc si alte prietene care au trecut prin aceeasi operatie.Sunt nemultumita putin de faptul ca am pastrat ovarele care am inteles ca in timp iti pot da probleme, dar la insistentele medicului am cedat, eu as fi vrut sa tai raul din radacina avand in vedere ca am tot avut probleme ba cu fibroame, ba chisturi.Poate ma ajutati sa-mi limpezesc gandurile.
27 comentarii
0
14-10-2012, ora 18:59
Terapeut Eva
Medicina naturista, complementara, alternativa, Arad
Terapeut Eva
Gina draga, pot sa-ti dau detalii despre cauza emotionala, pentru care ai ajuns la operatie.Puteai sa scapi daca esti mai bine informata.
0
24-10-2012, ora 12:14
mamita
Nu este medic/terapeut
mamita
Buna ziua

Sunt noua in bransa asta, eu sunt operata de histerectomie totala bilaterala am 42 de ani, sincer cand am vazut cate femei sunt ca mine, mai mult sau mai putin nu am putut crede.
Eu am o luna de la operatie pot spune ca ma simt destul de bine, am inceput sa lucrez din nou, conduc masina, merg mult mai bine ca acum doua saptaman,
Ca si probleme acum am mici dureri, cred ca sunt in interior,
E uimitor ca aici gassti cam tot ce te framanta, raspuns cam la toate intrebarile pe care le avem dupa,
Sper sa pot intra in fiecare zi aici sa citesc sa vad ce mai este nou ce se mai dezbate.
Multumesc ca existati
0
26-10-2012, ora 18:53
do
Nu este medic/terapeut
do
Buna, dragele mele!Va urmaresc de aproape 2 ani, caci sunt si eu colega de suferinta cu voi.In ianuarie 2011 am facut o histerectomie totala, totul a fost mai mult decat bine, dar spre ghinionul meu la 2 saptamani dupa operatie mi s-a spart vezica -fistula vagino-vezicala :o noua operatie, deci la 3 saptamani dupa prima, 4 ore operatia si vezica reconstruita, caci asa era de rupta si subtire ca nu s-a putut coase, 1 luna stat in spital si dupa 3 saptamani de sonda stai cu sufletul la gura sa vezi daca a reusit operatia, ca daca nu...punga.Dar D-zeu m-a ajutat si a fost bine! La 3 luni am inceput lucrul, ca nu mai suportam sa stau acasa sa-mi plang de mila ca nu puteam face nimic.Acum pot zice ca e bine, dar uneori inca doare usor burta si ce ma necajeste sunt balonarile si ingrasatul:am pus 10 kg si ma balonez si apa daca beau.Voi patiti asa? Va pup pe toate si sa dea D-zeu sa mergem inainte cu sanatate!
0
01-11-2012, ora 17:00
eliana 62
Nu este medic/terapeut
eliana 62
@mamita, ti-am trimis mesaj privat!
0
20-11-2012, ora 14:17
debbi
Nu este medic/terapeut
debbi
Buna! as dori sa ma interesez am fost si eu operata cu histerectomie totala cu anexectomie bilaterala acum 6 luni si mi se-ntampla sa mai sangerez nu exagerat, dar curge si ma doare si pielea pe burta si pe dinauntru e ceva normal?daca ma poate ajuta cineva va multumesc anticipat ca din pacate am nimerit la un medic nu prea corect
0
21-11-2012, ora 21:29
eliana 62
Nu este medic/terapeut
eliana 62
Draga brygitta, pentru a afla mai multe detalii, atat noi de la tine cat si tu de la noi intra pe FB (daca ai cont deschis aici avem un grup al 'histerectomiatelor', o poti contacta pe Cimpean Neli) sau tot pe Romedic dar la link-ul 'histerectomie totala cu anexectomie bilaterala, pag.82 |Dupa...'. Pe acest link sunt mai multe comentarii si mai multe fete, s-a ajuns pana pe la pag. 116. Te asteptam !
0
22-11-2012, ora 10:59
debbi
Nu este medic/terapeut
debbi
multumesc pentru raspuns
0
22-11-2012, ora 15:50
debbi
Nu este medic/terapeut
debbi
nu v-am gasit pe FB cu ce nume apareti?
0
23-11-2012, ora 11:41
eliana 62
Nu este medic/terapeut
eliana 62
@ brygitta contacteaza pe Cimpean Neli
0
26-11-2012, ora 12:50
eliana 62
Nu este medic/terapeut
eliana 62
?
0
13-03-2013, ora 21:19
maria tudor
Nu este medic/terapeut
maria tudor
buna!fetelor sunt noua in clubul vostru am 42 de ani, sunt operata de histerectomie totala cu anexetomie bilaterala din 13 noiembrie2012 a decurs totul ok, dar la 2 luni de la operatie mau luat durerile de bazin cu picioare cu tot imi amortesc foarte tare, am facut rmn la coloana si nu mi-a iesit nimic, am facut toate analizele sunt ok, am facut si dexa la fel nu mi-a iesit nimic.daca ati mai trecut vreuna prin asa ceva si ce ati facut?pt.ca eu numai stiu ce sa fac.va pup si multa sanatate.astept un raspuns.multumesc
0
09-04-2013, ora 12:03
danciu simona
Nu este medic/terapeut
danciu simona
Buna ziua! vreau sa fac parte si eu din clubul vostru. Am 48 de ani si sant operata de histerectomie din 30 iulie 2012. Vreau sa va spun ca am fost mai mult moarta de frica atunci cand am descoperit valoarea markerilor mare, norocul meu a fost ca m-am operat repede si nu am avut timp sa ma mai gandesc.Dar una peste alta sa stiti ca m-am recuperat repede, nu foarte usor, dar cu ajutorul familiei, a trecut.Acum sa stiti ca mai sant din cand in cand usor balonata, nu mai am durerile pe care le aveam, numai ca la schimbarile de vreme simt intepaturi. Sper sa fie doar atat, asa ca cine trebuie sa se opereze sa nu se sperie ca nu este chiar atat de grav. Va pup, si-mi pare bine sa fac parte din clubu vostru !
0
01-08-2013, ora 13:44
danciu simona
Nu este medic/terapeut
danciu simona
Buna, vreau sa intreb daca stie cineva, am un an de la operatia de histerectomie totala, am voie sa meg la mare?
0
03-09-2013, ora 10:49
danciu simona
Nu este medic/terapeut
danciu simona
Buna, ce mai face-ti? Vreau sa va spun ca am fost la mare, fara sa intreb pe nimeni, nu stiu daca a fost bine sau rau. Ce vreau sa intreb acum si va rog sa-mi raspunde-ti daca vi s-a intamplat, dupa un an de la oeratie am inceput sa am niste usturimi si chiar intepaturi(rare), nici macar nu stiu sa spun daca ma ustura afara sau in interior. Poate-mi raspunde cineva mai repede pt ca eu intentionez sa ma duc la un control medical, pentru ca a trecut un an. Va multumesc!
0
04-10-2013, ora 09:29
ananusa
Nu este medic/terapeut
ananusa
buna, simona.posibil o uscaciune vaginala pentru ca nu mai ai hormoni.eu am pus cervugid local si ovule colpotrophine. si am rezolvat
0
11-11-2013, ora 16:12
valipopescu13
Nu este medic/terapeut
valipopescu13
Buna ziua,
Am fost diagnosticata de curand cu adenocarcinom endometrial bine diferentiat G1 dupa o singerare puternica la 1 an de la intrarea la menopauza si astept sa fac operatia. Mai am si 2 fibromi uterini, unul de dimensiuni mari. Are cineva acest diagnostic si poate sa impartaseasca din experienta proprie?
0
06-01-2014, ora 18:09
krisanelis
Nu este medic/terapeut
krisanelis
Buna seara, dragele mele! In urma cu 2 luni am suferit si eu mult nedorita operatie - histerectomie totala. As vrea sa imi raspundeti daca vreuna dintre voi a slabit dupa aceasta operatie, pentru ca eu, desi nu am dureri, am slabit foarte mult. Va sarut cu drag si astept sa-mi raspundeti!
0
07-02-2014, ora 21:08
inell
Nu este medic/terapeut
inell
Cum te mai simti Crisanelis? Eu am acum 6 saptamani de la operatie. Si cu toate ca mi-au lasat ovarele eu m-am ingrasat. Este adevarat ca am si pofta de mancare si nu fac nimic. Inafara de plimbari scurte. Deja ma gandesc sa ma apuc de o cura de slabire, dar nu stiu rorusi daca nu e prea devreme. Ma bucur ca ne impartasim starile si invatam una de la cealalta. Numai bine.
1
20-07-2014, ora 10:56
greta2014
Nu este medic/terapeut
greta2014
Buna sa va fie inima!
Voiam sa va impartasesc si din experinta mea de operata, la 4 luni dupa operatia de histerectomie totala laparoscopica: ma simt minunat!!!!!
Am 47 de ani si am suferit ani buni avand 2 fibroame, avand dureri de burta, spate, hemoragii si chiar dureri de cap cu migrene, unde eram nevoita sa stau zile in sir in pat.
Ani la rand am cautat solutii naturiste, am incercat absolut orice, am reusit sa opresc hemoragiile dar perioada de ciclu era cumplita, nici nu puteam iesii din casa 3-4 zile pt ca eram inundata la fiecare pas.
Acum, la 4 luni dupa operatie cant si dansez de bucurie!
In primul rand m-am simtit excelent a doua zi dupa operatie, foarte clara la minte, fara ameteli, fara dureri, chiar nemapoipomenit. Operatia a durat 2 ore, mi-au fost scoase uterul, colul uterin si fibroamele binenteles.
Rezultatul biopsiei a venit la 6 luni, fiind curat. Tot atunci medicul mi-a spus ca operatia s-a refacut in totalitate si ca am voie sa am sex si sa-mi continui viata normala.
Nu este nevoie de supliment hormonal pentru ca ovarele si trompele inca secreta hormoni pana voi intra la menopauza normala (probabil inca 5-6 ani pana atunci).
Ce sa va spun, ma simt din nou plina de viata, foarte energica, pozitiva si viata sexuala s-a imbunatatit enorm!
Eu va recomand operatia, decat suferinta de ani de zile sau hormonii sintetici, marturisesc ca exista viata superba si dupa histerectomie totala!!!!
0
26-07-2014, ora 20:41
iulia37
Nu este medic/terapeut
iulia37
Buna. Ma numesc Iulia si pe scurt o sa va spun problemele mele. Am 37 de ani si in martie am mers la doctor pt niste chisturi, ce stiam eu.Doctorul mia zis ca trebuie sa ma operez ca sint mari, 11 cm si 8 cm. In aprilie ma operat, 1 data.La o luna dupa operatie ma chemat iar si mia spus ca trebuie sa ma mai operez o data, ca a luat pt biopsie, si asteapta rezultatul.Atunci m-am speriat. A trebuit sa ma intorc la el peste 3 saptamini, cind m-am intors mia spus ca rezultatele nu mi-au venit dar imi recomanda un coleg de la Strasburg, pt ca locuiesc in Franta, si sa fac programare cit mai repede. Am facut programare, au mai trecut vreo 3 sapt. Cind am mers la Strasburg aveau deja si rezultatele biopsiei.Era tumoare benina dar cum mia explicat doctorul intr-o faza ca se putea schimba. Acum am 2 zile de cind am iesit din spital. Mi-au scos tot, uter, ovare, tot. As vrea sa stiu care sint consecintele. Doctorul imi spune sa nu-mi fac probleme ca o sa fiu foarte bine dar stiu ca vrea doar sa ma linisteasca.Va intrb pe voi, care ati trecut prin asa ceva.
0
05-08-2014, ora 09:14
greta2014
Nu este medic/terapeut
greta2014
BUna Iulia!
Voiam sa te lamuresc cu privire la chisturile de natura benigna care NU sunt canceroase. Chisturile sunt doar o formatiune de celule care se divid si cresc pe organele interne din cazua unor dereglari hormonale.
Trebuie sa-ti spun ca 70% din femei experimenteaza chisturi si doar 5% se transforma in cancer, daca nu sunt tratate sau eliminate, mai ales daca este prezenta infectia cu HPV.
Multe din femei nici nu stiu ca au aceste chisturi pentru ca nu fac ecografii si nu ajung la medic, de aceea unele ajung f tarziu.
Altele sunt sfatuite sa le ignore daca nu au dureri sau sangerari masive si odata cu menopauza ele se ususca si dipsar.

Faptul ca ti-au scos tot inseamna ca au prevenit formarea de chisturi pe viitor, dar nu exista nici o sansa sa se transforme in cancer deoarece nu mai are cine le produce, organele alea au fost scoase!
Deci, bucura-te de viata fara probleme! De acum inainte nu ai de ce sa te temi, nici macar papanicolau nu mai ai nevoie sa faci.

Trebuie sa-ti lamuresc o problema TUMOAREA este doar un termen medical reperezentand o formatiune sau excrescenta care se dezvolta involuntar in corpul tau.
Tumoarea poate fi de 2 feluri:
- benigna (adica buna, necanceroasa) si
- maligna (adica rea, canceroasa).
Tu ai fost de la inceput detectata cu chisturi benigne, deci chisturi normale fara nici un pericol.
De obicei la histerctomie totala se scot: uterul si colul uterin, doar in situatia in care ovarele sunt pline de chisturi se mai scot si ovarele, trompele, cam tot ce este afectat/
Pentru tine s-au terminat problemele de acum inainte!
Bucura-te de viata fara nici o grija!
0
05-08-2014, ora 12:21
iulia37
Nu este medic/terapeut
iulia37
Buna Greta. Iti multumesc pt raspuns.Au trecut 2 sapt de la operatie, ca operatie nu am probleme dar in schimb cred ca am facut o iritatie intestinala, asa cred eu. Am avut o saptamina de cosmar cu niste dureri de burta teribile. M-am gindit in tot felul, eu inainte de operatie cu o saptamina a trebuit sa tin un regim foarte strict, fara piine, fructe legume, lactate, doar carne de pui sau peste fiarta, foarte putine ce puteam minca. dupa operatie am mai avut si problema ca nu prea aveam gaze, ei mi-au zis ca asta e problema si nu ma pot lasa acasa dar eu am zis ca am dar nu foarte mult.cind am venit acasa, deja din prima zi am mincat de toate ca mie imi plac mincarurile traditionale, atunci a 2-a zi am facut o ciorba de conopida cu smintina si ou, dupa aia FASOLe, nu in aceeasi zi dar in ziua urmatoare. aveam niste crampe ca in 30 de secunde ma luau si caldurile, si frigurile, oribil.Eram tot timpul pregatita sa merg la spital.Dupa aproape o sapt mi-am facut niste peste dar foarte simplu si nu dupa mult timp am vazut ca crampele sint mai usoare, mi-am mai facut un ceai de musetel, dupa aia am mincat piept de pui si tot mai lejere le am. Eu in general de ani de zile am probleme cu constipa, si cu gazele, ma balonez dar nu am gaze, si cu tot ce am mincat m-am nenorocit.iti multumesc pt timpul acordat. toate cele bune
0
06-08-2014, ora 01:41
greta2014
Nu este medic/terapeut
greta2014
Iulia, este normal sa ai gaze dupa operatie, la operatie cavitatea abdominala este deschisa si intra aer, pana sunt eliminate, este normal sa te simti imbalonata.
Cand simti ca ai gaze incearca sa bei mult ceai cald sau fierbinte, cat poti sa-l suporti si ele vor iesii.
Pentru constipatie si probleme intestinale, incearca sa-ti reglezi sistemul digestiv si sa-l populezi cu bacterii bune si sanatoase precum acidofilus bifidus. Ideal este sa bei dimineata pe stomacul gol o cana de KEFIR de lapte si seara inainte de culcare una.
Sanatate maxima!
0
27-09-2015, ora 17:33
greta2014
Nu este medic/terapeut
greta2014
Revin dupa 1 an si jumatate de la operatia de histerectomie totala si confirm, ma simt minunat!
Vindecarea a fost completa, durerile de cap sangerarile si starile de rau disparusera imedit dupa operatie. La 6 sapt dupa operatie am putut reincepe viata sexuala si nimic nu s-a schimbat, cumva as putea spune ca acum ma bucur mai mult de fiecare moment, nemaifiind vreo teama ca as putea ramane insarcinata, sau sa am dureri sau disconfort local.
Am fost prevenita ca va apare si menopauza la putina vreme dupa operatie, dar conform analizelor, inca nu s-a instalat. Totusi bufeurile au fost o problema pentru mine pentru ani buni, cu ani buni dininainte de a avea operatia de histerectomie, perioada in care am incercat tot ce am gasit in farmacii si magazine naturiste.
De 2-3 luni incoace am descoperit intamplator un ceai care mi-a readus zambetul pe buze: ceaiul se salvie!!!! Ei bine, bufeurile mele si transpiratiile care ma copleseau oriunde m-as fi aflat, s-au diminuat atat de mult, ca aproape nu mai exista, si doar cu ceaiul de salvie. SE pare ca este mult mai bun extractul sau tinctura de salvie, dar momentan sunt multumita cu ceaiul.
Sper din toata inima, pentru cele care se confrunda cu o transpiratii si bufeuri greu de suportat, sa incerce CEAIUL DE SALVIE, este ieftin si f.bun, a facut minuni cu mine, poate, va face si cu tine!
0
15-06-2017, ora 15:37
Luminita dm
Nu este medic/terapeut
Luminita dm
Bine v-am gasit ! Am facut un chiuretaj biopsic pentru endometru hiperplazic 11 mm si sunt in asteptare. Am si o tumoare ovar drept solida, inomogena si vascularizata.S-a mai confruntat cineva cu asa ceva ?
0
26-10-2018, ora 14:07
aissia
Nu este medic/terapeut
aissia
Bună fetelor! Fac si eu parte de 10 zile din rândul celor cu histerectomie totală cu anexectomie făcută prin abord clasic in urma unei polifibromatoze uterine cu simptomatologie, cu chiuretaj biopsic fara atipii. Aș dori să vă întreb cum este si cat durează recuperarea, că eu nu pot merge 5 minute că obosesc. După operație am avut hemoglobina 7 SI am făcut perfuzii cu venofer dar postoperator a fost groaznic cu dureri SI simptome urâte post rahianestezie.
0
27-12-2020, ora 12:11
Nu este medic/terapeut
₩
Bună ziua, am 51 de ani, am avut 2 fibromi care se aflau unul in prelungirea celuilalt si ajunseseră la dimensiunea de 16 cm. împreună. Începuseră să mă deranjeze si după vreo 4 ani in care i-am tot urmărit, sperând că o să intru la menopauza si nu vor mai creste, m-am hotarat sa ma operez. Am facut o histetectomie totală de 2 saptamani. Totul a decurs normal, ma recuperez foarte repede. Mi s au scos firele după 12 zile. Sunt foarte bine, ma deplasez cu ușurință. Nu ma asteptam ca totul sa fie atat de simplu. Vreau sa dau câteva sfaturi celor care decid să facă această operatie. E bine să aveți la voi supozitoare cu glicerina si ceva pentru balonare si gaze, deoarece o sa aveti nevoie in primele zile. Stiti ca după această operatie menapouza se instalează rapid. Eu din primele zile am început să transpir noaptea si sa ma trezesc destul de devreme. Doctorul meu mi a recomandat Persedon noapte pentru insomnie si Estroplus pentru combaterea simptomelor menopauzei. Sunt sigura ca ma vor ajuta. Va doresc sa aveti curaj si sa luati decizia de a va opera fără frică.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •