Homeopatia poate trata miscarile involuntare?

16-03-2016
cretu lidia
Nu este medic/terapeut
cretu lidia
Salut. Am un baietel care acum are 10 ani. La virsta de 4 ani s-a speriat foarte tare de un cîine şi a inceput sa clipeasca des din ochi. Am mers indata la neurolog si ne-a recomandat tratament pentru tic nervos. Apoi au inceput si miscari involuntare ale fetei si corpului. Dupa 3 ani de tratament nu am avut nici un rezultat pozitiv. Vazind ca nu merge am mers la homeopat. Ne tratam de aproape 3 ani. La inceput am vazut rezultate pozitive, dar acum nu prea. Se vor trata vreodata aceste miscari involuntare sau nu?
12 comentarii
0
16-03-2016, ora 20:24
cretu lidia
Nu este medic/terapeut
cretu lidia
Am uitat sa va spun, am avut o sarcina normala si o nastere usoara. Copilul, de cum l-am nascut, a fost agitat, plingea mult, dormea putin. A avut si tensiune intercraniana, dar am tratato. Acum tot este nervos, agitat, se supara repede, dar doarme binisor. Miscarile involuntare sint mai frecvente atunci cind este concentrat la televizor, cind e stresat sau cind il nelinisteste ceva.
0
16-03-2016, ora 23:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Vreti sa ii dati medicamente psihiatrice de la varsta asta.
Va sfatuiesc sa mergeti la un fitoterapeut.
0
17-03-2016, ora 08:31
cretu lidia
Nu este medic/terapeut
cretu lidia
De ce m-ati intrebat de medicamente psihiatrice? Doar homeopatia deasemenea utilizeaza plante in scopuri medicinale ca si fitoterapia. De ce credeti ca ar fi mai bine sa-l arat unui fitoterapeut? Va multumesc anticipat.
0
17-03-2016, ora 11:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca homeopatia nu ar da roade, eu personal as merge pe fitoterapie, respectiv gemoterapie.

Daca ar avea peste 18 ani, sa zicem, i s-ar prescrie Romparkine.

S-ar putea sa fie vorba de acatisie. Presupun ca baietelul nu ia nici un medicament la ora actuala pentru alte boli care sa ii provoace aceste miscari. Ele apar indeosebi ca efecte secundare ale tratamentului pt alte boli.

Ce diagnostic a pus neurologul ?

Ce tratament a primit ?

I-ati facut toate analizele de calciu si nu are spasmofilie ?
0
17-03-2016, ora 12:23
cretu lidia
Nu este medic/terapeut
cretu lidia
La moment nu ia nici un medicament.De mult timp foloseste numai homeopatice.Un neurolog a spus ca are tic nervos fara sa dam nici o analiza, alt neurolog a spus ca are coree. Atunci a urmat Alcar, Valfen si altele, nici nu le mai tin minte. De spasmofilie nu au spus nimic.
0
17-03-2016, ora 14:37
cretu lidia
Nu este medic/terapeut
cretu lidia
Nu cred sa fie vorba de Acatisia fiindca nu acuza dureri ale picioarelor. De mic a urmat foarte multe antibiotice din cauza ca i se inflamau gaglionii linfatici si deodata avea febra. Fara antibiotoce, nu-i trecea. Neurologul a mai spus ca antibioticele in exces ar putea fi cauza acestor miscari. Poate oare aceasta sa fie o cauza?
0
17-03-2016, ora 17:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Anumite medicamente pot da astfel de efecte adverse.

E simplu sa va aduceti aminte de acele antibiotice pe care le-a luat in trecut si sa cititi prospectele pe net, la efectele secundare.

Problema nu e asta, problema e de rezolvare a acestor ticuri.

Acatisia nu vine cu dureri de picioare, vine cu svancniri ale membrelor de ex. zvacnire a piciorului sau mainii, senzatia de picioare nelinistite.

La fiul dv. sunt numai niste ticuri dar s-ar putea ca aceste ticuri sa survina atunci cand este emotionat sau agitat. Va trimit pe Privat mailul unui medic fitoterapeut sa ii cereti o parere informativ. Apasati Modificati Profilul dv casuta verde dreapta sus si apoi Mesaje.
0
17-03-2016, ora 19:39
cretu lidia
Nu este medic/terapeut
cretu lidia
Eu va multumesc foarte mult pentru intelegere si pentru sfaturi, dar nu prea am inteles pe ce sa apas. Va rog foarte mult sa-mi mai lamuriti inca o data pe ce sa apas. Multumesc.
0
17-03-2016, ora 21:13
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cum va uitati acum la pagina, mergeti in partea dreapta sus si in casuta verde apasati Modificati profilul dv.

Apoi selectati Mesaje.
0
18-03-2016, ora 11:54
cretu lidia
Nu este medic/terapeut
cretu lidia
Eu imi cer mii de scuze, dar nu este nici o casuta verde. Va rog foarte mult sa-mi trimiteti mailul fitoterapeutului aici, daca se poate. Multumesc.
0
18-03-2016, ora 18:11
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
-*

Nu avem voie sa il trimitem aici.

(*modificat de admin)
0
18-03-2016, ora 18:53
cretu lidia
Nu este medic/terapeut
cretu lidia
Va multumesc foarte mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum se dezvoltă ticurile nervoase?
  •