HPV la barbati

30-07-2008
faith31
Nu este medic/terapeut
faith31
Am fost diagnosticata cu HPV Pozitiv si...cum normal este sa fie tratat si barbatul as dori sa stiu daca la Cabinetele Medicale Mihalache sotul meu isi poate face niste analize similare (cred ureteroscopie, biopsie si/sau alte analize specifice).pentru ca stiu ca si barbatii pot dezvolta simptome la acest virus.
De asemeni, as dori sa imi recomandati un medic de sex masculin. daca se poate!
Va multumesc anticipat!
12 comentarii
0
31-07-2008, ora 00:00
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
din tot ce am citit eu pana acum...si sincer este perioada buna de cand ma tot informez in legatura cu HPV in ce priveste testarea la barbati ea nu exista.uretroscopia e posibil sa nu arate absolut nimic iar biopsia e deja mult prea mult.sunt teste, bani si timp irosite toate aiurea.HPV pozitiv nu spune multe lucruri din moment ce sunt atatea tulpini de virus si cu adevarat periculoase(sunt doar cateva >HIGH RISK< care daca le ai tu cel mai probabil le are si barbatul tau.ne referim la cele cancerigene si anume 16, 18 si inca cateva dar cu risc mediu.restul sunt low risk si din cate am inteles nu ar trebui nici macar sa ne sinchisim pentru ele atat timp cat nu reprezinta nici un pericol serios pt organism.Cand apar acele leziuni(negi, condiloame, veruci) se trateaza cu usurinta la dermato existand o serie intreaga de terapii si fiind chiar accesibile la pret si de cele mai multe ori nu mai revin.Pt o siguranta maxima data viitoare cand iti faci test papanicolau fa si un test hpv dar pt tulpini high risk si asta te va linisti.exista si teste de hpv(low+high risk cu genotipare) dar costa destul si am inteles ca cel mai indicat si suficient ar fi doar cel pt high risk care nu sare de 250 de ron oriunde l-ai face!!!multa sanatate, nu va mai stresati si mare grija la sistemul imunitar caci este cel mai important in ce priveste securitatea organismului si in special al agentilor virali.daca aveti o relatie de multa vreme orice tulpina de virus ar fi fost in organismele voastre acum sunt sanse sigure sa fie la amandoi(asta in cazul in care nu va inselati sau nu mai aveti alte rel paralele sa aduceti noi potentiale tulpini din acest virus)!deci un astfel de test la dvs ar fi suficient si edificator cat sa stiti ce pericol exista pt ambii parteneri fara sa mai fie nevoie sa mai umble el prin atati doctori.sper ca v-am fost de folos...iar ceva ca sa va linisteasca.acest virus este f comun si la un moment dat in viata toti vom avea cel putin o tulpina din el(cam 80% din populatie il are).
p.s:incercati acid folic (suplimente) am citit pe siteuri de specialitate ca e cel mai indicat in astfel de probleme.
succes si sanatate
0
31-07-2008, ora 00:00
faith31
Nu este medic/terapeut
faith31
draga kix.am citit pe net din ianuarie pana in prezent tot ce se poate citi despre hpv...low and high risk, negi, condiloame si veruci...modalitati de tratam etc; stiu de genotipara virala...am facut-o la micomi unde a iesit negativa insa la biopsie...tot pozitiv a iesit...
...si nu se pune problema de bani..sincer...ca ptr sanatate ai dai pe toti.
de asta vroiam un sfat medical.ca in paralel cu mine sa fie securizat si sotul meu...ptr ca degeaba fac eu singura tratam. daca la el ramane prezent.
0
24-08-2008, ora 00:00
RezsoLazar
Nu este medic/terapeut
RezsoLazar
ca tratament un tratament adjuvant pentru HIV se recomanda un extract de planete Hipericum Perforatum, care impiedica replicarea virusului. Se poate comanda pe internet, si nu este scump.
0
25-08-2008, ora 00:00
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
si eu sincer am citit luni de zile despre acest virus.dar pt barbati se specifica pe siteurile de specialitate(in special cele straine) cum ca ar fi inutil astfel de proceduri doar cu exceptia cazurilor grave cand doamne fereste este nevoie de biopsie (cancer sau celule precanceroase ) la nivel penian, uretral etc...eu zic mai bine sa mergeti impreuna la un cabinet deramato sau o clinica f buna si acolo sa luati astfel de decizii.mult succes
0
04-09-2008, ora 00:00
gygy2000
Nu este medic/terapeut
gygy2000
sal am si eu o nelamurire, am avut relatii sexuale cu o fata de cateva ori, la o luna dupa ultimul contact cu ea intr-o zi am vomat si am avut febra dupa 4 zile am observat pe penis (langa ata) ceva ca doua firicele.Am fost la dermatolog unde acolo m-a cauterizat si mi-a zis ca sunt hpv.Am vb cu fata respectiva si i-am spus care e problema, ea si-a facut testul HPV si e negativ, rezultatul l-am vazut cu ochii mei.E obligatoriu cand iti creste vegetatie trebuie sa fie HPV sau este si vegetatie care nu Are treaba cu HPV sau e posibil ca eu sa fi avut virusul mai demult in mine si sa fii recidivat acum pe baza sistemului imunitar slab?si daca l-am avut, ea de ce nu l-a luat?

Va multumesc
0
03-03-2009, ora 17:15
licsi
Nu este medic/terapeut
licsi
salut, va scriu aici cateva informatii utile pe care le-am aflat abia dupa cateva luni de cosmar:

- teste HPV pentru barbati (de fapt este vorba chiar de tipaj HPV) se pot face in doua centre din Bucuresti (din ce am gasit eu) ROMAR si SANADOR si costa undeva pe la 550-650ron si dureaza o luna pana obtii rezultatul. Testul se face prin periaj uretral, pe care, de obicei trebuie sa ti-l faci singur (eu am nimerit la un ginecolog tampit..) poate doar daca ajungi la un urolog iti va preleva el probele.
- tipajul HPV la femei este de obicei incomplet, cel putin asa ne-a fost noua norocul, adica iti identifica doar radacinile HPV de risc mediu si ridicat, daca nu te aflii in zona asta de risc nu ti se mai dau informatii legate de radacinile de risc scazut...ceea ce mi se pare o tampenie

prietena mea a trecut deja prin 3 operatii cu laser (doctorul ii spusese la prima operatie ca este foarte grav, vegetatie mult prea multa) ; inainte de ultima operatie i s-au luat probe pentru tipaj (nu ma intrebati de ca nu i-au prelevat probe de la inceput..no comment), si desi avea condiloame la momentul preluarii de probe, tipajul i-a iesit negativ, fara alte informatii (adica desi ea are radacini HPV, din cauza ca sunt de risc mic oncogen nu apar la tipaj..sunt ignorate) ceea ce e frustrant.

eu nu am manifestat HPV, iar tipajul HPV (pe care l-am facut la ROMAR) mi-a iesit negativ pentru toata gama de grupe de risc..inclusiv de risc scazut.

clinica sanador face si peniscopie, sunt singurii din Bucuresti care fac, defapt este o singura doctora care face asa ceva, inca nu am ajuns si acolo.. programarile ti le face peste 2-3 luni..

am avut amandoi ghinionul sa dam peste doctori cu fixatii ciudate:
- prietena mea a fost operata prima data fara a i se face un test ceva inainte..pe motiv ca e grav
- eu am mers la 5 medici venero-dermatologi pentru a nimeri pe cineva care sa stie ceva in plus fata de ce scrie pe net.. CMU si LaserMed m-au dezamagit..chiar si Medicover
- la ROMAR a trebuit sa conving doctorul, la care fusesem programat tocmai de catre centrul lor, si sa imi iau singur probele.. pt ca "trebuie sa-l inteleg si pe el.. el e barbat" si "ceee.. voi aveti o relatie cu cartile pe fata de vrei sa-ti faci si tu testul? daca afla pe unde ai umblat?" "oricum barbatii sunt purtatori.. s-a decis in conferintele de HPV sa lase barbatii deoparte si sa se concentreze pe femei..barbatii nu conteaza pt ca ei nu manifesta virusul decat in procentaj de 1%"...citatele sunt veritabile.

sa nu mai spun ca rezultatul testului meu facut la ROMAR a venit de la Institutul Cantacuzini cu date eronate: sex F si recoltarea s-a facut prin periaj CERVICAL..a trebuit sa revin la ROMAR, sa vorbeasca ei cu Institutul si sa-mi confirme ca eroarea a aparut la redactarea raspunsului, nu la prelevare..pt ca as fi facut scandal..

sper sa va ajute experienta noastra.

sfaturile mele ar fi:
1. colposcopia este foarte importanta inainte de orice alt test HPV.
2. cereti parerea mai multor doctori din clinici diferite (chiar daca o sa aveti pareri diferite.. tocmai asta este ideea)
3. cand cauterizarea este iminenta si se impune, faceti tipajul HPV inainte.. macar pentru linistea si informarea voastra
4. si baietii ar trebui sa mearga sa-si faca testul, ajuta la moralul cuplului.
5. intrebati cat de detaliat este rezultatul tipajului inainte de al face.. si unde se face? la ce institut..
0
12-05-2009, ora 08:03
adison
Nu este medic/terapeut
adison
desi fac sex protejat cu sotia, mi-a aparut un punct de culoare rosie cu continut galbui, de marimea unei gamalii de ac, pe capul penisului. Mi-ati putea recomanda un tratament?
0
15-06-2009, ora 18:10
vanessa24
Nu este medic/terapeut
vanessa24
Saluty!
Ma confrunt cu o problema destul de grava.Astazi mi-am luat analizele de la dr.ginecolog si rezultatul testul HPV este pozitiv :( Trebuie sa mentionez ca am fost depistata si cu rana pe colul uterin.Tocmai mi-am schimbat partenerul de viata. Ne intelegem f bine si sincer, nu stiu cum sa-i spun ca am fost depistata cu acest virus.clar i l-am transmis si lui.doctorul m-a sfatuit sa fac un vaccin pt hpv, sa-mi cauterizeze rana si sa-mi arda negii( nu f multi la nr., vreo 2).Ce este de facut in cazul partenerului meu?El ce tratament trebuie sa urmeze ca sa nu mi-l transmita si mie din nou, in cazul in care eu ma vindec.Cat de grava este situatia mea dat fiind faptul ca mi-a la test mi-a iesit nivelul crescut, adica 58.Astept raspunsuri, va multumesc!
0
06-03-2010, ora 01:22
loretee
Nu este medic/terapeut
loretee
Buna,

As vrea sa ii intreb si eu ceva pe cei care stiu mai multe decat mine. Am descoperit ca am o rana pe col si hpv 18, dar pentru ca pierdusem anterior o sarcina, aveam analizele la zi si stiu sigur ca am descoperit in mai putin de 6luni. Medicul meu mi-a facut un erad, anume a indepartat o portiune din col. Acum o sa imi fac o retestare, iar daca iese negativa, si asa sper, vaccinul. Din momentul in care am facut vaccinul, ce se intampla cu virusul? Mai e in corp, mai exista sansa sa recidiveze, mai pot lua hpv?
Asta a fost o problema, cea de-a doua. Si iubitul meu a luat de la mine clar pentru ca nu folosim prezervativ. Spre exemplu, daca facem sex oral, il pot lua de la el din nou? Si exista tratament pentru barbati?
0
08-09-2010, ora 08:28
bib9bia
Nu este medic/terapeut
bib9bia
buna! am si eu o pb.am cunoscut un barbat si as vrea sa intretin rel sexuale cu el..stiu ca acum un an a avut niste negi in zona genitala..la baza penisului mai exact...care i-ai fost "arsi"(asa s-a exprimat)..exista riscul sa fie hpv ?? iar daca el a determinat aparitia acestor neci exista posibilitatea sa ma infetez cu acest virus?? sau el este tratat??va rog sa ma almuriti si pe mine...
0
23-11-2010, ora 23:28
nod322009
Nu este medic/terapeut
nod322009
buna!sunt barbat si vad ca se discuta din ce in ce mai des despre acest hpv la barbati, vreau sa stiu daca a mai fost cineva si a facut teste pt asa ceva si unde ar trebui sa ma adresez sa ma lamuresc si eu daca am vreo ceva in neregula.astept un raspuns daca se poate.mc
0
22-02-2011, ora 18:55
danalexa
Nu este medic/terapeut
danalexa
buna !nu inteleg cum e cu acest virus !eu si sotia mea facem sex oral, nisi unul din noi nu este infectat cu HPV, ce riscuri sunt, se poate forma pur si simplu???
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •