Hpv leziune col risc scazut

11-04-2019
Anxios
Nu este medic/terapeut
Anxios
Tratament hpv. Am facut testul pap, a iesit hpv, leziune risc scazut, mi a facut colposcopie, iar peste 3 luni tipizare.De ce oare trebuie sa treaca 3 luni, nu putea sa mi dea tratament acum? Sa mai cer o parere? Se trateaza de la sine? ms
10 comentarii
0
11-04-2019, ora 22:09
Rei Elena
Nu este medic/terapeut
Rei Elena
Buna. Mie mi.a iesit la testul pap HSIL, am facut imediat tiparele HPV si mi.a iesit 16 (risc oncogen crescut). Mi s.a recomandat conizatia, am facut.o si acum dupa 5 luni testul pap e ok. Conizatia are si rol de tratament si de diagnostic. Sunt doar pacienta si nu sunt in masura sa dau sfaturi..dar daca as fi nesigura as cere o alta parere.
0
12-04-2019, ora 07:28
EU2017
Nu este medic/terapeut
EU2017
Si prin conizatie ai scapat de hpv.de tot?
0
12-04-2019, ora 09:19
Rei Elena
Nu este medic/terapeut
Rei Elena
Nu, prin conizatie s-a indepartat zona afectata (tratament) si s-au dus probele la anatomie patologica (pentru a stabili diagnosticul), de unde a rezultat ca era CIN III/CIS..carcinom in situ. La 4 luni de la conizatie testul papanicolau a iesit normal. In ce priveste HPV-ul, nu exista un tratament anume, am inteles ca il elimina organismul prin sistemul imunitar. Mie mi s-a recomandat sa repet tiparele la 6 luni de la conizatie..
0
12-04-2019, ora 16:23
EU2017
Nu este medic/terapeut
EU2017
Daca ti se recomanda vre un medicament pt intarrirea imunitati te rog din suflet sa mi scrii si mie.App.ti au aparut si negi sau 16 nu da negi.Ms
0
12-04-2019, ora 17:25
Rei Elena
Nu este medic/terapeut
Rei Elena
Nu mi.au aparut negi si nici alte simptome nu am avut. Din ce am citit, tulpinile hpv cu risc oncogen, cum sunt 16, 18 etc.., nu determina aparitia negilor. Pentru stimularea imunitatii mi s.a recomandat ISOPRINOSINE. Nu va speriati. Si daca nu sunteti convinsa ca medicul la care ati fost e suficient de dedicat cazului dvs, incercati o alta parere.
0
12-04-2019, ora 20:39
Anxios
Nu este medic/terapeut
Anxios
Ms.Nici eu n am negi, oricum o sa cer si alta parere.
0
13-05-2019, ora 11:37
Sil13
Nu este medic/terapeut
Sil13
Si eu sunt in aceeasi situatie, pentru imunitate mie mi s-a recomandat VIUSID plicuri sau sirop, eu am cumparat plicuri, am inteles ca sunt mai bune. Trebuie sa iau 3/zi timp de 3 luni, apoi iar pap test. Sper sa fie bine.
0
14-05-2019, ora 08:43
EU2017
Nu este medic/terapeut
EU2017
Eu am intrebat 2...3 medici daca pot lua ceva pt imunitate si mi au spus ca nu recomanda...ca imunitatea o mentii prin regim de viata sanatos.Ce sa mai intelegem.Sanatate multa.
0
02-06-2019, ora 09:38
AmyMary
Nu este medic/terapeut
AmyMary
Carlos2017, da Isoprinosine mi.a recomandat si mie dermatologul, am luat cate 2 pe zi odata la 8 ore timp de doua luni. Dar ginecologul mi-a recomandat ESBERITOX N, care cica ar fi mai bun decat Isoprinosine. Daca e mai bun nu-ti pot spune, dar mai ieftin sigur este.
0
02-06-2019, ora 09:44
AmyMary
Nu este medic/terapeut
AmyMary
Eu v-as intreba cum procedati, ce faceți, pentru a nu-i infectat pe ceilalti membrii ai familiei cu care locuiti si cu care folositi la comun wc-ul si dusul?.
Mie mu s-a spus ca prin folosirea aceluias vas de wc pot transmite virusul, dar cum nu mai am negi (am avut si au dispărut dupa criogenare) nu stiu ce sa fac.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cât de periculoasă este o leziune pe colul uterin?
  •