Hpv si nasterea

04-12-2018
Paturica
Nu este medic/terapeut
Paturica
Buna ziua, sunt insarcinata si trebuie sa nasc si as dori sa nasc natural numai ca datorita unor probleme mai vechi nu stiu daca pot naste natural. Am fost diagnosticata ca avand infectie hpv, am facut si 2 biopsii si in urma lor mi-a iesit cin1. Am facut tratament peste tratament si dupa mult timp analizele erau bune. Am reusit sa raman si insarcinata, sarcina a decurs foarte bine, numai ca acum am doua dileme:
1. Din cauza biopsiilor nu pot naste natural? Se pot produce rupturi de uter?
2. Copilul poate lua hpv daca e nascut natural?
3. Medicul m-a sfatuit sa nasc prin cezariana, dar nu m-a convins de riscurile nasterii naturale, (poate opteaza pt cezariana pt confortul lui, sa nu chinuie cu mine).
Ce ma sfatuiti sa fac? Imi asum riscuri inutile optand pt nasterea naturala? Va multumesc
1 comentarii
0
05-12-2018, ora 18:27
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna seara,

va recomandam sa ascultati sfatul medicului care va urmareste sarcina, acesta va cunoaste istoricul medical si stie cel mai bine de ce va recomanda cezariana.

O seara buna,
Clinica Medicala Marie Stopes
Adaugă un comentariu / răspuns

Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.