Infectia cu demodex - cum scap?

29-03-2007
b.florin
Nu este medic/terapeut
b.florin
la un control mi s-a gast DEMODEX pe fata. am de foarte mult aceasta boala dar nici un tratament nu a fost eficient.Vreau sa stiu ce este eacest DEMODEX si cum scap.
7 comentarii
0
30-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Demodex folliculorum este un parazit saprofit al glandelor sebacee, insa este acuzat ca se implica uneori in manifestarile clinice din demodecidoza si acnee rozacee.
Tratamentele il mai raresc dar nu reusesc sa-l elimine definitiv!
Daca simptomele pentru care ai facut analiza pentru demodex nu au cedat dupa tratamentul antiparazitar, este posibil ca acestea sa aiba si alte cauze!
"Nu totdeauna cel care este gasit la locul crimei este si criminalul!"
0
30-03-2007, ora 00:00
b.florin
Nu este medic/terapeut
b.florin
Multumesc pentru raspun. Daca puteti sa-mi recomandati un tratament si sa-mi spuneti daca este transmisibil(sunt casatorit si am o fetita de 4 ani iar sotia este insarcinata).Desi am boala de mult nimeni din jur nu a patit nimic.Va multumesc!
0
01-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu este transmisibil din moment ce el traieste in mod normal in foliculul sebaceu!
Din moment ce ai urmat diverse tratamente pentru demodex si acestea nu au fost eficiente ar fi bine sa mergi la alt dermatolog pentru reevaluarea afectiunii tale!
0
06-08-2009, ora 01:55
alex_bombonika
Nu este medic/terapeut
alex_bombonika
am fost diagnosticata cu demodex acum10 luni am facut tratament cu o mixtura cu metronidazol, skinoren si metroruboril dar nu am scapat de le si nu stiu ce sa fac vreau sa consult alt doctor dermatolog va rog sa ma ajutati si sa-mi dati un sfat sau tratament va rog sa ma ajutati. Multumesc
0
07-08-2009, ora 19:12
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Din ce localitate sunteti?
0
09-08-2009, ora 13:54
alex_bombonika
Nu este medic/terapeut
alex_bombonika
Sunt din Bucuresti
0
12-08-2009, ora 17:13
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cautati-o la Clinica Dermatologica Colentina pe doamna dr. Olsavszky Rozalia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: