Infectie cu pneumococ

28-03-2014
AlexEdu
Nu este medic/terapeut
AlexEdu
Buna ziua.
Apelez la dvs cu urmatoarea problema. Baietelul meu de 1 an si o luna are aceasta bacterie, Streptococcus pneumonaie, depistat la exsudatul nazal in Ian acest an. De la inceputul anului este mereu racit urmand deja o cura cu antibiotic cu Zinnat 7 zile. La repetarea exsudatului microbul este inca acolo. Am urmat tratament cu diferita picaturi oftalmice in nas- Tobradex, Vigamox, floxal- insa tot nu s-a megativat exsudatul. Starea lui de sanatate a inceput apoi sa se inrautateasca( muci purulenti, febra, tuse) si am primit claritromicina 10 zile. Dupa acest tratament la 4 zile a inceput sa fornaie in spatele nasucului si sa tuseasca din cauza secretiilor desi la aspirat nu ieseau mucisori. Am fost la orl acum 2 zile si i s-a pus diagnosticul de otita seroasa la urechea dreapta!am primit apa de mare, vibrocil in nara dreapta, sinupret, aerosoli cu dexa si nurofen.
Mentionez ca aceasta bacterie este rezistenta, conform antibiogramei, la penicilina, eritromicita si tetraciclina.

Va rog din suflet sa imi spuneti daca dupa parerea dvs - antibioticele au fost date corect conform antibiogramei? Si tratamentul de la orl este ok? Ce as putea sa mai fac? Va trece vreodata acest microb?

Va multumesc din suflet.
4 comentarii
0
28-03-2014, ora 12:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu ati scris la ce este SEnsibil.. pe antibiograma
2. pana la vindecarea copilului rtebuei sa treceti p eun regim strict fara
dulciuri, fara sucuri si fructe ctrice
3 facet aerosoli cu Fluimucil din fiole su dn plic + 2-3 pic de ser efedrinat
aspirat secretiile nazale cat mai des
tratamet cu colargol in nas
Cautati un spreu IRS 19... si faceti tratametul conform prospectului
0
28-03-2014, ora 12:35
AlexEdu
Nu este medic/terapeut
AlexEdu
Multumesc pt promptitudine!
Sensibil la: vancomicina, cloramfenicol, levofloxacin, moxifloxacin, linezolid, ceftriaxon
Cel mic nu mananca dulciuri nu sucuri nu citrice si nici mancaruri acre ( citesc de ceva timp forumul si stiam aceasta recomandare)

Va rog sa mi spuneti pararea dvs dpvd al antibioticelor daca au fost admin corect
0
28-03-2014, ora 12:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu mai conteaza ce ati facut pana acum...
conteaza ce faceti de aici in colo...
UN antibiotic trebuie administrat numai in momntl cand copilul face febra mai mare de 38.. 2-3 zile si ale antibiotic trebuei sa fei din aceasta lista + un antimicotic + probiotic
0
28-03-2014, ora 12:41
AlexEdu
Nu este medic/terapeut
AlexEdu
Multumesc
Voi urma sfaturile dvs de mai sus
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: