infectie urinara sau altceva?

20-10-2009
JSS
Nu este medic/terapeut
JSS
Am si eu o problema.Acum 3 luni, au inceput nishte usturimi in zona genitala cand urinam, au continuat 2 zile iar in a-3-a zi am urinat cu sange, am fost la doctor mi-a spus ca este infectie urinara m-am tratat ia dupa 2 sapt mi-a trecut.Insa de cam o luna ma ustura la urinara, nu mereu dar ma ustura cam de 2-3 ori/sapt.Stiti ce ar putea fi ?Am inteles ca ar fi de la rinichi..insa as dori sa imi spuneti si dvs o parere...si o sa merg si la doctor oricum
9 comentarii
0
20-10-2009, ora 20:12
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Probabil infecţia a recidivat, consultă medicul şi bea câte 2 pahare de sirop de afine (sirop diluat conform prospectului de pe sticlă) pe zi...afinele influenţează favorabil atât activitatea tractului urinar, cât şi sănătatea acestuia! Toate cele bune şi însănătoşire grabnică ;)))


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
20-10-2009, ora 20:37
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Pai ce aveti acum este tot acelasi lucru ca si la inceput. Ca de obicei tratamentul dat de medic a fost complet inutil, ba chiar a agravat infectia. Tratamentul urmator o sa aduca tot acelasi lucru, mergeti la medic fara mare folos. Mergeti mai bine la un medic homeopat sau naturist si tratati-va asa, caci cu medicamente o sa tot trageti pana vi se cronicizeaza infectia.
0
20-10-2009, ora 21:40
JSS
Nu este medic/terapeut
JSS
ok, va multumesc frumos ptr ajutorul acordat, maine ma voi duce la medic.
0
05-11-2009, ora 20:26
sabina dragan
Nu este medic/terapeut
sabina dragan
Buna ziua dl. doctor!
Am o fetita care la 8 luni a avut urmatoarele rezultate la analizele de urina:

Sumar de urina:
densitate 1010
ph 5, 5
proteinurie absent
glicozurie absent
corpi cetonici absent
urobilinogen normal
bilirubina absent
nitriti absent
leucocite 25/ul
hematii absent
Sediment urinar rare leucocite izolate, relativ frecventa flora bacteriana

Urocultura
mai mult de 100000 ufc E.coli /ml urina
+Antibiograma

Doctorul a interpretat ca este o infectie urinara si am tratat-o cu antibiotic branula.


Acum, fetita are 10 luni si au iesit urmatoarele analize :

Sumar de urina
densitate 1015
ph 5, 5
proteinurie absent
glicozurie absent
corpi cetonici absent
urobilinogen normal
bilirubina absent
nitriti absent
leucocite 25/ul
hematii absent
Sediment urinar rare leucocite izolate, relativ frecventa flora bacteriana

Urocultura
mai mult de 100000 ufc Klebsiella /ml urina
+Antibiograma

Nici la 8 luni, nici acum NU avem simptomatologie de infectie urinara (Nu are febra, varsaturi, lipsa poftei de mancare, urina urat mirositoare).

Inainte de inceperea oricarui tratament, eu am observat ca fetita este rosie la pasarica si am spalat-o 2 zile cu apa si bicarbonat, dupa care nu a mai fost rosie. La 2 zile dupa ce nu am mai spalat-o cu bicarbonat, am refacut examenul de urina si a iesit steril: sumarul se urina normal cu LEUCOCITE Absent, iar Urocultura sterila. Analizele sunt corecte, facute la acelasi laborator de acelasi asistent cunoscut. Probele au fost mereu recoltate acasa cu multa grija.REPET nu am facut intre timp nici un tratament cu antibiotic.
Tin sa mentionez ca eu o spal pe fetita la pasarica cu foarte mult sapun, chiar introduc sapunul si frec, exact cum ma spal pe mine.Am auzit la alte mamici ca nu ar fi prea bine, ca ii stric flora si ca o pot irita.Chiar plangea de cate ori o spalam atunci cand era rosie.Ce parere aveti?

Intrebarile mele sunt:
1)Este posibil sa nu fi fost decat o iritatie si nu o infectie urinara?
2)In ce conditii o iritatie la pasarica poate da anumite rezultate in urina (leucocite si bacterii) fara a fi vorba de infectie urinara?
3)Care trebuie sa fie numarul leucocitelor in urina pentru a indica intradevar o infectie urinara? Noi am avut doar 25/ul. Am inteles ca cei care au infectii, au leucocite in urina de ordinul SUTELOR (chiar si nitriti si proteinurie).Este adevarat?

Va multumesc foarte mult!
0
18-11-2009, ora 18:27
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-nă Sabina Drăgan,

Vă rog să consultaţi un medic pediatru. Eu NU sunt medic. În plus, patologia şi fiziologia infantilă este foarte "diferită" de cea a adultului; presupune o altă perspectivă, tocmai de aceea există specializarea pediatrică.
Cum NU sunt medic, răspund doar la întrebările la care pot avea un rsp relativ avizat/pertinent. În cazul acesta, nu-l pot avea.

Toate cele bune şi multe bincuvântări! ;)))


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
21-11-2009, ora 20:32
alina_aurica
Nu este medic/terapeut
alina_aurica
nick am si eu oproblema care ma framinta de 5ani si la care nu-i gasesc nici o rezolvare nu stiu daca tu ai mai auzit de asa ceva corpul meu emana un miros neplacut atit cind ies din dus cit si dupa si i-ti pot spune cu mina pe inima ca nu e de la nespalare am mers la diferiti medici dermatologi ginecologi si toata lumea ma indruma spre psihiatrie am ajuns si acolo si urmez cu tratament de vreo 3anidar asta nu face decit sa-mi mentin psihicul ca sa nu o iau razna tot echilibrul si stabilitatea care pana acum era fireasca acum le am datorita acestor medicamente am lasat mesaje peste mesaje pe toate site-urile in ideea ca cineva ma poate ajuta si pe mine te rog din suflet daca stii ceva despre asa zisa numita boalaa mea te rog lasa-mi si mie un comment doamne ajuta
0
25-11-2009, ora 23:38
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-nă Alina,

Mirosul fetid (neplăcut) al corpului poate avea foarte multe cauze, precum:
- aspecte emoţionale (stările depresive, anxietate, euforia, sentimentele de jenă, frustrarea etc.);
- deficitul de zinc;
- afecţiuni medicale (afecţiuni ale ficatului, diabet, probleme gastroenterologice, diverse infecţii interne sau cutanate etc.);
- anticoncepţionalele pot determina miros neplăcut al corpului etc.

Vă recomand să apelaţi la un medic homeopat. Cunosc o persoană care a avut aceeaşi problemă, a luat un tratament homeopat şi în prezent nu mai are nimic (după o lună de zile mirosul corpului a devenit normal, aşa cum este constituţional, dar trebuie să ştiţi că, în primă instanţă, mirosul s-a accentuat...aşa se întâmplă, nu vă speriaţi.)

Decizia de a recurge la homeopatie vă aparţine, eu doar v-am sugerat!

Vă voi scrie un mesaj privat în care voi ataşa e-mail-ul unui medic homeopat din Germania. Este român, vb româneşte. Explicaţi-vă cu lux de amănunte toată simptomatologia şi cu siguranţă vă va ajuta (nu pot să vă scriu mail-ul aici, pentru că nu am voie, este interzis, şi nu vreau să-l deranjez iar pe administrator, care se va vedea pus în postura de a edita acest posting şi de a şterge e-mail-ul).
Toate cele bune şi însănătoşire grabnică!


În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
01-12-2009, ora 22:56
alina_aurica
Nu este medic/terapeut
alina_aurica
nick i-ti multumesc din suflet pentru sfaturile tale da o sa ma indrept cu siguranta catre homeopatie insa eu sunt din buzau si nu stiu daca gasesc aici un medic bun merci inca odata si numai bine i-ti doresc.
0
02-12-2009, ora 00:48
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu plăcere, Doamne ajută să vă faceţi bine! Toate cele bune ;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: