Informatii necesitate operatie

20-10-2014
rfdangel001
Nu este medic/terapeut
rfdangel001
Buna ziua.
De mai bine de 2 ani am urmatoarea problema, ce nu imi permite sa mai am o viata normala, in mod aproape constant, 85% din zi/noapte, am senzatia a ceva ce impinge pe gat in sus, senzatie ce in anumite situatii se apropie de voma, senzatie ce se accentueaza la mers cu orice fel de vehicul/mijloc de transport, in momentul in care intru in orice fel de incapare straina, in unele dati chiar si de la simplul mers pe joc(indiferent daca abea am mancat sau daca am mancat acum 1-2-3-4-5 ore). Iau mese mici, regulate de mai bine de 3 ani, dar fara nici o imbunatatire. Problema a aparut dupa un an de dus pe picioare o infectie cu giardia(primele 3 luni) si cu helicobacter pylori- urmatoarele 9 luni(infectie oprita dupa 3 luni de antibiotice - cate 7 zile pe luna combinatie de 2 antibiotice). Presupun ca problema nu ar putea sa mai ramana decat din 2 cauze: un posibil defect la sfincterul inferior/superior ce permite aerului/mancarii sa intre in esofac in mod constant(si sa il umfle ca pe un balon = senzatia de impingere in sus si greata), fie o hernie transhiatala(primul medic ce m-a consultat cand au aparut greturile mi-a spus sa am grija ca am un inceput de hernie).
Trebuie sa spun ca pe parcursul celor 3 ani, nu am vomitat insa niciodata, dar senzatia de rau si de greata a existat aproape constant, cu unele modificari.

Intrebarea este, in cazul in care problema este fie de la un defect al acestor sfinctere(inferior/superior) sau al unei hernii transhiatale, cum se face diagnosticul si in ce conditii s-ar putea face o operatie, si in ce ar consta aceasta. Intreb deoarece din cauza acestor stari nu mai pot sa fac absolut nimic, nu pot muncii pentru ca mi se face rau oriunde/oricand, nu pot sa merg pe nicaieri(orice iesire trebuie planificata), sunt aproape izolat. Aceste stari nu au putut fi controlate cu medicamente - gaviscon:0 efect, nolpanza, omeprazol, nexium, debridat, controloc, efecte reduse sau 0, singurul cu oarecum ceva efecte este nolpanza - esomeprazol - substanta activa, pe care continui sa il iau de mai bine de un an si jumatate, dupa ce in urma unei pauze senzatia de impingere a inceput sa fie acompaniata de resturi de mancare(sezatia aceea cand iti ramane mancare in gat) doar ca resturile urcau pe gat = senzatia de greata.
De asemenea, un ultimul timp am observat ca au inceput sa apara arsuri, in momentul in care stau cat de cat culcat, fie pe spate fie pe oricare din parti. De asemenea trebuie sa va spun ca am fost la: 3 gastroenterologi, 1 psihiatru, 2 chirurgi in decurs de 2 ani si ceva(ultimul 'control' fiind acum un an).
Pot raspunde oricand la orice alta intrebare.
In speranta ca imi va raspunde cineva, va multumesc.
3 comentarii
0
20-10-2014, ora 21:33
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Eu in 2009 mai multi medici miau zis ca am contactat hepatita in spital sau de la transfuzii, ei luandu-se numai dupa analize, si dupa aproximativ 4-5 luni am mers la un gastroenterolog mai in varsta care na vrut sa vada analize si ma consultat asa cum se facea odata cu pacientul fara camasa intins pe pat, si dupa ce mia palpat abdomenul si ficatul mia spus ca nu este hepatita ci steatoza hepatica si pe urma sa uitat pe analize( si aveam cam aceleasi simptome ca tine inclusiv ziua sau noaptea), dar si altele ca: adormeam imediat dupa ce mancam, nu puteam sta pe burta, oboseala mare, o culoare galbuie a pielii, pete pe fata.
0
22-10-2014, ora 08:59
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Simptomatologia descrisa pare a sugera un reflux gastro esofagian. Posibil o hernie hiatala. V-as recomanda sa faceti ( din nou ) o esogastroscopie.
0
22-10-2014, ora 10:59
rfdangel001
Nu este medic/terapeut
rfdangel001
Din pacate, nu am putut sa fac nici esogastroscopie si nici endoscopie, intrucat nu am putut-o suporta pe viu... Am incercat si cu dormicum, dar fara efect. Presupun ca nu o pot face decat cu anestezie totala, dar pana acum nu am gasit nici un medic dispus sa ma ajute, si nu, nu o spun ca pe un moft, pur si simplu nu ma pot abtine, nu pot suporta asa ceva(avand in vedere ca nu suport nici sa vomit, iar daca imi vine sa vomit indeajuns de tare, incep pur si simplu sa tremur incontrolabil).
In cazul in care este vorba de hernie hiatala, in ce conditii se opereaza? Ce conditii trebuie indeplinite pentru ca o operatie sa fie necesara?(Din cauza simptomelor foarte aleatorii imi e imposibil sa duc o viata cat de cat normala - nu pot munci, nu pot merge pe nicaieri, nu pot nici macar parasii orasul deoarece nu pot suporta sa stau intr-un vehicul mai mult de 15-20 de minute pana cand intru in starea de panica datorata senzatiei de greata/voma si senzatiei de impingere pe gat).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul