Inhibitorii de enzime din nuci si seminte

17-04-2018
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Buna ziua,

De curand am inceput sa ma preocup si eu de alimentatie. Peste tot pe net se recomanda ca e bine sa mananci printre altele si seminte, nuci si cereale. Eu imi fac un mix de cereale, seminte si fructe cam o data la 2 zile si mai mananc diverse alune, caju, fistic. Pana aici toate bune. Ma simt excelent dupa ce mananc mixul meu de seminte. Plus ca exista si un efect placebo care imi creaza o stare psihica foarte buna cand citesc la fiecare aliment exagerarile despre cum trateaza el toate bolile existente :)) Dar de curand viata mea a devenit un iad pentru ca am citit pe net urmatoarea afirmatie:

"Semintele, nucile, cerealele si boabele sint acoperite de substante protectoare numite inhibitori de enzime ce impiedica germinarea prematura si asigura pastrarea nutrientilor necesari cresterii. Atunci cand sint consumate ca atare, acesti inhibitori de enzime reduc absorbtia unor minerale si vitamine importante, putand duce la deficiente nutritionale sau alte probleme de sanatate. Prin inmuierea lor in apa in prealabil si permitandu-le sa germineze se produce eliberarea substantelor nutritive si neutralizarea inhibitorilor.

Chiar atat de grava e treaba ?? Chiar trebuie sa renunt sa mai mananc nuci si seminte ?? Pentru ca NU POT SA LE INMOI. Deci pur si simplu nu pot sa fac treaba asta. Nu stiu sa va explic de ce, dar pur si simplu nu pot. Decat sa stau sa inmoi seminte mai bine nu mai mananc deloc. Nu stau sa calculez eu acum ca daca vreau sa mananc o samanta de floarea soarelul sau dovleac sa o pun in apa cu 8 ore inainte. Mancatul ar trebui sa fie o placere nu un chin. As vrea, cand mi se face pofta, atunci sa ma duc si sa mananc.
Va rog mult sa-mi spuneti cum sta treaba in realitate, daca este chiar o problema grava cu tampeniile de inhibitorii de enzime si lectine din seminte, ca eu fiind la inceput in domeniul asta cred toate prostiile de pe net.
Multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.