insuficienta mitrala

26-08-2007
anette
Nu este medic/terapeut
anette
Am 22 ani.Am descoperit acum 6 ani k am insuficienta mitrala gr I din nastere.Stiu k nu e tratabila si nu afecteaza viata de zi cu zi.Totusi as avea unele nelamuriri.in aceeasi perioada cand am descoperit insuf. mitrala...faceam un tratament usor pentru o miocardita sechelara in urma unei amigdalite, si pentru o tahicardie.Totusi am uneori palpitatii, in conditii de stres in special, si atunci nici noaptea nu pot sa dorm.ultima data m-au tinut 2 sapt apoi am facut o cura cu ceai de paducel si mi-a trecut.Pe langa asta am intepaturi aproape zilnice.si junghiuri(nu stiu dak m-am exprimat chiar corect, probabil au o alta denumire stiintifica) uneori intepaturile ma tin cate 5min timp in care nu mai pot sa fac nimik, nu pot sa ma misc deloc pt k simt o intepatura extrem de puternik la niv inimii, si aceste intepaturi vin fara nici un motiv.in general.dar cand fac un efort sau am emotii negative.ele ma tin mult mai mult, uneori si o ora sau mai mult.Sunt curioasa doar dak aceste intepaturi sunt normale.si dak sa le iau in seama sau nu.Ultimul EKG respectiv ecograf l-am facut acum 5 ani.Si eram bine.teoretic.Va multumesc anticipat.
2 comentarii
0
27-08-2007, ora 00:00
raluca2000
Nu este medic/terapeut
raluca2000
Si eu am fost diagnosticata cu prolaps de valva mitrala si regurgitare mitrala gradul I acum 2 ani. Am descoperit afectiunea intamplator la un control de rutina, nu aveam nici un simptom, faceam sport, drumetii pe munte. Acum un an insa am avut din senin un atac de panica si de atunci viata mea a devenit un calvar. In urma unui tratament cu betablocante prescris de un cardiolog m-am procopsit cu extrasistole ventriculare de care nu am scapat nici in ziua de azi, desi am incercat nenumarate tratamente cu paducel, talpa gastii, etc..
La cea mai mica emotie incep sa am palpitatii - simt aceste palpitatii ca batai rapide neregulate, cu pauze, batati mai puternice, crize care ma tin si jumatate de ora. Am mai luat distonocalm, dar degeaba, tot fac. Nu stiu exact daca toata aceasta simptomatologie este data de Prolaps sau de insuficienta mitrala, insa fiind doar de gradul 1 nu ar trebui sa puna atatea probleme. Nu stiu ce sa mai fac, unde sa mai merg, probabil la endocrine, caci am constatat ca aceste crize de tahicardie apar mai ales inainte si dupa ciclul menstrual. In rest zilnic am cate 10 - 20 extrasistole, care le simt efectiv...
Tu ai extrasistole? Cum se manifesta si in ce conditii apar?
0
06-09-2007, ora 00:00
anette
Nu este medic/terapeut
anette
Din fericire nu ma pot plange din punctul asta de vedere.extrasistole am destul de rar si in conditii de mare oboseala, stres.In rest in viata de zi cu zi nu prea apar decat foarte rar.Uite eu cand am avut palpitatii in conditii de mare stres.m-au tinut cam 2-3sapt, zi si noapte.a fost fff nasol.Dar am baut ceai de flori de paducel, cam 1, 5-2litri pe zi, timp de 2 saptamani.inlocuiam efectiv apa, si crede-ma k a dat rezultate nesperate.cel putin mie mi-a folosit.Dar cele 2 sapt trebuie sa te tii de cura, si sa fie pe zi cam un litru minim de ceai.Ink ceva.sa nu continui cu ceaiul mai mult de 2 sapt, pt k orice ceai in afara de ceaiul de urzica distruge flora intestinala, si apoi apar alte probleme. Eu iti doresc multa, multa sanatate, si sa fii optimista, sa gandesti pozitiv, pt ca si felul in care privesti viata iti influenteaza sanatatea.in special inimioara.Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: