intarziere ciclu, sfatul unui medic va rog!

02-02-2012
kitinutza
Nu este medic/terapeut
kitinutza
BUNA!am o problema si as avea nevoie de un sfat va rog! am avut ultima menstruatie incepind cu 29 decembrie pina pe 2 ianuarie, azi deja e 2 februarie iar menstruatia nu mi-a venit inca.Dar nu am ciclul menstrual neregulat.Mentionez ca am avut un contactacte sexuale neprotejate, dar am folosit metoda coitului intrerupt pe 12, 13, 15 ianuarie, si pe 28 si 29 ianuarie, nu a ejaculat in interior cu sigurantza, dar lichidul asta peejaculatoriu stiu ca contine o cantitate mica de spermatozoizi.Ce poate fi asta, o dereglare hormonala, o raceala sau poate o sarcina? am facut un test e sarcina azi si mi-a iesit negativ.Ce sa cred?nu mi-as dori deloc vre-o sarcina inca...ajutati-ma cu un sfat va rog!!!
124 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›
2
02-02-2012, ora 17:24
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Întârzieri de până la 10 zile, mai ales în contextul în care există un istoric de cicluri neregulate, nu trebuie să vă îngrijoreze. Abia dacă această limită a normalităţii este depăşită şi sângele tot nu se arată este cazul să vă întrebaţi asupra cauzei şi să faceţi o vizită la doctorul dv.
Testele de sarcină efectuate nu prezintă deplină încredere, putând fi un pic prematur făcute.
Dacă nu vă doriţi un copil, metoda coitului întrerupt este cea mai slabă soluţie contraceptivă.
1
02-02-2012, ora 17:59
kitinutza
Nu este medic/terapeut
kitinutza
problema e ca nu am decit 19 ani si pastilele cred ca ar fi cam devreme sa incep sa le primesc, care ar fi cea mai sigura metoda tinind cont de faptul ca am un partener stabil?
0
02-02-2012, ora 19:17
iubiubiub
Nu este medic/terapeut
iubiubiub
buna ziua! ma confrunt cu o problema asemanatoare... ultimul ciclu menstual a fost pe 26 decembrie(desi nu am unul foarte regulat). intre timp am avut o mica infectie urinara tratata 3 zile cu Nolicin la indrumarea farmacistei (1 pastila la 12 h) si 3 contacte sexuale protejate. Aastazi, in a8a zi de intarziere (dupa ce am avut simptome PM) au inceput si obisnuitele dureri de burta(care m-au linistit crezand ca in sfarsit a venit) dar fluxul este mult mai mic si fara cheagurile acelea obisnuite...nu stiu ce sa cred. Nolicinul sa fie de vina? astept raspuns...mutlumesc
0
02-02-2012, ora 23:02
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
@kitinutza: cele mai bune metode în cazul unui partener stabil sunt metodele naturale.

@iubiubiub: Este posibil ca întârzierea să fi fost provocată de infecţia urinară. Lipsa cheagurilor ar trebui să vă bucure: în mod normal, sângele menstrual nu prezintă cheaguri.
0
03-02-2012, ora 14:21
blondutza89
Nu este medic/terapeut
blondutza89
Buna ziua..am si eu o intrebare...Iau de o luna anticonceptionale Merciclon..si acum sunt in pauza de 7 zile..si in prospect scrie ca de regula menstruatia vine a 2-3 zi..dar la mine au trecut deja 5 zile..si nu a aparut menstruatia..insa am simptome..ma dor sanii, imi curge secretie..ce sa fac, sa fac un test??raspundeti-mi si mie va rogg!!!!
0
03-02-2012, ora 18:08
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Desigur că puteţi face un test de sarcină. Este de aşteptat ca rezultatul să fie negativ. Sângerarea nu apare întotdeauna "la fix". Mai ales în primele trei luni de folosire a anticoncepţionalelor se întâmplă adesea să apară când vrea ea.
0
03-02-2012, ora 18:38
blondutza89
Nu este medic/terapeut
blondutza89
multumesc frumos pt comentariu.o sa iau asta seara unul si o sa vad..sper sa fie negativ..m-ati mai linistit.Doar ce m-am casatorit..si nu vrem momentan bebei:D
0
03-02-2012, ora 18:39
blondutza89
Nu este medic/terapeut
blondutza89
si inca ceva..pot sa incep sa le iau iar pastilele chiar daca menstruatia nu a venit?ca normal luni ar trebuii sa incep sa iau cel de-al 2 blister..
0
04-02-2012, ora 13:43
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Pauza de 7 zile trebuie respectată ca atare. Ea nu are legătură cu venirea sau nevenirea sângerării.
0
06-02-2012, ora 22:27
blondutza89
Nu este medic/terapeut
blondutza89
multumesc pentru raspuns, intr-un final mi-a venit si menstruatia si de astazi o sa incep sa iau iar pastilutele.:d multumesc frumos.La revedere!
0
06-02-2012, ora 22:55
blondutza89
Nu este medic/terapeut
blondutza89
Mai am o intrebare, as putea sa le schimb? adik sa iau altele mai ieftine..exemplu: rigevidon, am inteles ca sunt si bune..si ieftine..
0
07-02-2012, ora 19:32
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Mercilon seamănă numai cu Novynette. În schimb, Rigevidon diferă atât în cantitatea de hormon estrogen, cât şi în tipul de hormon progesteronic, adică este un alt medicament.

Cele mai bune şi mai ieftine metode contraceptive sunt metodele naturale.
0
07-02-2012, ora 22:43
blondutza89
Nu este medic/terapeut
blondutza89
si ma scuzati ca va intreb, dar care sunt metodele naturale?:D
0
07-02-2012, ora 23:01
blondutza89
Nu este medic/terapeut
blondutza89
si inca ceva...cred ca v-am cam stresat putin:D,...am inteles ca ar fi o injectie care se face o data la 3 luni, e buna aceea?as prefera mai degraba injectia decat pastile:D...ce ma sfatuiti ?
0
08-02-2012, ora 11:56
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Metodele naturale sunt metoda termografică şi metoda Billings. Găsiţi destul material pe net, dar cel mai bine este să vi le explice doctorul dv.

Injecţiile de care vorbiţi au ajantajul că nu mai există pericolul uitării. În schimb, dau sterilitate mai frecvent decât contraceptivele orale.
0
08-02-2012, ora 18:46
blondutza89
Nu este medic/terapeut
blondutza89
Este adevarat ca nu isi mai fac efectul anticonceptionalele daca beau suc de grefa sau daca mananc grefa?
0
08-02-2012, ora 22:54
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Daca beti cantitati mari (de ordinul mai multor litri de suc pe zi) există această posibilitate.
0
16-03-2012, ora 23:25
Ionescu Elena
Nu este medic/terapeut
Ionescu Elena
Buna seara! as dori si eu sa ma lamuriti..am avut la sfarsitul lunii ianuarie un contact sexual, am folosit metoda coitus interuptus k d obicei..in februarie mi-a venit menstruatie pe data d 10, normal din cate am obs, adica am avut simptome pre menstruale, scurgere normala...insa d obicei nu am un ciclu regulat..! luna asta ink nu mi-a venit..am deja intarziere 6 zile...! ar trebui sa imi fac griji pt o eventuala sarcina odata c luna trecuta mi-a venit normal? va rog sa ma lamuriti!!! va multumesc
1
17-03-2012, ora 15:45
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu ar trebui: menstruaţii (adevărate) peste sarcină există, dar sunt foarte rare. Este mult mai probabil ca acestă întârziere să se datoreze caracterului neregulat al ciclului menstrual. Întârzierile menstruaţiei, dacă sunt de peste 10 zile şi sunt mai frecvente de două într-un an, este bine să fie tratate.
0
17-03-2012, ora 16:14
Ionescu Elena
Nu este medic/terapeut
Ionescu Elena
Va multumesc foarte mult pt raspuns! intre timp am facut si un test de sarcina..pt linistea mea, si a iesit negativ! Voi merge la medicul ginecolog pt tratarea acestor intarzieri!
0
20-03-2012, ora 00:40
kittyangie
Nu este medic/terapeut
kittyangie
Buna, ma numesc angela si am 20 de ani. acu vreo 2 ani, la recomandarea medicului am inceput sa iau mercilon, am continuat-o asa cam 1an apoi am facut pauza, iar acum m.am apucat iar de mercilon ( tocmai am terminat de 2 zile prima folie) dara fara ca sa ma mai duc la medic. Totul a fost oke luna asta am luat pastilele la timp cu o intarziere de max 1 sau 2. dar o singura data s-a intamplat sa uit pastila acasa si sa ies in oras. am luat pastila cum am ajuns acasa.adica dupa 4 ore. asta a fost singura abatere. si acum, sunt in perioada de 7 zile de pauza in care TREBUIA sa imi vina ciclul dar uite ca de 2 zile de cand am terminat folia nu mi-a venit. incep sa imi fac griji...mentionez ca sunt fumatoare dar de cand am inceput iar sa iau mercilon nu am fumat mai mult de3 tigari p zi. oare, oare e posibil sa raman insarcinata. deasemenea vreau sa zic ca de cand am uitat sa iau aceea pastila nu am mai avut relatii sexuale pana acum ( momentul d fatza). se poate sa fi ramas insarcinata?????????????????
0
20-03-2012, ora 10:39
al1nush2006
Nu este medic/terapeut
al1nush2006
nu este nicio prbl stai linistita, daca intarzii mai mult de 12 ore incepe sa iti faci griji, dar daca ai intarziat numai 4 ore stai linistita, nu ai nimic, daca ai luat anticonceptionalele corect, fara sa bei grapfruit sau sa iei antibiotice, poti sta linistita.Menstruatia poate sa iti apara in oricare din cele 7 zile de pauza.
0
20-03-2012, ora 19:17
DanielaF
Nu este medic/terapeut
DanielaF
Buna!

Trebuia sa imi vina menstruatia pe data de 14 martie, plus-minus 2 zile, si inca nu mi-a venit si azi e data de 20, adica am intarziere de 6 zile. Mentionez ca am facut sex neprotejat, prin metoda coitus interruptus si am fost si racita o perioada de 2 saptamani si am luat TeraFlu si ceva medicamente pt gat. Am facut un test de sarcina care a iesit negativ. Mi-au aparut cosuri, ca de obicei inainte de menstruatie, dar nu am sani durerosi si nici nu am simptomele unei sarcini, momentan.

Totusi, e posibil sa fii ramas insarcinata? Ma ingrijoreaza aceasta intarziere a ciclului de atatea zile, tinand cont ca este cand mai imi intarzie maxim 3 zile.
Multumesc!
0
20-03-2012, ora 19:23
al1nush2006
Nu este medic/terapeut
al1nush2006
Întârzieri de până la 10 zile, mai ales daca ai cicluri neregulate, nu trebuie sa te ingrijoreze. Abia daca depasesti aceasta limita fa o vizita la doctorul tau. de ce te bazezi pe aceasta metoda care este cea mai slaba metoda de contraceptie.de ce nu iei anticonceptionale?
0
20-03-2012, ora 20:52
DanielaF
Nu este medic/terapeut
DanielaF
Aceasta metoda am folosit-o de foarte putine ori si actul sexul fiind scurt, maxim 2 minute si partenerul meu nu ejacula chiar in momentul incheierii, ci dupa o vreme. Folosim de regula prezervative, metoda asta am folosit-o doar acum. Daca trec 10 zile am sa imi fac un test, din nou si apoi am sa merg si la medic. Oricum, sunt ingrijorata.
Multumesc frumos de informatii!
0
21-03-2012, ora 08:52
al1nush2006
Nu este medic/terapeut
al1nush2006
inteleg, succes, sper sa fie totul bine.nu ai ptr ce:*
0
30-05-2012, ora 22:28
blondutza89
Nu este medic/terapeut
blondutza89
buna seara..am si eu o intrebare..iau mercilon de jumatate de an.este posibil sa fiu insarcinata daca nu mi-a venit menstruatia in perioada de 7 zile?am avut simptome..dar degeaba...va rog sa imi raspundeti.
0
10-09-2012, ora 22:17
Ancutza9
Nu este medic/terapeut
Ancutza9
Buna.Am o intrebare : am avut ultima menstruatie in data de 7 aug. recent prin 4-5 aug mi-a aparut o candidoza cu niste scurgeri albicioase.Dupa vreo 2 zile a inceput sa am o scurgere ca o sangerare asa mai apatoasa rosie care o am si acum. Oare e ciclu? Mentionez ca nu ma doare burta ca de obicei si nici nu am avut contact sexual fara prezervativ. Va multumesc anticipat.
0
01-10-2012, ora 14:49
germania
Nu este medic/terapeut
germania
Buna! Am avut ciclu pe data de 31 august, trebuia sa-mi vina pe 27 sept dar nu mi-a venit, am facut test de sarcina si a iesit negativ, problema este k am facut sex neprotejat pe 25 si 26 septembrie dar dupa calculul meu in aceste zile nu era nici o problema nu erau zile fertile.Ciclul il am foarte regulat fix la 28 de zile, va rog sa-mi dati un raspuns la aceasta intrebare. Va multumesc !!!
1
29-10-2012, ora 14:51
alexandra1403
Nu este medic/terapeut
alexandra1403
Buna ziua! Am si eu o problema! Mi-a intarziat menstruatia 5 zile si nu stiu ce as putea avea. Este prima data cand imi intarzie mai mult de 2 zile, mereu am avut un ciclu regulat. Nu am niciun simptom ciudat. Mentionez ca am avut doar relatii sexuale cu prezervativ, folosit corect. Mi-am facut si un test de sarcina acum 3zile si a iesit negativ. Sa aiba vreo legatura cu faptul ca luna trecuta m-am apucat de aerobic si am facut un efort fizic intens?! Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
124 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • De ce întârzie menstruația?
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •