Intarzierea menstruatiei

60 comentarii 1 2
0
08-05-2010, ora 23:58
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
De la tratament ? Nu. Dar pentru ce anume luati acest antibiotic ?
0
04-06-2010, ora 14:52
catalina_angel
Nu este medic/terapeut
catalina_angel
buna ziua.am si eu o problema sper sa ma ajutati.ciclu mi-a venit pe 9 aprile pana pe 12 sau 13 a tinut.in luna mai nu mia venit delok.ultimu contact sexual lamm avut pe 13 mai.dupa40 de zile incepand de la datade13 aprile dupa ce mi-a trecut sa facut 40 zile pe data de 23 24 iunie in care am avut amigdalite si am tratatt cu ampicilina 3 zile am luat dar pe 24 iunie deci dupa 40 zile au aparut sintome cu varsaturi dupa ce am urmat 3 zile antibioticu miam facut test am crezut ca de la antibiotic vars.mi-a iesit testu o linie rosie iar alta mai putin rosie, mai putin vizibila dar totusi se vedea.ce reprezinta?credetii ca as putea fi insarcinata?si daca da afecteaza medicamentele?ce ma sfatuiti sa fac?de la data care trebuia sa imi vina mi-a intarziat ciclu 28 zile se fac duminica in iunie.
0
24-08-2010, ora 16:19
Tudor Andreea
Nu este medic/terapeut
Tudor Andreea
Buna ziua.Acum 3 sapt am intretinut relatii sexuale cu prietenul meu neprotejat, dar nu s-a eliberat deloc nici inauntru nici afara. Este posibil si asa sa raman insarcinata? Va intreb pentru ca luna trecuta pe 19iulie am avut menstruatia iar luna aceasta mi-a intarziat 5 zile, nu stiu de ce, sunt foarte ingrijorata. N-am absolut nici-o simptoma. Va multumesc!
0
11-10-2010, ora 19:52
amalia26
Nu este medic/terapeut
amalia26
buna ziua,
Trebuia sa imi vina pe cata de 7 octombrie dar este deja 11 si nimica. Am avut un contact sexual acum o luna. Nu si-a dat drumu in interior. A doua zi dupa contact mi-a venit normal, dar m-a tinut mai putin decat era deobicei. (3-4zile in loce de 5-6). Acum nu imi vine si sunt foarte ingrijorata.Niciodata nu am avut probleme cu intarzieri.
0
05-04-2011, ora 19:32
luana2121
Nu este medic/terapeut
luana2121
buna ziua..am o mae nedumerire..mi-a intarziat menstruatia cam 10 zile, , trebuia sa imi vina pe 28 martie si nici in ziua de azi nu a aparut:(...sunt un pc speriata..dar am facut si teste de sarcina si au iesit negative..am facut doua cele mai bune si nimik..negativ..tin sa mentionez ca am urmat un tratament de slabit cu fyt form..oare din cauza asts...ast un rasp concret..ms
0
01-11-2011, ora 16:25
anonim04
Nu este medic/terapeut
anonim04
Am si eu o intrebare va rog ajutati'ma:((..deci am 17 ani...viata mea sexuala a inceput in decembrie 2010...acum in octombrie pe 4 mi'a venit menstruatia...iar pe 14 oct am avut un act sexual neprotejat din pacate...am fost bolnava in perioada 4-12 avand tratament cu ospen paracetamol trahisan si nurofen...exista posibilitatea sa imi intarzie ciclul din cauza aceasta?prietenul meu spune ca nu ar fii posibil sa.ce credeti:(..astept un raspuns..sunt disperata:(( adevarat..mai sunt cateva zile pana pe 4 dar:-ss:((...multumesc mult!aaaaaaaaa am uitat sa spun ca acum sunt racita cobza:( are vreo influenta??
0
03-11-2011, ora 15:56
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Da, este posibil (şi frecvent) ca menstruaţia să întârzie din cauza răcelii, mai ales dacă e însoţită de febră. Pe de altă parte, asta nu înseamnă că o sarcină e exclusă. Ca să o excludeţi, cumpăraţi un test de sarcină de la orice farmacie şi urmaţi indicaţiile din prospect.
0
10-11-2011, ora 23:01
elenita87
Nu este medic/terapeut
elenita87
buna ziua d-le dr. Am si eu o intrebare si va rog sa ma ajutati, am avut ultimul ciclu luna trecuta in data de 07.10. iar in perioada 17-18-23 am avut contact neprotejat. data ovulatiei era in 21.. am un ciclu regulat. am facut un test de sarcina la 3 zile de la intarziere( trebuia sa imi vine luna aceasta pe 3 noimebrie ) si a iesit negativ. la ecograf intravaginal nu se vede nimic. se poate sa fi facut prea devreme un test de sarcina si ecografia? Alte simptome nu am decat acea durere premenstruala.. Va rog mult am nevoie de un sfat ! multumesc frumos
0
11-11-2011, ora 09:58
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Intarzierile de pana la 10 zile fac parte din normalitate. Abia daca intarzierea depaseste 10 zile se ia in calcul stabilirea unui diagnostic (boala, sarcina sau alte situatii fiziologice).
Fata de raportul sexual din 23 octombrie, un test de sarcină efectuat pe 6 noiembrie este prematur făcut, deoarece trebuie să treacă cel puţin 15 zile de la raportul sexual presupus fertil până când testul de sarcină devine relevant.
0
11-11-2011, ora 11:39
elenita87
Nu este medic/terapeut
elenita87
Am sa astept pana in data de 14 noimbrie sa repet testul, atunci vor fi 10 zile de la intarzierea CM. mai am o intrebare la dv. Am vazut discutii despre temeperatura bazala si de 4 zile am luat-o si eu. Dar nu inteleg mare lucru. va rog sa ma lamuriti
08.11- 36.8
09.11-39.9
10.11=37.2
11.11-37.2
voi continua sa mi- o iau. Insa poate fi vorba de o sarcina ? Sunt in a 8 a zi de intarziere.. si luna trecuta perioada 17-18-23 am avut contact neprotejat. ziua ovulatiei ar fi fost in 21. Va rog mult raspuns
multumesc frumos
0
31-01-2012, ora 20:10
andreeeaaaa
Nu este medic/terapeut
andreeeaaaa
Buna Ziua ! am sieu o problema care ma ingrijoreaza foarte tare..luna trecuta..mi'a venit ciclul pe 20..si acum suntem in 31 si inca nu mi'a venit...nuam avut nici un contact sexual.insa sunt foarte stresata si ingrijorata.. am fost cu sania..de cateva ori...poate fi asta motivul ? va rog sa ma ajutati cu un sfat..daca se poate :(
0
01-02-2012, ora 09:32
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
V-am raspuns prin mesaj privat. Îl puteţi deschide dând clic în colţul din dreapta sus, acolo unde scrie "modificaţi profilul dv".
0
01-02-2012, ora 09:40
catalina_angel
Nu este medic/terapeut
catalina_angel
este voie sa se ia augmentin pentru anexista la o sarcina de 7 saptamabni?ar afecta sarcina?
0
01-02-2012, ora 11:19
alexu4u89
Nu este medic/terapeut
alexu4u89
va salut! eu si sotul meu ne dorim un copil, ne-au iesit analizele bune amanduora numai ca luna asta am intampinat ceva probleme: prima zi de menstruatie a fost pe 21 decembrie 2011, trebuia sa imi vina pe 22 si toate testele pe care le-am facut au iesit negative.recent au aparut dureri de ovare si imi simt uterul inflamat. ce ma sfatuiti sa fac? mentionez ca desi am facut testul de ovulatie pe 21 si a iesit pozitiv sarcina nu a aparut si nici menstruatia.
0
01-02-2012, ora 11:58
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
catalina_angel: Un numar mic de medicamente afecteaza in mod sigur sarcina. Despre unele medicamente, precum No-SPA ori Penicilina, ştim sigur că nu o afectează în baza unei îndelungate experienţe. Despre marea majoritate a medicamentelor, nu ştim sigur. Ar trebui făcute studii, dar asemenea studii nu primesc niciodată aprobarea forurilor care pun aviz de etică, fiindcă în cazul femeii gravide este vorba de doi pacienţi, iar al doilea nu poate semna că e de acord cu studiul. Augmentinul face parte din această ultimă categorie: vorbind teoretic, nu ar avea de ce să afecteze sarcina, dar siguri nu putem fi. Prin urmare, folosiţi-l numai cu avizul medicului de familie, care pune în cumpănă importanţa tratării cu acest medicament faţă de riscuri.

@alexu: Uneori, ciclul este tulburat din cauza inflamaţiei pelvine. Desigur, sunt şi multe alte cauze posibile. Ca regulă generală, în faţa unei întârzieri care depăşeşte 10 zile, este bine să vă programaţi o vizită la medicul dv.
0
01-02-2012, ora 13:08
deliamaria07
Nu este medic/terapeut
deliamaria07
buna ziua!acum 7 luni am nascut si inainte sa raman insarcinata am avut o perioada de vreo 6 luni in care nu mia venit menstruatia deloc.akum vreo 3 ani am luat la recomandarea medicului iasmine si dupa a inceput menstruatia sa dispara putin cate putin.akum dupa nastere doctorul mia recomandat cerazette am avut 2 luni menstruatie normala iar akum nu mai vine decat o scurgere maronie.ce poate fi ?pot fi anticonceptionalele cauza?ce ar trebui sa fac?
0
01-02-2012, ora 23:03
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ar trebui sa nu mai luati anticonceptionale.
0
17-02-2012, ora 12:31
alexu4u89
Nu este medic/terapeut
alexu4u89
buna ziua! cand a aparut ovulatia daca in zilele 13, 14, 15 am facut testele de ovulatie si au iesit pozitive? ideea e ca primele doua( zilele 13 si 14) a aparut a doua liniuta dupa 5 minute iar cel de-al trilea(ziua 15 ) a aparut in primele 5 minute? contact sexual a fost in zile 11 si 15.e vreo sansa sa fi ramas? CM 28-32 zile. multumescaaa....am uitat sa mentionez ca am incercat si metoda cu temperatura bazala si nu mai inteleg nimic adica in ziua 11 aveam 36, 7 ziua 12 36, 6 ziua 13 36, 6 ziua 14 36, 6 si ziua 15 36, 5.
0
05-03-2012, ora 21:36
Ssymonica
Nu este medic/terapeut
Ssymonica
Buna ziua,
am si eu o intrebare cum ar trebuii sa administrez clorocalcin pentru a oprii menstruatia? Trebuie luat inainte de a venii menstruatia sau in prima zi a acesteia? Astept cu interes raspunsul dumneavoastra.
0
22-05-2012, ora 16:28
iris30
Nu este medic/terapeut
iris30
Buna ziua,

O intrebare sau nelamurile am pentru dumneavoastra. in cazul unui tratament cu arefam (din ziua16-26 cm) pentru amenoree secundara...daca nu isi mai face efectul si anume sa imi vin menstra la timp, ce solutie ar mai fi pentru a avea menstruatie si a concepe un bebe?
multumesc
0
23-05-2012, ora 08:06
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Un tratament homeopatic ar fi solutia de prima alegere. Totusi, inainte de tratamentul homeopatic, ar fi indicate cateva analize hormonale foarte simple, care sa excluda o cauza hormonala extra-ovariana a amenoreei.
0
23-05-2012, ora 09:49
iris30
Nu este medic/terapeut
iris30
Am inteles. Va multumesc mult!
0
05-09-2012, ora 11:16
abucur
Nu este medic/terapeut
abucur
Buna ziua. Am si eu o problema legata de intarzierea menstruatiei. Eu am probleme cu glanda tiroida si nu am ciclu regulat imi vine 2 luni cum trebuie dupa o luna nu vine si vine peste 2 luni.
sensatiile pe care le am inainte de a veni ciclul desi el nu vine eu le am, viata sexuala am inceput o dar nu am facut niciodata neprotejat. In luna iulie mi'a venit pe 2 ma tinut o saptaman pe 2 august am avut simptome si o am avut niste secretii maronii acum suntem in 5 septembrie si nu mi a venit deloc. Estista motiv de ingrijoarere pentru mine as putea fi insarcinata?
Va rog frumos sa imi da ti un raspuns cat mai curand.
0
29-01-2013, ora 12:46
alexandra229
Nu este medic/terapeut
alexandra229
Buna ziua. Am si eu o intrebare mi-au intarziat mentruatia 5 zile de la data la care trebuia sa imi vina eu in noiembrie am urmat un tratament de 30 de zile cu progesterone si vitamina C. Am dureri insuportabile de ovare sani si spate si uneori imi vine sa vars. Mi-am facut 3 teste de sarcina la zile consecutive dimineata la prima urina dar mi-au iesit negative e posibil sa fie vreo raceala ceva? Va rog ajutati-ma cu un raspuns.. Multumesc!!
0
08-02-2013, ora 17:24
andreea_ghe
Nu este medic/terapeut
andreea_ghe
ultima mentruatie am avut-o pe 1.01.2103. teoretic, conform testelor de ovulatie, am ovulat pe 17.01.ne dorim un bebe asa ca luna ianuarie a fost destul de activa. in ziua 13 DPO am efectuat beta hcg cu un rezultat de 1, 2, testele de sracina toate imi ies negative. la 8 zile de la intarzierea mestruatiei am facut un concult in care mi s-a spus ca se vede ceva in uter insa nu e sigur daca e sarcina sau nu. mi s-a recomandat utrogestan intravaginal 7 zile, dupa care sa repet testul de sarcina si sa ma prezint la control din nou. ESTE POSIBIL SA FIU INSARCINATA? si daca nu e sarcina atunci ce ar putea fi acel punctulet negru pe care l-am vazut si eu la ecografia intravginala? DACA NU AS MAI FI INSARCINATA UTROGESTANUL IMI INTARZIE APARITIA MENSTRUATIEI?
VA ROG!!! RASPUNDETI-mi cat mai rapid!
0
08-02-2013, ora 19:47
alexandra229
Nu este medic/terapeut
alexandra229
Din cate stiu utrogestanul nu intarzie menstruatia si mai stiu ca daca nu te protejezi in timp ce faci tratament cu acest medicament ramai mai repede insarcinata asa ca poate ai noroc si poate pot sa iti zic felicitari pentru bebe sa dea Domnu sa il ai !!!!Mult noroc
0
08-02-2013, ora 21:40
andreea_ghe
Nu este medic/terapeut
andreea_ghe
problema e ca mie mi-a intarziat cu 12 zile.si mi l-a dat din ziua 8 de intarziere.acum nush.eu sper sa fiu deja insarcinata, numai k imi ies toate testele negative...si nush c s mai cred:(
0
14-06-2013, ora 15:47
annya17
Nu este medic/terapeut
annya17
Buna ziua! Am o problema si as dori un raspuns cat mai urgent daca se poate.Trebuia sa-mi vina de 2 sapt.Deobicei cand trebuia sa-mi vina aveam dureri de sani, dureri de burta, balonari, dureri de spate.Si aceste semne le am si acum...Si mai am o problema.Am scurgeri vaginale abundente si branzoase...E posibil sa-mi intarzie din cauza asta?...Am facut test acum 2 zile si a iesit negativ...Care ar putea fi cauza???
0
05-06-2014, ora 15:19
Emilia87
Nu este medic/terapeut
Emilia87
Buna ziua, am 27 de ani si trei copiii. De aproape doi ani folosesc ca metoda contraceptiva steriletul. Ultima menstruatie am avut-o pe data de 19 aprilie 2014, problema e ca au trecut Ceva timp de la ultimul CM si nu situ care ar putea fi cauza, sunt em deja in 5 iunie 2014. E normal sa imi intarzie arat de mult? Mentionez ca am avut menstruatia regular, la fiecare 28 de zile, iar in 4 zile se oprea. Astept un sfat, multumesc frumos
0
02-02-2016, ora 11:54
Diana szombat
Nu este medic/terapeut
Diana szombat
Bună ziua as avea şi eu o întrebare mi-a întârziat menstruaţia 6 zile de aseară a apărut o scurgere maronie apoi roz am luat un test de sarcina şi nu sant gravida ce poate sa fie ?mai doare sânii şi ovarele nespus de mult
Adaugă un comentariu / răspuns
60 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • De ce întârzie menstruația?
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •