Intepaturi urmate de o stare de lesin

23-01-2019
Mihaelai95
Nu este medic/terapeut
Mihaelai95
Buna ziua! Ieri m-am confruntat cu o situatie cu care nu m-am mai confruntat pana acum. Am 23 de ani, iar ieri, stand pe scaun a inceput sa ma intepe inima (nu sunt sigura daca a fost inima pentru ca nu stiu sa fac diferenta intre intepaturile inimii/ale sanului/ale pieptului), imediat dupa asta (dupa vreo 5-6 intepaturi in care eu am incercat sa respir mai usor ca sa nu ma intepe mai tare), au urmat vreo 5 minute de ameteala, imi tineam capului in palma, picioarele imi erau groaie, mainile dadeau catre o amortire, cand m-am gandit la ce am mancat sa vad daca poate fi aici cauza, m-a luat si o stare de voma, dar nu am vomitat. Starea de ameteala a fost intensa, la cateva secunde de a chema salvarea. Am baut un pahar de apa si m-am mai linistit, iar la vreo 15 minute eram in regula. Astazi ma simt bine, insa parca dezvolt o stare de ameteala usoara, cam 10%. Iar in partea din stanga, (partea de san si inima, nu stiu sa apreciez corect) simt un usor disconfort.

In trecut am facut analize la san si mi s-a spus ca lucrurile sunt in regula, dar trebuie monitorizate Birands 3. Nasa mea care are cancer la san mi-a spus ca si ea avea intepaturi care cradea ca vin de la inima, dar de fapt vedeau de la san. Motiv care ma ingrijoreaza. Alti oameni imi spun ca e o cadere de calciu pentru ca eu nu ma alimentez cum trebuie si nici suplimente nu iau.

Am facut programare la cardiologie, sange si san. Dvs. ce spuneti? Ar mai trebui sa fac si alte analize? Ce credeti ca mi-a cauzat starea de ieri? Mentionez ca acum vreo 3 ani m-a mai luat asa ameteala, dar nu imi mai aduc aminte daca au fost precedate de acele intepaturi. Multumesc anticipat
1 comentarii
0
23-01-2019, ora 13:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pot fi si somatizari de anxietate. Daca nu va iese nimic fizic si se repeta starile timp de 14 zile sa faceti un test de anxietate pe net si sa va prezentati la un psiholog clinician, psihiatru.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.