intepretare dublu test, va rog

24-10-2014
mihaelaminavoicu
Nu este medic/terapeut
mihaelaminavoicu
Buna ziua. Am 33, 5ani. În urma bitestului am urmatoarele rezultate:
Vârstă gestationala dupa U M.15 S, 1 Z
Vârstă gestationala după C R L 12s, 2 z
Mo m NT 0.64
Papp.a 0.39
B hcg 0.91
Risc Vârstă 1:379
Risc biochimic 1:276
Risc combinat 1: 1735
Risc tren 13/18 + NT 1: 10000
Risc scazut.sub cut.off
Translucenta n ucală 1mm
Os nazal vizibil 2.6 mm

Ma.ingrijoreaza valoarea riscului biochimic. 1:276. E în regula?
Valoare papp.a, ce reprezinta, fiind puţin sub limita?
Mulţumesc mult.
5 comentarii
0
15-11-2014, ora 13:30
cricricri
Nu este medic/terapeut
cricricri
POti citi mai multe despre dublul test aici : http://forum.romedic.ro/prod/Test_ADN_fetal_in_sangele_matern_-_Harmony, __Panorama_-_risc_mare_dublu_test_088309.html. Sau navighezi pe site : Sarcina, Risc pentru Copil, Test ADN fetal in sangele matern... este printre primele topice acum.

Din cate inteleg eu niciun risc ( biochimic, combinat varsta ) nu este sub limita de 1:250 la care se recomanda test invaziv.

Daca vrei sa te linistesti si banutii nu sunt o problema iti recomand Testul Harmony - sau altele de acest tip. Neivaziv si mult mai sigur decat screeningul care l-ai facut tu.

Bebelusul tau este dupa dimensiuni cu 3 saptamani mai micut decat dupa varsta calculata dupa ultimul ciclu menstrual. Poate nu ti-ai amintit tu exact cand a fost ultimul ciclu si de fapt a fost mai tarziu.. O prietena de-a mea a nascut o fetita perfect normala care mereu a fost cu 2 saptamani mai micuta decat varsta gestationala.

PAPP-a poate fi mai mic daca laboratorul nu schimba la timp kiturile pentru analize. Uneori daca PAPP-A este sub 0, 5 MOM trebuie sa supraveghezi mai atent sarcina pentru ca are un usor risc de restrictie de crestere intrauterina - dupa saptamana 24 - sau de nastere prematura...dar fara a fi o certitudine, deci nu te speria inutil. Vorbesti cu medicul tau si iti supraveghezi sarcina cu atentie. Atat.

Unde ai facut analiza? Cred ca MOM mic ar putea fi si pentru ca ai diferenta asta intre CRL si varsta gestationala...nu stiu. ( Dupa ce se face analiza PAPP-A ea se transforma in valoare mediana MOM folosind o formula care ia in calcul varsta in functie de CRL ) Poti sa ceri lamuriri de la medicul tau.
0
15-11-2014, ora 15:01
mihaelaminavoicu
Nu este medic/terapeut
mihaelaminavoicu
Multumesc pt.raspuns.analize am facut la medlife baneasa, iar referitor la ciclul menstrual- durata, prima zi- sunt absolut sigura.precizez ca nu aveam ciclul regulat.la doctor merg saptamanal, deoarece suntem cunostinte, nu pt ca mi s.a cerut, si ecografic e totul bine.
0
17-11-2014, ora 10:22
mihaelaminavoicu
Nu este medic/terapeut
mihaelaminavoicu
Curiozitatea mea este daca rezultatul poate fi influentat de diferenta dintre varsta gestationala calculata ecografic si cea calculata dupa ultimul ciclu menstrual.
Multumesc!
0
26-11-2014, ora 00:39
cricricri
Nu este medic/terapeut
cricricri
Este o formula dupa care se calculeaza intai Varsta gestationala cf CRL - deci in cazul tau mai mica decat cea dupa prima zi a ultimei menstruatii.

Apoi in functie de varsta asta calculata se calculeaza MOM -urile pentru PAPP-A si free beta Hcg. Deci teoretic sunt adaptate pt varsta " reala" a bebelusului.

Probabil ai avut o ovulatie tarzie. E bine ca ai o prietena care te poate ajuta sa supraveghezi eco bebelusul.

Succes si tine-ne la curent cu evolutia sarcinii.
0
26-11-2014, ora 11:44
mihaelaminavoicu
Nu este medic/terapeut
mihaelaminavoicu
Multumesc! Pana acum e ok.are 18 saptamani si 3 zile...ecografic e foarte bine, placenta buna, tensiune buna.
Am inteles ca valorile puteau fi influentate de diferenta aceea de 3 sapt., dar mi s.a spus ca e foarte bine bebelusul si sa nu imi fac probleme.
sper ca dupa morfologia de trim 2, din ianuarie, sa imi scot din cap de tot
Dublul test si ce presupune el.
O zi buna!:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: investigatii medicale in sarcina

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: