interpretare rezultat chiuretaj biopsic de endocol

30-06-2016
veryy
Nu este medic/terapeut
veryy
Buna ziua!
Va rog dati mi un sfat in legatura cu rezultatul meu in urma unui chiuretaj biopsic de endocol, deoarece mai trebuie sa astept ceva pana merg la control.
Eu am inceput printr un simplu control sa vad daca totul este in regula pt a concepe un bebe.se pare ca de atunci au inceput problemele.m au descoperit cu hpv 16, leziuni cauzate in urma acestui virus, , etc.am facut o multime de interventii...ca sa nu mai enumar.acum am ajuns la chiuretaj biopsic.iar rezultatul este acesta:
Fragmente endometriale in faza proliferativa.Fragmente glandulare endocervical.
Eu ma astept la o conizatie dar nu as vrea sa se ajunga acolo.spuneti mi va rog ce inseamna acest rezultat.daca conizatia va fi urmatorul pas sau ce anume.
Multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.