Interpretare rezultate ginecologie

43 comentarii 1 2
0
28-06-2011, ora 17:20
szimona
Nu este medic/terapeut
szimona
Buna ziua am si eu o intrebare, pe data de 9 iunie am avut CM care ma tinut 5 zile ca de obicei iar pe data de 23 am avut o secretie rozalie in cantitate foarte mica care a tinut 2 zile dar foarte putin.poate fi vorba de o sarcina ?va rog din suflet sa imi rasp la intreb pt ca nu pot ajunge foarte curand la un dr.va multumesc
0
20-07-2011, ora 09:27
nicol_tan
Nu este medic/terapeut
nicol_tan
buna am 18 ani si sunt virgina.vreau sa va intreb daca pot fi insarcinata in cazul in care el era umed in zona respeciva si ma atins dar era in chiloti.
0
08-08-2011, ora 08:20
arabelaa
Nu este medic/terapeut
arabelaa
buna ziua!
am facut un examen de secretie vaginala si in urma acestuia rezultatele sunt:
- celule epiteliale plate: frecvente
- leucocite (polimorfonucleare): relativ frecvente
- levuri: rare
- flora lactobacilara (bacili doderlein): frecventa
mi-as dori sa stiu exact despre ce este vorba si ce tratament ar trebui urmat (de catre amandoi).
va multumesc!
0
09-08-2011, ora 20:22
Annam89
Nu este medic/terapeut
Annam89
Buna ziua,
Am secretii vaginale, ciclul imi venea regulat pana luna trecuta cand mi-a venit cu 1 sapt 2 mai repede iar dupa ce s-a terminat ciclul, a inceput sa curga secretii maro timp de 2 sapt si acum nu mai curge maro.Dureri nu am deloc, nici cand urinez.Ce a putut fi?V-a multumesc."
0
26-09-2011, ora 16:29
lilymary
Nu este medic/terapeut
lilymary
Buna ziua. am si eu o problema si daca imi puteti da un raspuns la intrebare, am o scurgere urat mirositoare cu o secretie ca branza as avea nevoie de un sfat ce pot face am luat tratatament si degeaba, si plus de asta cand am contact sexual sunt tot timpul uscata ma ud mai putin.multumesc
0
04-10-2011, ora 11:19
aannoonniimm
Nu este medic/terapeut
aannoonniimm
Salutareee!!

Am 16 ani si cred ca am HPV la nivel anal(mi.au aparut ca niste alunite mici care au inceput sa creasca una dintre ele fiind chiar destul de mare sunt rosii, cateodata chiar avand mancarimi acolo si sangerari anale can ma duc la toaleta) nu stiu de unde si pana unde dar se pare ca ma incadrez perfect in lista de simptome existente ale acestui virus.Va rog frumos daca imi puteti spune cum sa fac sa dispara aceasta problema.Parintilor imi este rusine sa le spun dar cred ca odata si odata tot o sa trebuiasca sa le spun probabil trebuie sa ma duc la un dermatolog...Si m.ar mai interesa costurile metodelor de indepartare si ce este cel mai convenabil si potrivit pentru mine avand in vedere si varsta pe care o am.

Va multumesc si va rog foarte mult sa ma ajutati nu prea stiu ce sa fac...
0
04-10-2011, ora 11:20
aannoonniimm
Nu este medic/terapeut
aannoonniimm
Apropo sunt baiat, am vazut ca la femei exista mici diferente...
0
08-10-2011, ora 23:09
tema
Nu este medic/terapeut
tema
aannoonniimm, s-ar potea sa ai hemoroizi dupa descriere. Daca sangereaza este posibil sa fie o flebita hemoroidala.
Vorbeste cu parintii tai, trebuie neaparat sa te vada un medic mai ales ca sangereaza.
0
06-12-2011, ora 00:22
vcm
Nu este medic/terapeut
vcm
buna seara as vrea sa stiu si eu dupa cat timp o sarcina poate fi afectata de medicamente.eu am o saptamana de sarcina aproximativ, si am facut un tratament cu ovule pentru o raceala(recomandat de gineolog fara sa stie de sarcina) as vrea sa stiu daca fiind o sarcina foarte mica poate fi afectata.si daca spalaturile vaginale cu irigatorul pot afecta u ceva evolutia sarcinii Va multumesc anticipat pentru raspuns
0
13-12-2011, ora 18:41
Cristina39
Nu este medic/terapeut
Cristina39
am un fibrom de 5 cm si un chist de 3cm, ce inseamna CA125(marker ovare)-rezultat11, 7, va rog ?
0
14-03-2012, ora 00:31
klaudya87
Nu este medic/terapeut
klaudya87
buna seara

am si eu o nelamurire astazi dupamasa mi-a venit CM de culoare maronie spre seara am avut o scurge o bucatica de piele cam de 4cm si intr-un capa cheag de sange.se poate sa fi fost un avort spontan?eu iau anticonceptionale desorel de un an jumate
0
15-06-2012, ora 18:46
egipt
Nu este medic/terapeut
egipt
Am 44 de ani, iar pana in 2010, am folosit steriletul. In acelasi an, am fost diagnosticata cu chist si fibrom ( 3 cm), care nu au necesitat tratament ci doar control periodic. Din luna februarie ac, ma confrunt cu amenoree secundara. Azi am fost la al 3-lea ginecolog, care dupa ce a vazut ca testul la progesteron (administrat anterior la recomandarea celorlalti 2 medici) a fost negativ, iar analizele hormonale sunt bune, a zis ca vom face test estroprogestativ. Endometrul e f subtire (max. 0, 4 cm). O alta problema e ca la testul Papanicolau mi-a depistat ASCUS, ceea ce m-a determinat sa fac tipizare HPV (in cca o saptamana voi avea rezultatele). Mentionez faptul ca am fost si la 2 endocrinologi pentru a elimina problemele de tiroida.
Ce opinie aveti privind situatia clinica/ecografica prezentata?
Multumesc anticipat.
0
08-09-2016, ora 14:15
AlinaAlinuța
Nu este medic/terapeut
AlinaAlinuța
Buna ziua! Am o nelamurire asupra rezultatelor de la ecografie.Uter in pozitie intermediara, 38/30/41 mm, contur regulat, ecostrutuctura omogena.Endometru:7mm.Ovar dr:23/18 mm aspect normal.Ovar stg:22/19mm aspect normal.Parauterin stanga, imagine regulata, omogena, anecogena ~ 40/30 mm cu punct de plecare din regiunea pavilionara tubulara!Puteti sa imi spuneti in termeni normali ce inseamna si ce pasi ar tb sa urmez.Imi doresc un bebelus.
Adaugă un comentariu / răspuns
43 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rana pe col - mit sau realitate?
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Semne și simptome care necesită un consult ginecologic
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  • Top 10 sfaturi oferite de ginecolog
  •