intrebare: devii dependent?

21-03-2009
blonda_yo
Nu este medic/terapeut
blonda_yo
Daca fumezi dar nu tragi fumul in plamani tot devii dependent?
10 comentarii
0
21-03-2009, ora 17:30
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Wow.tot fumator te numesti draga mea.Dependenta vine din obisnuinta de a fuma, eu iti spun ca sunt fumatoare si cand imi spunea cineva sa ma las de fumat ca o sa vina vremea cand am sa vreu si nu am sa pot radeam.Asa ca mai bine te lasi pentru ca oricum la un moment dat ai sa tragi si fumul in plamani cum zici tu.Succes !
0
21-03-2009, ora 18:03
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
DA!
0
08-07-2009, ora 15:23
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Simpla absorbtie a fumului determina patrunderea fumului si-n plamani. Ca nu vrei tu sa "tragi" fumul in plamani este altceva, dar asta nu inseamna ca daca nu vrei el nu patrunde. In orice circumstante, tot devii dependenta. Singura modalitate de a nu deveni este sa NU fumezi sau sa ai o veleitate foarte mare!
Multa sanatate!

P.S. "DA!" - Jackie, ai fost tare hotarata ;))))
0
27-11-2009, ora 18:56
chica
Nu este medic/terapeut
chica
de ex daca fumez doar sambata si duminica si nu fumez chiar asa mult ar afecta pe viitor fertilitatea si mi-ar fi greu sa raman insarcinata?
0
27-11-2009, ora 23:29
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
DA!

(într-o măsură mai mică...dacă vă voi da 7 palme în zona pomeţilor, durerea va fi prezentă pe măsură, deci, vă va afecta destul de mult, însă dacă vă voi da doar 2 palme, durerea cu siguranţa va fi mai puţin intensă, dar tot vă va afecta (depinde şi de puterea cu care se exercită agresiunea fizică - în cazul fumatului, depinde de cantitate şi de modul de fumat (inspirare totală, parţială etc.))...aşa şi în cazul fumatului sâmbăta şi duminica...cu voinţă puteţi renunţa chiar şi la gândul de a mai fuma vreodată. Toate cele bune şi multe binecuvântări!


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
26-12-2009, ora 14:02
madalina 26
Nu este medic/terapeut
madalina 26
ce medicamente exista pt a ma lasa de fumat?ca vointa nu prea am. cedez de fiecare data cand ies cu prietenii la o barfa, mai ales ca si prietenul meu fumeaza.
0
26-12-2009, ora 14:04
madalina 26
Nu este medic/terapeut
madalina 26
incerc sa-l conving sa ne lasam amandoi dar nu reusesc.poate exista ceva medicamente care sa ne faca sa nu mai suportam tigarile.am auzit ca exista.
0
27-12-2009, ora 16:21
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-nă/d-ră,

Consultaţi medicul de familie pentru a vă concepe o schemă terapeutică cu Nicorette, plasturi transdermali, care vă vor ajuta să renunţaţi la fumat şi să vă eliberaţi de dependenţa psihică.
ATENŢIE! Pentru a vă lăsa de fumat aveţi nevoie de cel puţin 98% voinţă (2% contează mediul de viaţă ambiant (factorii psiho-sociali + cei ai mediului înconjurător). Nicorette nu este suficient dacă nu vă doriţi...

Toate cele bune şi sărbători fericite!
P.S. Smokerade este foarte eficient în combaterea efectelor fumatului; vă protejează organismul ;)

În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
08-05-2010, ora 12:39
denis19827
Nu este medic/terapeut
denis19827
madalina, sa stii ca exista medicamente.Eu AM reusit cu medicatie data de la spitalulu de plamani Marius Nasta, in programul acela gratuit la care facea reclama Mihaela Radulescu.Daca te mai intereseaza trimite un rraspuns aici.
0
08-05-2010, ora 13:47
chica
Nu este medic/terapeut
chica
draga mami mariana, sa stii si tu ca in momentul in care te prezinti la un concurs, la o terapie ai vointa, nu te trimite nimeni cu forta, in al doilea rand medicamentele sunt facute ca sa iti dea portia de nicotina pe zi ( poate nu ai citit ) si asa organismul se invata cu o cantitate mica de nicotina si nu mai vrei tigari.Dar ce e cel mai important e sa ai vointa, fara vointa nu faci nimic.
Pt Madalina, si sotul meu fumeaza, cum am spus mai sus eu fumez doar sambata si duminica, nu din cauza faptului ca simt nevoia de tigari dar imi place sa fumez cand ies in oras, eu acasa nu fumez, nici la munk, cu toate ca sotul meu fumeaza acasa. Asa ca daca vrei, poate nu trebuie sa le lasi din prima, rarestele, fumeaza 1-5 pe zi apoi de la 1-10 pe sap si vei vedea ca e mai usor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dorința de a asocia cafeaua cu țigara ar putea fi dictată de gene
  • Cele mai adictive 5 substanțe și cum afectează creierul
  •