iritatii oculare profocate de unguent antiinflamator - ajutor!

04-04-2010
rotarunicoleta
Nu este medic/terapeut
rotarunicoleta
iritatii oculare profocate de unguent antiinflamator diclofenac din greseala am dat cu mana pe la ochi si s-au iritat am usturimi pleoapele inflamate si mancarime va rog sa-mi coum sa ma tratezmunicati c
13 comentarii
0
12-04-2010, ora 15:02
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Cred ca raspunsul meu nu mai este actual, dar se indica spalatura abundenta cu ser fiziologic sau apa de la robinet, administram Corneregel, 1 aplicatie in sacul conjunctival inferior de 3 ori pe zi, 7 zile, un antihistaminic( Claritine sau Ketotifen) 1 tb pe zi, 3 zile; numai bine
0
12-05-2010, ora 21:02
stefytz
Nu este medic/terapeut
stefytz
Buna seara ! Tatal meu are de cca 2 ani pleoapele inferioare lasate in jos, acum au inceput sa apara si iritatii, va rog sa-mi spuneti daca se poate trata sau daca exista medicamente care pot macar ameliora aceasta afectiune, va multumesc!
0
03-07-2010, ora 10:42
evaaa
Nu este medic/terapeut
evaaa
CARSTOCEA E UN MACELAR, NU E MEDIC!
DACA VREI SA RAMAI FARA OCHI, ATUNCI DU-TE LA CARSTOCEA!
AM PATIT LA FEL CA MULTI ALTII!
SUNT SIGURA CA ARE MULTE MALPRAXISURI IN TRECUT PT CA NIMENI NU A AVUT CURAJ SA IL INFRUNTE!
E UN PERICOL PT VIATA SI SANATATEA OAMENILOR!
VEZI AICI CATEVA DIN MALPRAXIS-URILE LUI CARSTOCEA!DA CLICK AICI SI VEZI!!!!!!!!
---------*
IN CURAND VOM FI O COMUNITATE A VICTIMELOR LUI CARSTOCEA!
OPRITI-L PE CARSTOCEA!E UN MACELAR!VA IA BANII SI VEDEREA!

(*modificat de admin)
0
11-09-2010, ora 10:58
Marinav
Nu este medic/terapeut
Marinav
Buna ziua, am o problema la ochiul stang...de vineri incoace m-a durut ochiul.am venit cu masina de undeva si era geamul putin deschis, ma gandesc sa fie probleam ca am primit curent la ochi.azi e sambata si m-am trezit cu ochiul umflat si dureros.Precizez ca am mai avut acum 5 luni chalazion.Ce ar putea fi?Sper ca nu chalazion din nou...astept cu nerabdare un raspuns.Va multumesc!!
0
11-09-2010, ora 12:25
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua!Sa mergeti la consult oftalmologic la Urgente , pentru stabilirea diagnosticului; fie doare ochiul si este vorba despre o afectiune inflamatorie a globului ocular, fie doare o pleopa si ar putea fi vorba despre hordeolum( orjelet ) sau celulita a pleoapei. Tratamentul este diferentiat si trebuie instituit urgent. Numai bine
0
29-10-2010, ora 09:59
crystyna petrache
Nu este medic/terapeut
crystyna petrache
buna ziua
am o intrebare si vreau sa ma ajutati cu un raspuns daca se poate
sotul meu are 36 ani, si intr-o dimineata sa trezit cu o pata de sange in ochiul stang spre partea exterioara
nu-l doare, nu-l ustura pur si simplu nu simte nimic.
ce credeti ca sa intamplat caci probleme de sanatate nu are

multumesc anticipat
0
01-11-2010, ora 18:39
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Se pare ca este vorba despre o hemoragie subconjunctivala. Ce varsta are dumnealui? De obicei, hemoragia subconjunctivala apare in contextul unei afectiuni generale, uneori si in conjunctivite, de aceea este important examenul oftalmologic. Daca am exclus conjunctivita, trebuie controlata TA( eventual monitorizare Holter, daca are factori de risc pentru HTA); investigatii sangvine uzuale( boli hematologice, hepatice??): HL, VSH, fibrinogen, eventual examen al frotiului sangvin, glicemie, eventual hemoglobina glicozilata, colesterol, trigliceride, TGP, TGO, INR, uree, creatinina, acid uric, proteina C reactiva, timp de sangerare, timp de coagulare; Ca tratament, eu recomand Vitamina C 1g -1 cpr pe zi, 10 zile, Tarosin 3cpr pe zi, 10 zile;numai bine
0
03-11-2010, ora 02:10
myralda
Nu este medic/terapeut
myralda
Buna seara, va scriu despre fratele meu de 58 ani care in 2 ani si jumatate a facut 8 operatii de glaucom la ambii ochi ; cu OS nu mai vede iar cu OD vedea in ceata dar se descurca. Pe langa TO crescuta s-a luptat si cu INFLAMATII repetate la ambii ochi.Din acest motiv a pus in ochi 3 pic/zi ALOE ACTIVATOR recomandat pe NET. Acest produs contine 96.4 % ALOE iar 0.4% ALANTOINA si conservantul METIL PARABEN = PARAHIDROXIBENZOAT DE METIL ( E 218 ) care contine FENOXIETANOL ( clasa ETERI DE GLICOL ). Dupa aprox. o luna de tratament cu acest produs inflamatiile au disparut complet ca niciodata in ultimul an dar intr-o dimineta s-a trezit ca nu mai vede nici cu OD, abia mai zareste. La controlul medical si la ecografie i s-a spus ca are " .( nu intelg ce scrie ) vitreene mobile de intensitate medie cu hemoragie vitreeana. Decolare seroasa de coroida nazal si superior ". I s-a spus sa stea in repaus la pat, sa bea 2 l lichide si sa vina peste 2 saptamani la control.
Nu am spus medicului ca si-a pus in ochi ALOE ACTIVATOR. De aceea va rog din suflet sa-mi spuneti daca aceste picaturi i-au declansat cele descrise mai sus si daca exista vreun tratament / interventie chirurgicala care sa-i redea vederea dinainte, chiar in ceata. Va multumesc !
0
08-11-2010, ora 10:29
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Din punctul meu de vedere, nu Aloe Vera este factorul declansator sau predispozant. Factorul predispozant pentru decolarea de coroida si retiniana este reprezentat de interventiile multiple anterioare. Acest risc persista toata viata. Un sfat: evitarea efortului fizic.Numai bine
0
08-12-2010, ora 23:26
ali2007rik
Nu este medic/terapeut
ali2007rik
buna ziua am si eu o intrebare.astazi in timp ce faceam dus a inceput sa ma glodeasca ochiul foarte tare, apoi uitandu-ma in oglinda am observat pe pleoapa superioara chiar pe linia de sub gene o mica unflatura parca umpluta cu lichid incolora k un fel de basicuta.Ce credeti k poate fi sau de la ce poate fi.multumesc astept raspunsul dumneavoastra.
0
11-12-2010, ora 07:59
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Unde este localizat ? Pe tegumentul pleoapei?Ar putea fi un mic chist sudoripar( chist al glandei Moll sau hidrocistoma ) sau chist pilosebaceu (milium); mergi la consult oftalmologic pentru un diagnostic de certitudine ; tratamentul consta in excizie, recidiva este foarte rara ; La nivelul conjunctivei, in unele conjunctivite, de exemplu stafilococice, apar si flictene conjunctivale;Este necesar consultul oftalmologic pentru diagnostic si alegerea conduitei terapeutice adecvate;;numai bine
0
13-12-2010, ora 20:50
adrianasshop
Nu este medic/terapeut
adrianasshop
Buna seara,
Am 31 de ani si am fost la un consult oftalmologic de curand, descoperind o dioptrie de -0, 50 la ochiul stang si 0 la ochiul drept.
Am facut acest consult la un centru de confectionare ochelari, si nu la un medic avizat.
Am ajuns acolo din comoditate si pt ca simteam ca nu mai vad bine la distanta, verificand asta cu acoperiri alternative ale unui ochi si ale celuilalt. Am simtit ca ochiul stang ma deranjeaza, ca ma simt ca si cum as avea ceva in el, ca vad in ceata obiectele mai indepartate de 1 metru. Si in plus, mi se zbate de 3 saptamani muschiul de sub acest ochi, mai exact in zona cearcanei.
Dupa ce am fost verificata la acel aparat, care a dat un rezulat de -1, am vazut foarte bine literele de pe panou cu o lentila corectoare de -0, 50 si bineinteles ca vederea mea a fost mult imbunatatita.
Mi-am facut ochelari, am vazut mai bine in cele 2 zile ulterioare ridicarii lor (weekend fiind), dar de cand am inceput serviciul(lucrez in fata calculatorului 10 ore pe zi, 5 zile pe saptamana) am observat ca nu ma mai simt asa de bine cu ei. Intrebarile mele sunt 2:
E posibil sa fiu diagnosticata cu miopie la 31 de ani?
De ce mi se zbate ca un fluture zona de sub ochi? Poate fi tensiune oculara?
Va multumesc!
0
14-12-2010, ora 20:03
mezaadriana
Nu este medic/terapeut
mezaadriana
buna seara. am 30 de ani si de 5 ani in coace ma tot chinuiesc sa scap de o cheratita punctata tigheson acesta sunt ultimele diagnosticari facute de diversi dr. am fost la o duzina de dr. care la inceput am fost tratata cu acoperirea ochilor si facut tratament cu zovirax (unguent) si indocolire..lacrimi artificiale si alte picaturi oftalmice care in mom de fata numi aduc aminte cum sau numit..vitamine pt ochi vit. a.. si acuma de un an de zile merg la o dr. doctor care dpdv al meu este singura care sia dat silinta sa se intereseze de cazul meu si la dansa am continuat tratamentul dansa mia dat ca si tratament indocolire. cornere gel, la inceput am facut tratament cu zovirax oftalmic. de vreo 6 luni am facut tratament numai cu flumetol care este singurul tratament care da cat de cat rezultate mai mio trecut din usturimile de ochi si cu toate ca mai mio trecut tot imi reapar usturimi si cand se schimba vremea sau ma simt eu mai slabita atuncia am senzatii de ochi rece asa ca si cum ar bate vantul la ochi si a doua dimineata iara apar mici usturimi la ochi. si iarasi tot asa continuu 10 zile de flumetol cu corneree gel dupa o sapt iarasi apare.
spunetimi va rog ce as putea face sa scap de problema aceasta as da orice sa stiu ca nu cumva sa duca la orbire intru in panica din cauza asta
ca poate ca maine nu o sa mai vad si poate ca ar fi fost si alte tratamente de facut sau altfel de analize care sa descopere exact ce as avea si din ce cauza apare aceasta boala. va multumes
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: