lapte de soia: sanatos sau nu?

05-03-2008
teoim
Nu este medic/terapeut
teoim
Buna ziua! Spuneti-mi va rog, cat natural, si mai ales cat de sanatos este laptele de soia, gasit la noi in comert. Mai ales, ca de luni va incepe postul.
Va multumesc!
11 comentarii
0
06-03-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este OK laptele de soia. De fapt e impropriu numit "lapte", mai corect ar fi "extract".
0
06-03-2008, ora 00:00
teoim
Nu este medic/terapeut
teoim
Multumesc!
De luni " ma dau" pe "extract" de soia.
0
12-07-2010, ora 18:18
mitza81
Nu este medic/terapeut
mitza81
e excelent, mai ales natural, fara alte arome ca alea contin si zahar sau indulcitori.eu beau 1 l pe zi si imi place, nu difera la gust de laptele animal.
0
07-10-2010, ora 11:55
rodastrid
Nu este medic/terapeut
rodastrid
Stiu ca soia este o planta fff sanatoasa si e folosita pe scara larga in bucatariilr orientale(mai ales cea chineza).Dar am urmatoarele intrebari:
1.Ce sanse am sa gasesc in Romania soia nemodificata genetic?
2.Care sunt urmarile pe termen lung ale consumului de soia modificata genetic?(la aceasta intrebare nu astept raspuns pt a trecut prea putin timp de la aparitia la noi si aiurea a acestei plante, datorata inconstientei politicienilor nostri si cupiditatii oamenilor de afaceri).
0
14-12-2018, ora 17:58
Dess
Nu este medic/terapeut
Dess
cerealele modificate genetic NU sunt ptr consum uman ! Ele sunt extrem de periculoase pe termen mediu chiar !
Unele dintre ele nu se daau nici la animale ex porumbul modificat genetic este interzis in SUA ptr hrana animalelor
se foloseste doar ptr obtunere de alcool tehnic (combustibil)

laptele din soia comercializat in Ro este exclusiv din soia modificata genetic - de ce ? Li-se rurpe in 14 de romani si e nevoie sa dispara 60% din ei. Vreti sa traiti ? Ocoliti total maagazinele si cumparati produse naturale de la tarani - dar exclus soia ptr ca toate seminete de pe piata sunt modificate !
0
15-12-2018, ora 09:57
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Eh na !?
0
20-12-2018, ora 21:51
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
1) Ce este bun:
Soia este buna daca este fara GMO (nemodificata genetic) si daca e organica (fara o tona de pesticide in ea).
Este foarte buna daca este mancata fermentata. Un produs fermentat din soia bun de mancat este NATO (la japonezi).
Nato curata vasele de sange, da jos calcifierea, pune calciul in oase, contine vitamin K2 din belsug.

2) Ce este rau:
Romania nu are retete sau traditii in a folosi aceasta leguma.
Tineti cont ca SUA si China mari producatori folosesc mai mult aceasta legume pentru hranirea animalelor.
In SUA a fost introdusa initial numai pentru cresterea animalelor.
Dup un timp cand s-a vazut cata supra productie au si sa inceptui sa se inventeze tot felul de procesari chimice si soia a fost introdusa ca inlocuitori de mancare (salam, lapte, faina).
Este o legume puternic industializata care nu are valoare nutritiva mare. O nuca este mult mai sanatoasa decat aceasi cantitate la gram de soia.
Personal recomand sa stati departe de ea, in special pentru barbati.
SOIA are in ea substante care mimieaza estrogenul, de asta toti asiticii care manaca la greu soia au fata de bebelus, rotunde.
0
20-12-2018, ora 22:55
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Pai si atunci ce facem ? S-o gasi Natto in Romania ? Si daca s-o gasi, o fi facut cum trebuie ?
Am auzit ca cica Natto asta e foarte scarbos de mancat, se tine asa ca... mucii. E adevarat, ai mancat vreodata ?
Am mai vazut pe un forum de la noi ca incercau unii sa faca... Isi comandasera pe net bacterii din alea pt fermentare... Dar nu prea le-a iesit.
0
20-12-2018, ora 23:11
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Da arata urat, ca o gelatina care se intinde dar este mancarea care are cea mai mare concentratie de vitamina K2.
Persoanele care manaca regulat Nato au circulatia sanguine foarte buna pana la adanci batraneti.
Si varza murata are vitamian K2 dar mult mai putin decat Nato.
Nu cred ca ai sanse s-o gasesti in Romania, poate in Bucuresti pe la ceva magazine chinezesti.
0
20-12-2018, ora 23:55
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Nu mai conteaza cum arata, dar macar sa se poata manca, sa nu vomiti. Tu ai mancat ?
0
21-12-2018, ora 04:13
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Ce am gasit la magazinul chinezesc avea prea mult MSG in el asa ca am renuntat.
Am si unul japonez pe aproape dar, nu m-am sincisit sa ma duc pentru ca tesiunea mea e buna si oricum mananc K si K2 destul.
Cand gases ceva de calitate o sa incerc de curiozitate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: laptele de soia

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: