lasatul de tigari ingrasa?

12-06-2009
Andrushk
Nu este medic/terapeut
Andrushk
nu stiu ce se intampla..sunt fumatoare de ani de zile, dar in ultimul timp fumez mult mai putin..problema e k desi mananc foarte putin in timpul zilei, ma ingras din ce in ce mai mult.e ceva normal ? stiu k pana acum nu m am gandit la sanatatea mea atata timp cat fumam.dar acum... nu mai pot...e grav...vreau sa stiu cateva metode de depasirea situatiei...
5 comentarii
0
16-06-2009, ora 16:20
trifan francesca
Nu este medic/terapeut
trifan francesca
da lasatul de fumat ingrasa.deoarece, aproape tot ce mananci se depune.cu toate ca spui ca mananci foarte putin.
0
16-06-2009, ora 17:01
Andrushk
Nu este medic/terapeut
Andrushk
multumesc francesca pt rsp.dar ma ingras pe zi ce trece mai mult si...nu inteeg dc asa de mult..
nu fac intentionat pt k ma ingras doar k dak mi pun farfuria de mankre in fata imi vine sa vomit.. ms mult o zi buna
0
17-06-2009, ora 10:43
trifan francesca
Nu este medic/terapeut
trifan francesca
atunci ar putea fi pentru ca esti foarte stresata sau ai probleme endocrinologice.
0
08-07-2009, ora 16:48
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Dupa cum v-a spus si dna. Francesca, dupa ce o persoana care a fumat mai mult de un an, s-a lasat relativ brusc, se ingrasa mult mai repede din cauza unor transformari bio-chimice care au loc in zona intestinului subtire. Organismul forteaza absorbtia nutrientilor pt. a-i folosi pe unii dintre ei la detoxifierea de substantele din tigara (gudron, nicotina, benzen etc.). In caz ca procesul de depunere al grasimilor persista mai mult de 1 an, trebuie sa consultati un medic endocrinolog si eventual unul nutritionist care sa va elavueze starea endo-nutritionala si pe cea psihica. In urma anamnezei, vi se va spune ce aveti de facut, dar cu ajutorul lui Dumnezeu nu veti ajunge acolo, va veti face bine!

Multa sanatate!
0
08-07-2009, ora 18:11
Andrushk
Nu este medic/terapeut
Andrushk
multumesc mult.. nu m am lasat brusc.. :( asta e te sa le depasim pe toate in viata ptr k noi am ales sa gresim:) multumesc ink o data ptr raspunsurile dumneavoastra la revedere !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Țigara electronică – o soluție pentru a renunța la fumat?
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Pachetele „vorbitoare” de țigări ar putea descuraja fumatul
  • Imaginile grafice de pe cutiile de țigări au impact asupra creierului
  • Renunțarea la fumat, bruscă sau graduală?
  • Faza luteală a menstruației poate ajuta femeile care doresc să renunțe la fumat
  • Un medicament antidiabetic ar putea ajuta femeile să nu se îngrașe după ce renunță la fumat
  •