lipsa un testicul la copii

24-01-2013
ralucaionela
Nu este medic/terapeut
ralucaionela
Buna ziua, am baieteul de 7 ani, nu are un testicul pe partea stanga, am fost cu el la medic ghirurg din sadu si mi a spus ca trebuie operat.As vrea sa stiu ce analize se iau pentru operatie, si daca se poate sa incercam prin tratament, injectabil ceva. Cand sai faca operatia a facut febra 38 si mau trimis acasa pana luni acum eu nu stiu ce sa fac nu prea am incredere in medic, au vrut sa l bage in operatie fara sai faca ecaghi ul analize la urina nu iau facut, si iam spus medicului ca are urina galbena dansul a zis ca nu are nimic.Lam intrebat ce riscuri sunt, mia raspuns ca este posibil sa l opereze dar sa nu gaseasca testiculu.Este posibil asa ceva? Sa l tai si sa nu sti daca gasesti sau nu problema? Va rog sa ma ajutati cun sfat ce analize trebuie si daca exista vreo speranta sa nu faca operatie.Astept un sfat.A U VRUT SAL BAGE IN OPERATIE FARA ECAGHIU FACUT DAR PE HARTIE ERA CA LA FACUT Va multumesc pentru timpul acordat.Cu respect.La revedere.
3 comentarii
0
24-01-2013, ora 18:51
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
copilul e mic
si as propune sa mergeti la un medic intr-un oras mai mare.
gasiti pe Google
si
tot pe net puteti face si programarea.
mai asteptati,
posibil sa va raspunda un medic.
NU va grabiti -la primul medic.
Sanatate fiului!
0
24-01-2013, ora 19:34
ralucaionela
Nu este medic/terapeut
ralucaionela
va multumesc mult pentru raspuns.Orice sfat ma incurajeaza sa pot merge mai departe.
0
25-01-2013, ora 22:54
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
deobicei pacientul are 2 testicole, insa unu nu coboara dintre ele (ramane deobicei in canalul ingvinal) aceasta boala se numeste cryptorhidism
exista si lipsa totala a testicolului, anorhidism, insa este extrem de rara
daca testicolul nu a coborat la nastere, merita asteptat MAXIM 6 luni, daca nu coboara, trebuie operat (orchyopexie). de ce nu s-a intamplat mai devreme aceasta operatie?
problema este ca testicolul ramas in corp este foarte sensibil la malignizare. un testicol ramas in cavitatea peritoneala are aprox 5-10% sanse sa evolueze in cancer (in special daca operatia nu se face pana la pubertate)
faptul ca unde este testicolul, trebuie investigata inainte de operatie si trebuie gasita neaparat, daca exista testicolul (echografie, eventual CTdaca echografia nu il gaseste).
cautati un chirurg pediatru experimentat in domeniu.
daca copilul nu are probleme cu inima, nu trebuie facuta un EKG inainte de operatie, insa un examen de laborator nu ar strica
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: lipsa unui testicol