Logest pilula 11 uitata

30-06-2014
ATC
Nu este medic/terapeut
ATC
Buna ziua, ieri (duminica) trebuia sa iau pilula cu nr 11 la orele 18:30. Mi-am adus aminte azi de dimineata la orele 07:00, cand am si luat pilula uitata.
Nu am avut contact sexual de joi dimineata, insa sambata seara a trebuit sa incep un tratament cu antibiotice.
Nu mai gasesc prospectul ca sa-mi dau seama daca joi dimineata contactul sexual a fost sau nu protejat si cate zile de acum incolo trebuie sa folosesc protectie suplimentara avand in vedere ca iau in continuare antibiotice?

Multumesc,
Andreea
3 comentarii
0
05-07-2014, ora 11:30
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Buna Andreea, cel mai probabil este ok. Ce antibiotice iei (sunt putine care afecteaza eficienta anticonceptionalelor)?
0
05-07-2014, ora 11:35
ATC
Nu este medic/terapeut
ATC
Antibioticele pe care le iau sunt Ospen 1000mg.
Nu am mai avut contact sexual neprotejat din joia aceea. Doar pt aceea zi nu sunt sigura daca am fost protejata.
0
07-07-2014, ora 11:26
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Pentru siguranta poti face un test de sarcina la 3 saptamani de la contact. Ospenul nu afecteaza eficienta contraceptiva.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul