Mananc Dar nu Ma ingras

08-04-2010
Moldor
Nu este medic/terapeut
Moldor
Buna ziua am 14 ani
Am 1, 60
si 45 Kg (baiat)
Eu consider ca sunt foarte slab..
Deci Cand eram mic..nu mancam de loc nu am realizat ce important e..:( si mancam dulciuri
Acuma de vreun an..mananc...la scoala 4-5 sandwishuri + ce-mi mai cumpar de la un fastfood etc
Tin sa zic ca nu mananc deloc dulciuri foarte rar un corn cu ciocolata un chips..ceva
Majoritatea timpului mi-o petrec in fata Pc-ului (Programator in devenire)
Adica..cam toata ziua...seara mai ies din casa..
Oare Sa fie PC-ul problema? Da..si mananc foarte mult..daca mi-ati putea recomanda un "meniu" de ingrasare ar fii perfect...oricum nu ma prea omor eu cu miscarea si asa:)..probleme cu piciorul..deci orice sfat e bine venit..
Multumesc Mult, Cosmin
4 comentarii
0
08-04-2010, ora 20:59
Moldor
Nu este medic/terapeut
Moldor
Mentionez ca Nu fumez..nici nu suport sa stau in fumul de tigara..
De baut cam da...o bere la 5-6 zile o doza mai exact la plictiseala sau cand ma duc la altcineva..Doar atata nu cred ca e mult (fara alcool)
0
09-04-2010, ora 01:39
vicctoriaion
Nu este medic/terapeut
vicctoriaion
Buna seara Moldor,

Ce probleme ai la picior? Este important de stiut pentru ca uneori un plus de greutate poate complica lucrurile cand sunt probleme de coloana sau aparat locomotor. In plus esti sedentar, singur spui ca stai cam toata ziua in fata calculatorului. Parintii tai sunt si ei slabi? Nu este nimic rau in faptul ca nu mananci dulciuri. Incearca sa mananci banane, pere, prune uscate, caise, nuci - care iti plac mai mult. Fa-ti un jurnal in care notezi zilnic ce ai mancat, cantitatea ( aprox) si ora la care ai mancat. Abia dupa ce vei scrie iti vei da seama daca mananci sau de multe ori te iei cu munca si uiti. Inca ceva -nu manca in fata calculatorului, televizorului. Cand mananci nu faci altceva, doar mananci, apoi notezi ce si cat ai mancat si numai dupa aceea deschizi calculatorul. Succes!
0
09-04-2010, ora 10:43
monicamm85
Nu este medic/terapeut
monicamm85
In general, se recomanda pentru ingrasat consumul de alimente cu un continut diversificat. Iata un fragment dintr-un material de pe un site de ratinguri pentru medici: "Mesele principale, in special micul dejun trebuie sa fie foarte consistente, evitand gustarile dintre mesele principale pentru a mari pofta de mancare. In cazul in care se iau gustari intre mese, sunt indicate fructele uscate, cerealele, batoanele proteice sau iaurtul de fructe - au un continut caloric ridicat, vitamine si proteine. E important ca mesele sa fie luate incet si relaxat pentru a asigura functionarea optima a sistemului digestiv. De asemenea, stabilirea numarului de mese principale luate in fiecare zi este un alt apect important - se recomanda 5-6 mese pe zi, respectand orele fixe ale acestora. "
0
17-04-2010, ora 19:25
Moldor
Nu este medic/terapeut
Moldor
Buna ziua din nou :)
Nope. parintii mei nu sunt slabi..Tata e...gigant sa zicem.. mama are hmm cred ca 55-60 kg...Deci nu nu sunt slabi si nici mici de inaltime..am eu o problema...si problema cu piciorul..nu ma doare..n-am nik doar umblu stramb..cu acel picior...Cred ca e de la coloana hmm :-? ce ziceti Multumesc de raspunsuri anyway ^^
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: