Menopauza - există riscul de a rămâne însărcinată ?

19-11-2020
Aninima
Nu este medic/terapeut
Aninima
Am vârsta de aproape 48 de ani și în urma cu 4 ani am intrat in premenopauză iar de 11 luni menstruația lipsește. In urma controlului ginecologic medicul mi-a confirmat menopauza. Uter retrovers, ovarul stâng este mai mic iar cel drept este activ, la ovulație, parcă așa am înțeles de la d nul doctor. Întrebarea mea este... și vă rog să mă ajutați cu un răspuns, există riscul de a rămâne însărcinată ? D nul doctor m-a asigurat că nu există acest risc. Menționez că am și o Infecție cu Candida și un vagin uscat, pt care dansul mi-a dat un tratament. Vă mulțumesc pt eventualul răspuns !
1 comentarii
0
26-06-2021, ora 12:38
alma133
Nu este medic/terapeut
alma133
da, eu cred ca da.Mie nu mi-a mai venit ciclu de 11 luni, am 51 ani, cand credeam ca intru la menopauza, si ginecologul a zis, mi-a venit ciclu dupa 11 luni.N-am mai auzit asa ceva, nu am fibrom nu am nimic.deci, da.cu atat mai mult cat spuneti ca ovarul stang este activ.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • La ce vârstă apare menopauza?
  • Menopauza si tulburarile psihice
  • Ce este premenopauza - perimenopauza?
  • Sexul la vârsta menopauzei
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • Instalarea târzie a menstruației și menopauzei asociată cu prelungirea duratei de viață
  • Suplimentele de calciu ar putea crește riscul de demență la femei
  • Majoritatea produselor pentru uscăciunea vaginală cauzată de menopauză sunt la fel de eficiente (Studiu)
  • Simptomatologia atrofiei vaginale are un impact negativ asupra calităţii vieţii
  •