Menstruatie in cantitate mai mica

21-07-2013
29andreea
Nu este medic/terapeut
29andreea
Este posibil ca menstruatia sa-mi vina in cantitate mai mica(de obicei aveam hemoragii, ma patam, era un rosu inchis, etc, iar acum este putin mai dilatata culoarea, iar cantitatea este rezonabila) datorita inceperii vietii sexuale?Eu si prietenul meu folosim prezervativul de fiecare data si facem sex doar in perioada mea nefertila, pentru a scapa de paranoie.Poate fi o...o reglare hormonala, sau..dereglare?Tin sa mentionez ca si luna trecuta a fost lafel(prima menstruatie dupa inceperea vietii sexuale).
Doar ca sunt obisnuita altfel si acum mi se pare ciudat.
6 comentarii
0
21-07-2013, ora 15:50
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Da, inceperea vietii sexuale poate iti prieste din acest punct de vedere. Unora li se perturba ciclul si menstruatia, altora li se normalizeaza.
Cum iti calculezi perioada fertila?
Aveti grija de voi.

PS. Culorile nu se dilata, se deschid sau se inchid ca nuanta. Se dialata doar obiectele, substantele etc.
0
21-07-2013, ora 16:33
29andreea
Nu este medic/terapeut
29andreea
Am luat drept substanta:))...Am inteles.Multumesc mult de raspus!
Pai, ciclul meu menstrual este regulat.De obicei vine pe data de 20 a lunii(si cateodata cu doua zile inainte), dar eu mi-am restrans perioada nefertila, iar zilele "libere la sex"(protejat) sunt cele 4 zile de dupa menstruatie si cele 5-6 de dinainte de menstruatie.Deocamdata nu am o viata sexuala activa si nici mult timp(si nici loc) pentru asa ceva.Incerc sa fac lucrurile cu cap, dar in acelasi timp si sa ma simt bine.
0
21-07-2013, ora 16:42
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu calcula asa, s-ar putea sa iti scape cate ceva, , ,
Niciodata nu numeri in functie de cand ti s-a terminat menstruatia. Numeri incepand din prima zi de menstruatie. Si nici nu tii cont de data din calendar, daca vine la aceesi data (ca unele au 30 de zile, altele 31, sau chiar 28). Ci la acelasi nr de zile. Pur si simplu le numeri, incepand din prima zi cand vine si urmatoarea data cand iti vine. Daca ai acelsi nr. de zile, e ciclu regulat. E foarte bine ca il ai asa. Ia-ti un calnedar de buzunar si noteaza-ti cand ti-a venit in fiecare luna.
Ovulatia apare cam in a 14 zi, la un ciclu de 28 de zile, dar poate diferi de la o luna la alta, de la femeie la alta. Deci foarte sigure zilele de dupa menstruatie nu sunt, exista ovulatie si in a 9-a zi, rar, de exista. Acum se gasesc la farmacie teste ovulatie, ca cele ptr sarcina, ca sa te orienteze mai bine.
E bine ca incerci sa fii cat mai informata si sa nu te lasi dusa de val.
Sanatate!

PS. Da, culoarea nu e substanta :))
0
23-07-2013, ora 00:03
29andreea
Nu este medic/terapeut
29andreea
iti multumesc pentru ajutor!
Da, asa imi calculam, si zilele acelea mi-au aparut ca sigure.oricum, trebuie sa fiu foarte atenta.
Cumva sti dupa ce perioada dupa ce ti-ai inceput viata sexuala trebuie sa mergi la ginecolog?
0
23-07-2013, ora 00:11
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Poti sa mergi oricand vrei. De acum, macar la 2 ani sa faci PAP si analiza secretiei. Si noteaza-ti pe o hartie tot ce vrei sa intrebi ginecologul, ca acolo uiti si apoi ramai nelamurita. Iar pe forumuri sunt multe povesti.
Sa fii sanatoasa!
0
23-07-2013, ora 13:30
29andreea
Nu este medic/terapeut
29andreea
multumesc!multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  •