Menstruatie neregulata sau sarcina?

12-04-2011
annemarie18
Nu este medic/terapeut
annemarie18
Am avut 2 contacte sexuale pe 28 martie, din care al doilea a fost neprotejat dar a terminat afara. Ultima menstruatie mi-a venit pe 3 martie. Ciclul meu menstrual este de aproximativ 35 de zile.(neregulat). Mi-am facut un test Surecheck luni la 2 saptamani de la contact si a iesit negativ. Dar mie nu mi-a venit menstruatia. Ar putea sa fie totusi o sarcina? Sau care ar putea fi motivele pentru care nu-mi vine ciclul?
Va multumesc!
9 comentarii
0
13-04-2011, ora 20:55
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Din cele relatate, rezulta ca probabil erati DUPA perioada fertila pe 28 martie. Testul de sarcina, desi ar putea fi cu foarte putin prematur, e un alt argument care pledeaza impotriva sarcinii. Mai spuneti ca aveti un ciclu neregulat. In aceste conditii, desi nu se poate spune, deocamdata, ca o sarcina e exclusa, probabilitatea ei este mica. Asteptati inca 5 zile. Daca sangele nu se arata in acest interval, repetati testul de sarcina si faceti o vizita doctorului dv.
0
14-04-2011, ora 16:04
annemarie18
Nu este medic/terapeut
annemarie18
Va multumesc pentru raspuns. Mi-am facut si ieri un alt test de sarcina pentru ca asa mi s-a spus de la farmacie ca daca este negativ sa-l repet dupa 48 de ore si a iesit tot negativ. Totusi nu inteleg ca ar putea fi motivele pentru care imi intarzie menstrutia asa de mult?
0
14-04-2011, ora 18:43
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Sunt multe motive (ginecologice, endocrinologice, fiziologice etc) pentru care menstruatia poate intarzia. Inteleg ca, oricum, aveati o menstruatie neregulata si inainte. In asemenea caz, ar fi bine sa urmati un tratament homeopatic pentru mai buna ritmicitate a ciclurilor.
0
14-04-2011, ora 20:16
annemarie18
Nu este medic/terapeut
annemarie18
Intr-adevar am menstruatia neregulata, dar niciodata nu mi-a intarziat atat de mult. Ultimele 3 dati ale menstruatiei au fost 24 decembrie, 28 ianuarie si 3 martie. Sunt foarte ingrijorata mai ales din cauza ca am avut acel contact neprotejat.
Acum cateva zile am avut dureri de sfarcuri dar mi-au trecut. Si am o scurgere albicioasa de cateva zile. Aceste simptome sunt de sarcina sau de la faptul ca mi-ar venii menstruatia?
Va multumesc inca o data!
0
22-04-2011, ora 17:40
mihaela7
Nu este medic/terapeut
mihaela7
buna ziua! am o nedumerire. eu am ciclul menstrual la 24 zile. ultima data am avut menstruatie pe data de 28 martie. dar mai am perioade cand am menstruatie la 26 zile. se deregleaza. relatii sexuale am avut, dar intotdeauna termina afara. acum trebuia sa.mi vina pe 21 din calculele mele. ultimul contact l.am avut pe 14 aprilie. sa fie sarcina? sau o dereglare cum mi se mai intampla? mi.am facut test dar a iesit negativ. astept un raspuns. multumesc.
0
22-04-2011, ora 17:45
mihaela7
Nu este medic/terapeut
mihaela7
tin sa precizez ca simptome de sarcina nu am.
0
23-04-2011, ora 19:12
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Din cate relatati, rezulta ca nu erati in perioada fertila. Pe de alta parte, metoda calendarului si, mai ales, metoda ejacularii externe sunt departe de a fi metode perfecte de a preintampina o sarcina.

Intarzieri de pana la 10 zile, in absenta oricarui alt semn, sunt mereu considerate a face parte din normalitate. Numai daca vedeti ca perioada aceasta de 10 zile expira, iar sangele nu se arata, e bine sa faceti un nou test de sarcina si o vizita la doctorul dv.
0
23-04-2011, ora 23:02
mihaela7
Nu este medic/terapeut
mihaela7
Multumesc pt raspuns. Mi.a venit menstruatia azi dimineata. Deci a fost o intarzire. :-).
0
10-05-2011, ora 11:25
mihaela7
Nu este medic/terapeut
mihaela7
buna ziua! am si eu o intrebare. de fapt mai mult o curiozitate. este o regula sangerarea dupa administrarea de postinor 2? multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Sunt însărcinată?
  •