mentinerea erectiei | Forumul Medical ROmedic

mentinerea erectiei

24-01-2008
andrei_voicovici
Nu este medic/terapeut
andrei_voicovici
Buna ziua.De 2 luni am inceput sa am probleme cu erectia.Intre Craciun si Revelion am constatat ca dupa o partida cand am reusit sa-mi mentin erectia la urmatoarea avand loc la 5 min dupa prima am avut erectie dar dupa 10 min a cam inceput sa se duca.Problema este ca nu s-a dus de tot dar era pe undeva la jumatate.Cu ajutorul partenerei am reusit sa duc actul la bun sfarsit dar acum cateva zile am patit acelasi lucru.Dupa penetrare incetul cu incetul scadea la jumatate si nu mai puteam sa termin.Partenera ma poate excita foarte usor.Intre aceste 2 dati cu probleme am mai avut contacte sexuale fara nici un fel de problema, iar inainte de acestea puteam sa imi mentin erectia pana intra in efect oboseala si atunci ma opream de buna voie.E cumva posibil ca din cauza unor tigari pe care le-am fumat in ultimul timp(nu mai fumez de 4 ani) si a 2 tigari cu marijuana sa fie cauza?Va rog sa imi dati un sfat.

Va multumesc.
Andrei V.
10 comentarii
0
29-01-2008, ora 00:00
Psih. Sorina Voicu
Identitate neconfirmată
Psih. Sorina Voicu
Pot fi ambele cauze sau poate fi faptul ca al doilea contact sexual a urmat prea repede dupa primul. Cel mai probabil insa cred ca este o combinare intre cele trei. Fumatul in general impiedica oxigenarea plamanilor si provoaca oboseala intregului organism. Marijuana poate avea efecte diferite in functie de persoana, de dispozitia acesteia si de procentul de indica/sativa pe care il contine. Cu alte cuvinte, uneori poate avea efecte energizante, alteori se poate intampla ce ti s-a intamplat tie.
0
29-01-2008, ora 00:00
gabrielo500
Nu este medic/terapeut
gabrielo500
Deci acum gata!Sa dam vina pe doua tigari!Cauza e cu totul alta.Fa un consult.
0
30-01-2008, ora 00:00
Psih. Sorina Voicu
Identitate neconfirmată
Psih. Sorina Voicu
Faptul ca la primul act sexual a reusit sa-si mentina erectia, arata ca nu poate fi ceva in neregula cu functionarea penisului.
Un consult de rutina insa, nu strica nimanui.
0
30-01-2008, ora 00:00
andrei_voicovici
Nu este medic/terapeut
andrei_voicovici
Deci am fost la un control si mi s-a spus ca din cauza stresului de acasa am aceste probleme.Nu am mai avut probleme de ceva timp cu mentinerea erectiei dar in schimb am probleme in a termina.Simt ca imi vine dar nu pot.Oricum va multumesc pentru raspunsuri...

Andrei V.
0
17-10-2010, ora 12:23
octombrie2010
Nu este medic/terapeut
octombrie2010
Buna ziua!

As avea nevoie de ajtorul dumneavoastra. Aceeasi problema de mentinere a erectiei o am si eu. Nu cred ca in schimb ca este de la tigari sau ceva de genu. Cred ca de fapt ma gandesc prea mult, ingrijorandu-ma, daca o sa reusesc sa-mi satisfac partenera sau nu. Spuneti-mi va rog care este calea de urmat. Cred ca un control ar fi necesar, dar nu stiu exact carei specialitati sa ma adresez.

Multumesc frumos!
0
31-01-2011, ora 22:44
Bogdan26buc
Nu este medic/terapeut
Bogdan26buc
Sarut mana d-na dr. Sorina Voicu.Am si eu o intrebare dar nu stiu cum sa o formulez mi-am facut si eu o prietena de acum 3 luni si mereu vrea sa o facem de mai multe ori pe zi si acum cateva zile am observat ca nu vrea sa se mai scoale penisul si nu stiu ce sa fac sunt disperat? Va multumesc si astept raspunsul pe adresa de mail -*

(*modificat de administrator)
0
22-12-2014, ora 15:41
bilutza1
Nu este medic/terapeut
bilutza1
Cauzele pentru erectie slaba sunt multiple. Poate sa fie de natura psihogena, dar de cele mai multe ori e de natura fizica. Ceva boli cardiovasculare. Trebuie cercetat!
0
07-02-2015, ora 12:08
pablomioson
Nu este medic/terapeut
pablomioson
Partenera ta are un chef de sex iesit din comun, care nu se potriveste cu "firea" ta.
Daca incerci mai mult decat este "firea" ta, te epuizezi si cazi in alte complicatii nedorite.
Barbatii normali au chef de sex cam la 1-6 zile (maxim).
Trebuie sa-ti gasesti o partenera mai aproape de "firea" ta.
Este bine sa fie chiar un pic mai "lenesa" decat tine, dar nu cu mult.
Diferenta se compenseaza prin retinerea ta sau prin masturbare compensatorie. Este ceva normal.
Verifica compatibilitatea voastra sexuala vazand de cate ori partenera iti solicita partide de amor.
Compara cu ce simti tu.
NU SOLICITA TU PARTIDELE, LASA-O PE EA SA SOLICITE. Vei fi socat de experiment.din pacate.
Pentru fetele tinere, aflate da inceput de drum, evident ca metoda nu prea are suport.
Trebuie sa treaca ceva timp pana la maturizarea ei.

FOARTE IMPORTANT.
Daca partenera iti simte interesul deosebit pentru sex, poate sa joace un teatru de zile mari si
sa te convinga ca este exact ce iti doresti tu.
FERESTE-TE DE FEMEILE FARA CHEF, SUNT O CALAMITATE...asta din propia experienta.
Astea NU SUNT TRATABILE IN NICI UN FEL.
0
05-07-2018, ora 13:12
prode
Nu este medic/terapeut
prode
Erectia poate fi mentinuta in conditii foarte bune daca avem un organism sanatos. O erectie slaba poate fi generata de zeci de boli pe care le-am putea avea, de la diabet la hipertensiune pana la probleme cu circulatia sangvina sau de prostata. Foarte, foarte multe cauze duc la scaderea potentei.
0
20-08-2018, ora 14:04
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Asa e Prode, erectia poate fi influentata de mai multe boli ce afecteaza circulatia sanguina sau nivelul unor hormoni, insa poate fi vorba si de o cauza de natura psihologica. De exemplu in cazul lui Andrei nu e exclus sa fi fost mai degraba o cauza psihologica...poate presiunea de a dovedi ca e capabil sa o faca si a doua oara ?

Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu – Psihosexolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: