Metadona lichida sau pastile?

15-01-2010
sol85
Nu este medic/terapeut
sol85
E o intrebare la care nu am reusit sa gasesc un raspuns clar. Stiu ca in tarisoara noastra, tratamentul se face cu pastile, dar din ce am auzit si din ce am citit, mai peste tot prin afara se foloseste metadona lichida. Exista vreo diferenta in afara de modalit de fabricatie? Ce avantaje are metadona lichida? Stie cineva mai multe despre asta?
8 comentarii
0
05-02-2010, ora 18:48
alexxxa
Nu este medic/terapeut
alexxxa
inainte, prin 2000, am gasit la cineva de cumparat metadona likida...o adusese din italia.singura diferenta este k isi face efectul mai repede dekt pastilele, ce au timp de actionare vreo 40 min...asta cam in 15 min isi face efectul.este un likid verde-albastrui, dulce-amarui, in recipiente de plastic.bineinteles, nu se gaseste in Romania.:)))
0
10-02-2010, ora 22:21
waky2000
Nu este medic/terapeut
waky2000
metadona likida este INCOLORA!!!!!!!!!!!!!!!!! si este un likid VASCOS!!!!!!!!!!!!! si amar iar dupa ce il inghiti si bei apa iti ramane in gura un gust DULCEAG!!!!!!!!!!!ca la piafen.de unde pana unde ai scoso mai fatuca, ca metadona likida este verde albastra?poate in mintea ta sau erai trasa.si isi face efectul la fel ca si pastilele adica in 15 25 min!!!!!!!!!!!!!!!!iti spune un om care a luat in spania, franta si italia metadona likida de sa saturat de ea"bine, hai sa nu exageram..nu m am saturat ca inca iau.lol, dar pastile aici in romaniaaaaa.".
0
15-02-2010, ora 14:12
alexxxa
Nu este medic/terapeut
alexxxa
mai baietica, u ori esti dus ori te faci.eu cred k tu ai luat apa de la veceu, aia e incolora.vezi dracu ce iei sa nu iei boala sobolanilor,...cand te-au arestat aia in italia, franta, spania.cine stie ce ti-or fi dat.si nu ma intereseaza povestea vietii tale,.si vezi k heroina e maro, nu rosie sau verde, si nici incolora.pffffft!
0
15-02-2010, ora 14:17
alexxxa
Nu este medic/terapeut
alexxxa
si dak nu ma crezi, ia dracului de te uita pe google!http://www.teenchallenge.ro/NOU/images/Drogurile/Metadona.jpg
0
11-12-2010, ora 00:22
nanea
Nu este medic/terapeut
nanea
cine are voina se poate lasa si fara metadona eu m-am lasat cu tramadol :P
0
15-06-2012, ora 13:26
georgiana grf
Nu este medic/terapeut
georgiana grf
tramadolul este moarte curata, te face leguma in secunda 1...
0
26-07-2018, ora 01:26
Didisor
Nu este medic/terapeut
Didisor
Sunt fost consumator de droguri m-am drogați 17 ani zi de zi la siringă cu heroină vorbesc in termeni nostri ca sa inteleaga toata lumea am văzut multe si multi cu fel de fel de idei si sfaturi am văzut câteva comentarii pe aici ca metadona este incolora si ca nu mai stiu ce. Metadona este si verde si incolora si pastile cu diferit mg. Sa incep cu pastile in romania sunt metadoane cele vechi pe care le cunosc toți narcomani sintalgon de metadona de 2, 5 mg. Acum de câțiva ani există si metadona de 20 de mg. Bine cunoscută de toți consumatori metadona de 8, si cea de 5. in germania eu am luat metadoane de 40 mg atât era o pastila, in italia am luat metadona lichida incolora care asa este dulce amar, in anglia am luat metadona lichida dar verde care la gust este dulce a amarui
0
26-07-2018, ora 01:34
Didisor
Nu este medic/terapeut
Didisor
Asa ca mai citiți si nu mai vb prosti ca exista metadona si pastile de 2, 5 mg sintalgon de metadona, si de 5 mg, si de 20 mg care toți o cunosc in denumirea metadoane de 8, si cea de 40 de mg din germania, si metadona lichida incolora, si verde, .
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.