Metatarsalgie

04-05-2016
Nicoleta.lazarec
Nu este medic/terapeut
Nicoleta.lazarec
Buna ziua. Am 50 de ani, 1, 62 si 54 kg, am fost diagnosticata cu metatarsalgie la ambele picioare, datorita durerilor mari in zona antepiciorului, mai ales in dreapta. Durerile apar chiar si dupa jumatate de ora de mers incaltata si se amelioreaza cu scoaterea pantofului macar pentru 5 minute. Mi-a fost recomandata purtarea unui plantar care m-a ajutat, dar cum nu gasesc incaltaminte adecvata pentru a putea introduce acest plantar, il port doar rareori. De 2 zile insa au aparut dureri foarte mari dimineata, dureri tip "arsura care musca", pentru a fi mai explicita, care cedeaza dupa cateva ore cu administrarea unui antiinflamator. Imi puteti da un sfat? Mentionez ca lucrez in Italia, nu e foarte usor de ajuns la un medic, chiar si rezonanta magnetica ce mi-a fost recomandata pentru clarificarea diagnosticului o pot face doar anul viitor. Va multumesc
4 comentarii
0
04-05-2016, ora 18:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Diagnosticul metatarsalgiei este simplu si 100% clinic (examinare directa). Nu aveti nevoie, evident, de RMN...
Nu va ajuta prea mult sustinatoarele plantare, iar antiinflamatoarele sunt absolut interzise in aceasta suferinta.
Trebuie tratata cauza: efort excesiv, incaltaminte inadecvata, o deformatie a ante-piciorului etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
05-05-2016, ora 10:22
Nicoleta.lazarec
Nu este medic/terapeut
Nicoleta.lazarec
Intr-adevar sustinatoarele plantare nu m-au ajutat, iar antiinflamator, Ibuprofen, am luat doar in ultimele zile pentru a face sa treaca durerea insuportabila de dimineata. Deci care ar fi rezolvarea? Incaltamintea comoda o port deja de mult timp.
0
05-05-2016, ora 23:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Antiinflamatoarele sunt absolut interzise in aceasta suferinta.
Trebuie tratata cauza: efort excesiv, incaltaminte inadecvata, o deformatie a ante-piciorului etc.
Poate exista un "viciu arhitectural" al ante-piciorlui, care sa genereze metatarsalgia
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Metatarsalgii, %20boala%20Morton.html
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
06-05-2016, ora 10:10
Nicoleta.lazarec
Nu este medic/terapeut
Nicoleta.lazarec
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: