Metoda calendarului

18-03-2016
Anastasia29
Nu este medic/terapeut
Anastasia29
Buna ziua, as dori sa-mi explice si mie un medic cum sta treaba cu metoda calendarului.Acum 5 luni am nascut si nu mai vreau sa iau anticonceptionale.Prima data dupa nastere mi-a venit pe 14 decembrie, in ianuarie pe 15, februarie si martie 18.Calculand durata ciclului menstrual, mi-a dat asa: 32 de zile, 34 si 28. Am un ciclu regulat sau nu? Cand pot avea contact sexual?Intre ce perioade?Multumesc!
5 comentarii
0
19-03-2016, ora 06:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Metoda calendarului nu e sigura 100 %. Au ramas femei insarcinate in asa zisa perioada nefertila fix dupa menstra sau inainte cu 2-3 zile de menstra, desi aveau ciclul ceas elvetian, fix la 28 de zile. Sau au ramas femei insarcinate la menstruatie... Nu e recomandat asa ceva, pericol de infectii.

Incercati prezervativ. E cel mai sigur dintre toate.

Sunt multe familii care folosesc prezervativul de zeci de ani si nu s-a produs niciodata nici o sarcina.
0
19-03-2016, ora 08:40
Anastasia29
Nu este medic/terapeut
Anastasia29
Nu am incredere in prezervative nici in asa zisa "fereala". si vreau pareri de la medici, doar de la medici! multumesc!
0
20-03-2016, ora 12:05
Anastasia29
Nu este medic/terapeut
Anastasia29
Niciun medic pe aici?
0
20-03-2016, ora 14:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu exista medic ginecolog.
Metoda calendarului are rata de ineficienta de 15-40 %.
Dati cautare Google metoda calendarului si gasiti acolo zeci de articole pe acest subiect si calculatoare de ovulatie.
0
21-03-2016, ora 08:37
Anastasia29
Nu este medic/terapeut
Anastasia29
mda...exista, ca au mai raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici!
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Metoda calendarului
  • Contraceptia dupa nastere
  • Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.