Metoda calendarului

18-03-2016
Anastasia29
Nu este medic/terapeut
Anastasia29
Buna ziua, as dori sa-mi explice si mie un medic cum sta treaba cu metoda calendarului.Acum 5 luni am nascut si nu mai vreau sa iau anticonceptionale.Prima data dupa nastere mi-a venit pe 14 decembrie, in ianuarie pe 15, februarie si martie 18.Calculand durata ciclului menstrual, mi-a dat asa: 32 de zile, 34 si 28. Am un ciclu regulat sau nu? Cand pot avea contact sexual?Intre ce perioade?Multumesc!
5 comentarii
0
19-03-2016, ora 06:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Metoda calendarului nu e sigura 100 %. Au ramas femei insarcinate in asa zisa perioada nefertila fix dupa menstra sau inainte cu 2-3 zile de menstra, desi aveau ciclul ceas elvetian, fix la 28 de zile. Sau au ramas femei insarcinate la menstruatie... Nu e recomandat asa ceva, pericol de infectii.

Incercati prezervativ. E cel mai sigur dintre toate.

Sunt multe familii care folosesc prezervativul de zeci de ani si nu s-a produs niciodata nici o sarcina.
0
19-03-2016, ora 08:40
Anastasia29
Nu este medic/terapeut
Anastasia29
Nu am incredere in prezervative nici in asa zisa "fereala". si vreau pareri de la medici, doar de la medici! multumesc!
0
20-03-2016, ora 12:05
Anastasia29
Nu este medic/terapeut
Anastasia29
Niciun medic pe aici?
0
20-03-2016, ora 14:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu exista medic ginecolog.
Metoda calendarului are rata de ineficienta de 15-40 %.
Dati cautare Google metoda calendarului si gasiti acolo zeci de articole pe acest subiect si calculatoare de ovulatie.
0
21-03-2016, ora 08:37
Anastasia29
Nu este medic/terapeut
Anastasia29
mda...exista, ca au mai raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Metoda calendarului
  • Contraceptia dupa nastere
  •