Metoda potrivita care ar fi ?

22-04-2012
MihaiAlexu
Nu este medic/terapeut
MihaiAlexu
Buna ziua, apelez la dumneavastra sa ma ajutati cu o 'mica' problema.
Ieri, 21 aprilie eu cu prietena mea am fost putin inconstienti si ne-am facut de cap ca doi indragostiti, neprotejat.
Insa...
Acum noi stam cu griji fiindca trebuie sa asteptam 5-7 zile pentru efectuarea unui test de sarcina sa stim raspunsul.
Ma gandeam sa apelam la postinor 2 sau escapelle pentru siguranta optima, dar clasica problema si-a facut aparitia, si anume : ea este speriata de moarte sa nu-si distruga viitorul, eu sunt sigur ca nu are cum, datorita controlului meu pana in momentul ejacularii.
Acum, intrebarea mea este in felul urmator :
Daca noi asteptam perioada de zile mentionata mai sus pentru a efectua un test, si s-ar dovedi a fi pozitiv... dupa o saptamana, cam ce s-ar mai putea rezolva daca s-a ajuns deja la o saptamana ?
Sa fiu sincer sunt putin speriat si eu datorita lichidului preseminal...
5 comentarii
0
22-04-2012, ora 16:47
johanna12
Nu este medic/terapeut
johanna12
Dupa o saptamana nu se mai poate face absolut nimic decat avort.
Ducetiva acum si luati pilula aia de a doua zi.Se ia in MAXIM 72 de ore de la contactul propriu-zis.
Pe viitor incercati o metoda contraceptiva permanenta, gen anticonceptionale sau plasture sau injectii sau sunt atatea.
Iar testul de sarcina se face la 3 SAPTAMANI de la contact sau O SAPTAMANA de la intarzierea menstruatie, nici intr-un caz la 5-7 zile de la contact
0
23-04-2012, ora 17:13
MihaiAlexu
Nu este medic/terapeut
MihaiAlexu
Multumesc !
Avand in vedere ca nu au fost postate si alte pareri cu o expertiza, o sa consider ca tot ce am citit este adevarat, si o sa apelez la pilula de a doua zi, chiar astazi.
0
22-05-2012, ora 13:56
ruxandra90
Nu este medic/terapeut
ruxandra90
Buna ziua!Am 22 de ani si sunt mamica a 2 copii, 1 an si 3 luni jumatate respectiv 2 luni jumatate.Acum am vrea sa luam masuri de contraceptie.As vrea sa stiu care credeti ca ar fi mai potrivita?tinand cont ca inca alaptez si nu am menstruatie deocamdata.Va multumesc!
0
23-05-2012, ora 08:04
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Din moment ce alăptaţi, ce mai bună şi naturală metodă de contracepţie este însăşi...alăptarea. Citiţi acest articol de-al meu mai vechi: http://www.doctordragomir.ro/articol_contraceptie_alaptare.htm

si fiţi sigură că aţi înţeles care sunt cele trei condiţii pentru ca alăptarea să poată fi folosită eficient ca mijloc contraceptiv.
0
23-05-2012, ora 09:39
ruxandra90
Nu este medic/terapeut
ruxandra90
Din pacate la mine nu a avut efect nici prima data alaptarea.dupa prima sarcina hraneam fetita exclusiv la san si tot am ramas insarcinata si a doua oara dupa 3 luni..de aia ma gandesc la pastile..sau alta metoda contraceptiva...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O metodă contraceptivă pentru bărbați având la bază un hidrogel
  • Contraceptivul on-off pentru bărbați
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale pot diminua simptomele premenstruale?
  • Contraceptiv masculin sub formă de gel eficient la maimuțe
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • Pilula contraceptivă masculină este sigură și eficientă (Studiu)
  •