metode contraceptive pentru prima data

01-03-2012
dordesuflet
Nu este medic/terapeut
dordesuflet
Buna ziua,


Care sunt cele mai eficiente metode? cred ca prezervativul. Eu nu vreau sa iau anticonceptionale, pt efectele secundare- ingrasat, dereglari hormonale etc. E ok doar cu folosirea prezervativului?
E o gandire egoista a mea? Mi se pare ca nu, pt ca prezervativul nu are efecte adverse, nu e hormonal in primul rand.
Multumesc anticipat pt raspuns.
5 comentarii
0
01-03-2012, ora 11:49
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Prezervativul este foarte OK si atata timp cat se foloseste de la inceput si nu se rupe in timpul contactului, te protejeaza.
0
01-03-2012, ora 11:57
dordesuflet
Nu este medic/terapeut
dordesuflet
Multumesc.
Si este o problema daca si pt relatie de lunga durata sau pt totdeauna se foloseste doar prezervativ, fara anticonceptionale? prin faptul ca spun ca nu as vrea sa le folosesc pt efectele secundare pe care le pot avea, se cheama ca gandesc egoist/ prosteste sau poate fi asta o jignire pt partener?
Stiu ca poate suna ciudat ce spun. Inca o data multumiri.
0
01-03-2012, ora 11:59
dordesuflet
Nu este medic/terapeut
dordesuflet
Si cand e momentul sa fie el aplicat? inainte de a incepe absolut orice, chiar inainte de preludiu? Iii spun asta explicit partenerului? Ar trebui sa avem o discutie f deschisa pe tema asta inainte, in care sa spun ca nu doresc folosirea anticonceptionalelor, dar doresc folosirea prezervativului? Simt/cred ca el evita folosirea lui.
0
01-03-2012, ora 22:39
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Poti folosi prezervativul intotdeauna, de cate ori ai raport sexual.Trebuie aplicat de la inceputul actului sexual, inainte de penetrare, nu inainte de preludiu. Barbatii evita folosirea prezervativului din cauza diminuarii senzatiei insa daca tu asta iti doresti,. atunci partenerul ar trebui sa te inteleaga si sa iti respecte decizia.
Anticonceptionalele sunt mai comode, insa nu te sfatuiesc sa le iei intrucat pot avea nenumarate urmari negative asupra organismului, sa nu mai vorbesc despre starile de rau de la inceputul fiecarei folii..
0
01-03-2012, ora 22:42
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Partenerul nu trebuie sa ia drept o jignire faptul ca tu nu doresti sa folosesti anticonceptionalele, pilulele sunt pana la urma niste pastile.. Ca orice medicament are si urmari negative.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O metodă contraceptivă pentru bărbați având la bază un hidrogel
  • Contraceptivul on-off pentru bărbați
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale pot diminua simptomele premenstruale?
  • Contraceptiv masculin sub formă de gel eficient la maimuțe
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • Pilula contraceptivă masculină este sigură și eficientă (Studiu)
  •