mi-e foarte teama... am intrerupt brusc anticonceptionalele

12-02-2008
Bebelovesbebe
Nu este medic/terapeut
Bebelovesbebe
am luat 5 folii de marvelon, iar la a 5-a pastila din a 6-a folie am intrerupt brusc din cauza unori probleme medicale.m-am protejat cu prezervativ, insa pe data de 26 acesta a alunecat (partial), dar nu cred ca conteaza fiindca oricum nu merge faza cu perioada fertila din cauza ovulatiilor multiple... pe mine 2 chestii ma inspaimanta... faza cu alunecatul si intr-o zi partenerul meu a ejaculat pe mine si a curs spre vagin...eu cand am pus mana "acolo" am simtit ca e sperma si mi-e frica sa nu fi ajuns si in vagin... in rest ne-am protejat mereu, l-am pus sa umple prezervativele cu apa de speriata ce sunt...inainte sa iau anticonceptionale am avut ciclurile fff regulate, deci stiam cam cand e per. fertila si eram atenta...acum mi-e frica pt ca nu am idee cand am ovulatia (sau ovulatiile)... oooof nici nu am cu cine sa mai vb, iubitul meu e si el speriat si prietena mea e departe
3 comentarii
0
12-02-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
CALM! Ceea ce ai citit tu pe undeva despre "ovulatiile multiple" nu se refera la aparitia mai multor ovule in zile diferite ci la simplul fapt ca dupa o perioda de contraceptie cu pilule exista posibilitatea de a se elibera 2 sau mai multe ovule (foarte rar). Acestea sunt eliberate aproape simultan sau la un interval destul destul de mic de timp, nicidecum nu poate fi vorba de zile. Apoi nu poti ramane insarcinata doar daca ai observat prezenta spermei la nivel antrului vaginal. Este necesar ca sperma sa ajunga la nivelul colului uterin, ceea ce inseamna vreo10 cm (lungimea vaginului). Dupa ce iti va veni prima menstruatie lucrurile reintra in normal, adica poti folosi din nou metoda calendarului, cu conditia sa ai cicluri regulate (intarzierile de 3-5 zile se incadreaza in normalitate). Am mai spus cred de vreo.10-20 de ori fetelor care scriu pe acest site: orice suspiciune de sarcina se combate sau se confirma cu un test de sarcina. E forte sigur si da rezultate la numai 10 zile de la o evntuala conceptie, cu alte cuvinte inainte de a constata intarzierea menstruatiei. Odata depistata o sarcina nedorita, medicul ginecolog e singurul care va poate ajuta. On line.nu putem face nimic, din pacate. Si nu te mai stresa asa de tare, ca n-o sa mai simti niciodata placere alaturi de iubitul tau!
0
18-11-2013, ora 21:15
alexandru2104
Nu este medic/terapeut
alexandru2104
buna doamna doctor Maria Punea. as vrea sa va pun o intrebare.. chear nu sunt sanse sa ramana gravida daca.. am avut actul sexual.. si dupa sa scurs licidul ( sperma) pe vagin.. in exterior.. apoi pr la sters.. pt ca nu pre pot dormi :((.. gandinduma la posibilitatzi de a avea o sarcina nedorita. va rog sa imi raspundeti cat mai repede posibil..:(( :(( !!!
0
28-02-2018, ora 17:17
Rizzii95
Nu este medic/terapeut
Rizzii95
Buna ziua..am omis o pastila contraceptiva in ziua vineri. Marți am avut un contact neprotejat. De joi in aceeași săptămână a început pauza de 7 zile, a avut loc sangerarea. Exista vreo șansă să fi avut menstra și să fiu insărcinată în același timp? Sunt în dubii și aș vrea să știu dacă este cazul sa fac un test de sarcina
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •