Misoprostol după avort chirurgical

19-06-2021
Andreea218
Nu este medic/terapeut
Andreea218
Buna!
Am avut un avort chirurgical ieri, sarcina 12s5z, iar la externare mi s-a înmânat o rețeta cu misoprostol. In starea in care eram, nu m-am mai gândit la nimic, decât sa o iau. Indicația era sa le iau astăzi una, in 2 zile cealaltă. Când m-am uitat astăzi, mi-am dat seama ca sunt pastile pentru avort medicamentos. Chiar nu înțeleg de ce trebuie sa le iau și voiam sa aflu părerea unui medic ginecolog, poate îmi explica de ce trebuie practic sa trec prin doua proceduri de avort. Sincer îmi e teama sa le iau, sunt singura cu copilul acasă zilele acestea și nu mi-aș dori sa am parte de efecte precum cele descrise in prospect. Am mai auzit de tratament antibiotic după avort, dar de așa ceva, nu. E vreo noua metoda, sau am dat eu peste un medic care face exces de zel? Bineînțeles ca nu îmi doresc nici complicații, dar alte metode nu sunt pentru a elimina eventualele resturi? Poate clorocalcin, nu știu, chiar aștept un sfat. Am plătit o groaza de bani pe o ecografie de 10 secunde in care mi s-a confirmat ca se poate face întreruperea, apoi alți bani in clinica privată pentru procedura și chiar nu știu unde sa merg și pe cine sa întreb. După intervenție, dr nu a mai discutat cu mine, am primit informațiile de la asistenta. Nici măcar nu s-a stabilit controlul postoperator, care nu știu când ar trebui sa aibă loc, dar era inclus in prețul intervenției. Nu îmi place sa trag de nimeni, nici sa fiu tratată pe fuga, pe banii mei, deci probabil ca voi merge la alt ginecolog, sa aflu o părere. Totuși, când ar trebui sa fac asta? In 7 zile, 10?... chiar mi-aș dori sa îmi răspundă o persona care îmi poate da un sfat pertinent, preferabil unul dintre medicii activi pe forum. Mulțumesc!
1 comentarii
0
25-07-2022, ora 10:06
Lantonia
Nu este medic/terapeut
Lantonia
Buna, acum am gasit mesajul tau. Ce ai facut pana la urma? Cum esti?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Avortul medicamentos cu Methotrexat si Misoprostol
  • Avortul medicamentos doar cu Misoprostol
  • Avortul medicamentos prin instalarea de agenti abortivi
  • Avortul medicamentos prin reducerea selectiva
  • Sarcina după avort
  • Unele antibiotice ar putea fi asociate cu creșterea riscului de avort
  • Dureri de burtă după avort - ce e normal și ce nu
  • Avortul medicamentos acasă - ce trebuie să știi
  • Administrarea fără restricții a pilulei pentru avort Mifepriston, sigură și eficientă
  •