Modul de preparare si valabilitatea ceaiului verde

26-04-2009
East17
Nu este medic/terapeut
East17
Buna ziua tuturor!

Am si eu 2 intrebari despre ceai:

1) Care este cel mai potrivit mod de a prepara un ceai verde ?
a)Prin turnarea frunzelor in apa clocotita, inchiderea focului si acoperirea oalei cu un capac si lasat la racit timp de 30 minute;
b)Prin turnaea frunzelor pe apa care s-a racit deja de 5 minute si lasat cu capac timp ed inca 30 minute;
c)Prin turnarea apei si a frunzelor si apoi fierbere pana la clocot;

2)Cat e valabil ceaiul? Cat de mult mai e valabil efectul si antioxidantii din ceai ? Eu imi fac o oala de ceai de vreo 2 L si-o beau pe parcusul a 2 zile... Mai are vreo valoare ceaiul vechi de 2 zile ?
3 comentarii
0
26-04-2009, ora 22:18
dear
Nu este medic/terapeut
dear
buna seara!sunt foarte multe modalitati de a prepara ceaiul dar in nici un caz nu cred ca e bine sa-l pastrati 2 zile.e bine de baut cit este proaspat asa ca v-as sfatui sa vi-l preparati intr-un vas mai mic care ar fi indicat sa nu fie din metal. va spun metoda mea pt ceaiul verde:las apa sa clocoteasca apoi o iau de pe foc si dupa 2-3 minute pun frunzele acopar vasul si il las sa stea 5-10 minute.pe aburii de pe capac sunt antioxidanti si tot ce contine ceaiul asa ca il scutur in ibric si pe urma il servesc.in majoritatea cazurilor asa se prepara (depinde si din ce e facut ceaiul)dar de obicei cind e vorba de frunze asa se pastreaza cel mai bine proprietatile lor.
0
27-04-2009, ora 00:13
East17
Nu este medic/terapeut
East17
Dar care practic problema daca sta o zi sau doua.. ? In casa am cam 20 de grade in medie si ceaiul il tin acoperit si nu face camasa si nici nu se-mpute. Ce se-ntampla in acest interval? Se descompun antioxidantii... nu mai are acelasi efect ? Stiu ca ceaiul verde contine si teina..
0
27-04-2009, ora 14:53
dear
Nu este medic/terapeut
dear
cel mai bine este de consumat ceaiul proaspat sau in cel mult o zi, nu trebuie sa asteptati in nici un caz sa se imputa".isi pierde si proprietatile stind mai mult si este si un loc bun unde se pot dezvolta microbii.e alegerea dvoastra dar v-as sfatui sa il serviti proaspat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Detoxifiere cu ceai verde
  • Efectele dovedite științific ale ceaiului verde
  • Ceai verde - beneficii conform studiilor
  • Este ceaiul verde bun pentru slăbit?
  • Consumul zilnic de cafea și ceai verde asociat cu un risc mai mic de deces la diabetici
  • Compusul de ceai verde crește nivelurile unei proteine anticanceroase
  • Poate reduce ceaiul verde riscul de infectare cu COVID-19?
  •