Molar fara nerv cu obturatie doare la rece

27-03-2023
ovidiusan
Nu este medic/terapeut
ovidiusan
Buna ziua domnule doctor!!!
Am rugamintea sa-mi spune-ti ce ar putea sa fie
am un molar jos pe mandibula tratat endodontic corect nerv scos obturatie cu gutaperca si cu pivot metalic in radacina, de cateva zile a inceput sa doara foarte tare cand beau rece suc, apa rece doar la rece.
Nu doare la percutie, nu doare la cald, pot mesteca pe el, daca il lovesc nu doare numai la apa rece.
ce ar putea sa fie? ce imi recomandati?
Va multumesc mult !!!
2 comentarii
0
30-03-2023, ora 01:32
Dr. dentist: Maier Marius
Stomatologie, Brasov
Dr. dentist: Maier Marius
Bună ziua,

durerea la rece într-un dinte tratat endodontic poate fi cauzată de probleme, cum ar fi:

Restricționarea fluxului sanguin către dinte - o reducere a fluxului sanguin către dinte poate cauza sensibilitate la rece și la căldură. Acest lucru poate fi cauzat de o varietate de probleme, cum ar fi îngustarea sau blocarea vaselor de sânge, inflamația sau leziunile în zona dintelui.

Prezența unei infecții persistente - În cazul în care tratamentul endodontic nu a reușit să îndepărteze complet infecția, aceasta poate persista și poate cauza durere la rece sau la alte stimuli. În acest caz, poate fi necesară o reevaluare și eventual o retratare a dintelui.

Leziunea sau deteriorarea osului sau a țesutului din jurul dintelui - Dacă osul sau țesutul din jurul dintelui au fost deteriorate sau inflamate, aceasta poate cauza durere la rece.

Un tratament endodontic care nu este etanș - prezenta aerului in canalul dentar poate determina o durere la rece.

Este important să consultați un medic dentist pentru a evalua molarul dvs și a determina cauza exactă a durerii la rece și a vă recomanda tratamentul adecvat.

Cu drag va stau la dispoziție dvs sau apropiaților dvs, pentru eventuale întrebări sau nelămuriri.

Să ne auzim cu bine,

Dentistul Meu:

Dr. Maier Marius - doctor medic stomatolog

Zâmbim împreună.
0
30-03-2023, ora 08:48
ovidiusan
Nu este medic/terapeut
ovidiusan
Multumesc mult domnule doctor !!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul