Muscatura caine minora - vaccin atitetanos?

28-11-2012
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
Azi, pe bicicleta fiind, a sarit un caine la mine si a reusit sa imi lase o mica urma pe picior, foarte mica, un fel de intepatura. In acel loc a iesit ft putin sange (adica se vede putin rosu, de aia zis ca e putin). am dezinfectat zona cu spirt. Cineva insa m-a speriat zicandu-mi ca trebuie sa-mi fac vaccinul antitetanos. Mie mi se pare insa ca exagereaza... Cum ar trebui sa procedez? Multumesc.
8 comentarii
0
28-11-2012, ora 20:30
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
daca nu ati fost vaccinat antitetanus in ultimii 5-10 ani atunci merita repetat vaccinul, insa este mult mai important la o muscatura clarificarea daca cainele a fost vaccinat antirabic sau nu. daca nu atunci trebuie sa va vaccinati contra rabiei
0
28-11-2012, ora 20:47
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
nu stiu daca cainele e sau nu vaccinat. era un caine de la un bloc... nu m-am oprit sa intreb pe nimeni de pe acolo...doar cand am ajuns acasa am vazut ca am acea intepatura...
nu am fost vaccinat antitetanos in ultimii 10 ani
deci trebuie 2 vaccinuri: antitetanos si antirabic ? aceste 2 se fac gratuit?

multumesc
0
28-11-2012, ora 22:07
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
antitetanus ar merita repetat, este un vaccibn simplu si da rezistenta 5-10 ani
vaccinul antirabic nu este atat de simplu si fara riscuri. ar merita sa gasiti cainele si proprietarul, daca a fost vaccinat atunci problema s-a rezolvat, daca nu afost vaccinat atunci medicul veterinar trebuie sa-l examineze
0
28-11-2012, ora 22:34
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
Am sa trec maine prin acea zona sa vad daca mai vad cainele...si eventual prprietarul.
Am sa sun si la medicul de familie sa aflu detalii si despre cost...
Revin cu detalii pe urma aici.
Multumesc frumos!
0
28-11-2012, ora 23:33
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
parere:
era un caine al NIMANUI..
degeaba mergi sa-l cauti...
DACA avea stapan...nu musca...

bine ca MULTI...vor caini maidanezi
sa-i ia acasa.

mergi NEAPARAT la medic.
sanatate
0
28-11-2012, ora 23:36
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@paul_a...mergeti in urgenta la cel mai apropiat spital de boli infectioase si veti fi vaccinat gratis.nu toti cainii comunitari sunt vaccinati, ei traiesc pe langa bloc din mila locatarilor.
Multa sanatate si bafta.
0
29-11-2012, ora 00:52
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
Nici macar nu se mai vede urma bine. nu cred totusi ca e atat de grav... am sa incerc totusi sa rezolv aceasta problema maine...
Revin cu detalii...
0
28-12-2012, ora 01:27
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
Pana la urma nu am mai fost la nici un spital, deci nu m-am mai vaccinat deloc...nu am avut cand sa trec pe la spital + da, recunosc, am si neglijat situatia... Pana acum sunt ok... :) Doamne ajuta! Sanatate si multumesc tuturor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: