nas rosu, maini vinete.. cand ies la frig

16-10-2009
16andrei
Nu este medic/terapeut
16andrei
odata cu venirea frigului am o mare problema.cand ies in frig mi se inroseste nasul si mainile mi se invinenetesc.nu stiu ce sa mai fac..va rog da ti mi niste sfaturi
4 comentarii
0
16-10-2009, ora 19:24
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut,

Cel mai probabil ai o circulaţie periferică deficitară (insuficientă) care determină vasocontricţie ( VASOCONSTRÍCÈšIE, vasoconstricţii, s.f. Micşorare a diametrului vaselor sangvine prin contracţia fibrelor musculare netede din pereţii lor (ceea ce are drept rezultat reducerea afluxului de sânge). - Din fr. vaso-constriction. Sursa: DEX 98), eşti şi sensibil la frig (afrigora).

Îţi recomand (o simplă sugestie):

* Gemoderivat de Coacăz negru (3 monodoze / zi) - 1 monodoză se diluează în puţină apă, cu 15 minute înainte de cele 3 mese mese principale (mic dejun, prânz şi cină). Preparatul diluat se soarbe lent şi se ţine cât mai mult timp în gură pentru favorizarea absorbţiei prin mucoasa bucală.
Acest gemoderivat creşte rezintenţa la frig a persoanelor sensibile (plus multe alte beneficii)...

* Bio-Biloba (de la Pharma Nord, sau de oriunde, dar pe acela l-am testat eu şi ştiu că este bun) - 1 comprimat / zi, dimineaţă după micul dejun! Ginko Biloba este o plantă care ajută sistemul circulator să funcţioneze la parametrii cel puţin optimi.


Zonele înroşite şi învineţite te şi dor? sunt prezente şi mâncărimile?


Îţi recomand şi un consult general la un medic internist! Toate cele bune ;))))


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
16-10-2009, ora 19:33
16andrei
Nu este medic/terapeut
16andrei
nu ma dor acele suprafete...doar mi se inrosesc..In legatura cu acele medicamente, se gasesc in farmacii????
0
16-10-2009, ora 21:36
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ok...nu sunt medicamente, sunt suplimente alimentare naturale! Se găsesc în plafare, în farmacii destul de rar! Toate cele bune ;)))
0
17-10-2009, ora 08:20
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Andrei, consulta un medic homeopat. Homeopatia cunoaste aceste simptome cat si remediul vindecator.
In cateva luni esti vindecat cu siguranta daca dai de un medic bun. Degeaba mergi la medici clasici, medicina nu poate vindeca nici macar o amigdalita, cu atat mai putin ceva rar asa cum ai tu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sensibilitatea la frig (intoleranța la frig)
  •