Nas si ureche infundate

03-12-2017
anduta6
Nu este medic/terapeut
anduta6
Buna seara! De o aproximativ 2 saptamani a inceput sa imi curga nasul. La inceput mi-l suflam destul de des dar de mai multe zile nu mai curge asa mult, doar la schimbari de temperatura si noaptea. Problema este ca, de multe ori cand imi suflu nasul nu iese nimic chiar daca se simte plin, dar am momente cand simt ca explodeaza si trebuie exact in momentul acela sa il suflu, sa elimin toata mucoasa. Uneori, dintr-o data, o simt pe gat si cumva incep sa ma inec, daca nu fug sa suflu nasul. De 3-4 zile am inceput sa am probleme si cu urechile. Dupa ce suflu nasul, urechea dreapta o simt ca si cum se infunda, iar pentru jumatate de ora (aprox.) ramane asa si aud un vajait in continuu. Asta se intampla mai ales noaptea, cand ma intind in pat, inainte de culcare. Momentan nu am fost la doctor si nu am luat niciun medicament, dar am folosit Nazomer in prima saptamana seara inainte de culcare si cateodata in timp zilei.
Mentionez ca de cand a inceput aceasta "raceala" nu pot sa adorm bine si cateodata ma trezesc noaptea.
Imi pare rau pentru exprimarea mea informala, am incercat sa descriu cat de bine am putut acest fenomen. Va multumesc
2 comentarii
1
04-12-2017, ora 09:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
citeste ce sa scris dspre rinita alergica si despre otita seroasa
1
04-12-2017, ora 21:49
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Dl.Dr.Fluieraru are dreptate.Ca diagnostic mai putem adauga si o Sinuzita, pentru care trebuie sa faceti, dupa o vizita la cel mai apropiat mefic ORL, o Radiogragie de sinusuri.Rgf SAF.
Pana atunci folositi un tratament 10 zile cu=
- pentru nas un spray, ex Duo nazal=un puf x3/zi, in fiecare nara si suflati nasul, dupa ce-si face efectul, adica dupa 15 min.
-Sinutos 300 mg, 1tbx3/zi, dupa mese
-Nurofen pentru raceala si gripa 2tbx3/zi
-Aerius 5 mg, 1tb seara, dupa mese.
Mergeti sa consultati si un alergolog
Noi avem in centrul nostru PRAIN, pe dl dr.Predescu Nicolae, medic primar alergolog, pe care il puteti consulta la tel=021.211.34.30, luni, miercuri, vineri, orele 9-13, mari, joi=14.40.19.30.
Sanatate,
Elena Latcan & Echipa PRAIN
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Îmi curge apă din nas
  •