Secretii nazale

05-01-2016
AleMar
Nu este medic/terapeut
AleMar
Buna ziua, am varsta de 37 de ani si de foarte multi ani ma confrunt cu probleme de respiratie. inurma cu 10 ani am suferit o interventie de deviatie de sept desi simptomele de la vremea respectiva erau de nas infundat constant si nu puteam respira de cat cu ajutorul picaturilor. Ulterior nu am mai avut nasul infundat dar aveam permanent secretii atat in nas cat si in gat, iar noaptea nasul infundat. in anul 2014 am fost diagnosticat cu insuficienta respiratorie si am mai suferit o interventie chirurgicala de permeabilizare a cailor respiratorii. La un alt consult de specialitate am fost diagnosticat cu rinita alergica dar la testele pentru alergii nu a reiesit ca as fi alergic la vreun alergen. In prezent am permanent secretii in nas dar cele mai multe le am in gat sunt nevoit sa le scuip foarte des si sunt de culoare galbena, sforaii foarte tare si am nasul infundat in special noaptea. Va rog sa ma sfatuiti ce ar trebui sa fac in continuare, mentionez ca am incercat aerosoli cu apa de la izvoarele de la Slanic fara rezultat, iar in prezent nu urmez niciun tatament.
1 comentarii
0
05-01-2016, ora 20:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
citeste ce am mai scris pe forum
despre problemele gastro-intestinale si cum afecteaza ele mucoasa nazala si faringiana
ce am scris despre rinite vasomotorii sau hipertrofice
citeste pe google despre produsele alimentare producatoare de MUCUS
uneori ele sunt cauza acelor secretii abundente
se face si consult ORL si radiografii de sinus sau CT..sa excluzi o sinuzita
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Îmi curge apă din nas
  •