necroza aseptica cap humeral drept

25-06-2011
nelly_lav
Nu este medic/terapeut
nelly_lav
fratelui meu de 19 ani i sa pus diagnosticul de necroza aseptica cap humeral drept.in urma citirii radiografiei medicul ortoped ne-a spus ca este nevoie de o proteza deoarece este intr-un stadiu avansat. as dori sa stiu daca exista cumva alta alternativa in afara de proteza, iar daca nu, unde se poate face aceasta protezare, care este pretul ei si daca se poate obtine gratuit. va multumesc.
6 comentarii
0
27-06-2011, ora 19:44
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
eu zic sa consultati si un alt medic. in prima faza ar fi interesant de stiut ce a condus la necroza aseptica a capului humeral care este destul de rar intalnita fata de cea a capului femural
cu o proteza de umar nu va reusi sa faca o munca fizica grea, o proteza nu este pentru totdeauna, dupa un timp trebuie schimbata. noi facem cam 50 de proteze primare si revizii de proteze de umar (insa nu lucrez in romania) pretul protezei este cel putin dublu fata de proteza de sold sau de genunchi, insa depinde foarte mult de material, si de firma.
alternativele ar fi:
-artrodeza de umar -mobilitatea este relativ restranse, se datoreaza articulatie thoraco-scapulare, pacientul are un brat puternic pe care poate sa-l foloseasca pentru munca grea
-diferite operatii microchirurgicale prin care se inlocuieste capul humeral cu capul fibulei de exemplu - extrem de complicat, foarte greu de gasit cineva care sa-l efectueze, probabil nu veti gasi nimeni in romania - ar fi varianta ideala
-core decompression
si din proteze exista mai multe variante: cea mai putin invaziva ar fi o proteza de suprafata (resurfacing)
urmatoarea varianta ar fi o proteza totala, si ultima (improbabila) o proteza inverza
0
29-06-2011, ora 16:23
nelly_lav
Nu este medic/terapeut
nelly_lav
va multumesc pentru raspuns
ati putea sa-mi spuneti din ce tara sunteti si cam cat ar costa acele operatii micro-chirurgicale despre care ati spus ca sunt recomandate? va multumesc
0
29-06-2011, ora 17:11
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
eu lucrez in germania. insa cum v-am spus, prima idee ar fi un alt consult la un chirurg de umar cu experienta, eu, la aceasta varsta m-as feri de o proteza, insa sunt cazuri cand nu se poate fara. o schimbare a capului humeral cu o metoda microchirurgicala ar fi tot o metoda extrema. consultati-va cu un chirurg care se ocupa cu chirurgia umarului. sa va orientati catre romania, sau eventual ungaria. mai spre vest costurile ar fi imense (la operatii microchirurgice putand ajunge la zeci de mii de euro, sau chiar mai sus).
unde locuiti in romania?
0
29-06-2011, ora 20:59
nelly_lav
Nu este medic/terapeut
nelly_lav
locuim in tulcea ( in estul romaniei). vroiam sa va mai intreb daca injectarea direct in zona afectata cu sangele bolnavului amestecat cu nu stiu ce substanta poate avea vreun efect benefic deoarece am vazut pe un alt site de medicina ca aceasta injectare poate ajuta cartilajul afectat sa se refaca si nu mai este nevoie de protezare. multumesc
0
29-06-2011, ora 21:38
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in necrosa capului humeral nu (numai) catilajul este problema, ci osul, osul este intr-o masura distrusa din cauza ca nu a primit sange o vreme indelungata.
cartilajul articular se deterioreaza si ea pentru ca nu are suport osos
cartilajul articular (hyalinic) este definitiv, nu se regenereaza, per moment nu se cunoaste nici o metoda eficienta cu care am putea sa producem cartilaj artificial (insa nu stam foarte prost, rezulatate vom avea in cam 10 ani).
tulcea, este o problema, este departe de vest, nu e ca si timisoara sau aradul, ca intr-o ora sunt pe M5 si de acolo intr-o zi oriunde in europa.
in prima faza ar trebui sa contactati colegii romani de aici care v-ar putea sa va ajute sa gasiti cineva in romania, primul centru din strainatate pe care ati putea incerca ar fi szeged ungaria. scanati radiografiile si trimiteti intr-un e-mail profului de acolo (varga endre, sau sandor pinter) intr-o luma civilizata se raspunde la scisori disperate. puteti incerca si centre din austria sau germania insa preturile vor fi mult mai mari
0
30-06-2011, ora 18:44
nelly_lav
Nu este medic/terapeut
nelly_lav
va multumesc pentru sfaturi. vroiam sa va mai intreb daca nu cumva stiti dumneavoastra un medic roman specializat in aceasta problema. medicii nostri din tulcea nu pot sa ne dea nici o trimitere mai departe, motivand ca nu cunosc pe nimeni specializat in aceasta boala. puteti sa ne dati un nume si un spital care sa ne ajute?
multumesc din suflet
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul