Necroza dupa operatia de corectare varus equin

22-02-2014
Stere1
Nu este medic/terapeut
Stere1
Operatia de corectare s-a facut pe 24 12 2013 ne-a chemat la control dupa 6 saptamani 06 02 2014 cand a deschis ghipsul am vazut pe partea dreapta a piciorului stang o rana deachisa cu o crusta de culoare galbena am Intrebat daca e infiectie si a zis ca nu si ca este doar piele moarta din cauza ca s-a facut o corectare majora si a avut prea multa piele lipsa in zona aceea.
Am facut poza si am trimis mai multor medici si toti au zis ca e infectie.
Am si raspunsul oficial.
Ne aflam la 6 saptamani si s-a facut liberarea postero-interne a piciorului sting ( adica scoaterea ghipsului.
Dupa inlaturarea ghipsului, cicatricea nu are un aspect satisfacator.
Zona retro-maleolara interna, care a fost lasata deschisa este subiectul unei necroze care s-a extins cu un rezultat sub cutaneu ( atone ).
Piciorul nu este foarte umflat, dar se vede foarte bine ca a existat o durere cutanee destul de importanta.
Se scot brosele. Morfologia piciorului este buna. S-a pus piciorul sub robinet pentru a il curata si s-a aplicat ALGOSTERIL pe zona care este inca subiectul unei necroze superficiale.
Piciorul a fost imobilizat intr-un ( cruro - pedieux ) adica ghips, cu corectia necesara si o fereastra de vizita va fii facuta peste 4 zile.
Am cerut ca Dr.Pannier sa vada cicatricea copilului pentru a hotarî care vor fi ingrijirile necesare, sperand ca va fii posibil sa se obtina o cicatrizare printr-o simpla interventie pe cicatricea actuala.
In ceea ce ma priveste voi revedea pacientul peste 15 zile pentru un control clinic.
Am cerut parintiilor sa ramana in apropierea spitalului, deci sa gaseasca un domiciliu in Franta pentru ca ingrijiriile necesare sa se faca inaintea intoarcerii lor in Romania.

Pr.Dr. GLORION
Copilul nu a avut temperatura sau alte simptome specifice infectiei, in acest moment i se aplica un pansament cu cortizon de 2x pe saptamana
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul